Odhalte tajemství společného pěstování zeleniny. Proč patří k sobě do jednoho záhonu a jaké benefity to může přinést? Pojďte to zjistit

Jak dnes většina lidí pěstuje zeleninu? Tak, že si nachystá záhony a do každého konkrétního záhonu zaseje jeden konkrétní druh zeleniny. Nutno říci, že toto je špatně, protože výsledky nemusí být tak dokonalá, jako když se zkusí metoda společného pěstování zeleniny. Na čem je založena? Je to jednoduché. do jednoho záhonu přijdou různé druhy. Roli však hraje to, jaké to mají být. Jedině tak bude výsledek pozitivní.

Jaké výhody může společné pěstování zeleniny přinést?

Pojďme se detailně podívat na výčet hlavních pozitiv. V první řadě se může jednat o různé předávání vůně, které se následně podepíše i na chuti jednotlivých plodů. Typickou kombinací je třeba rajče a bazalka. Dále nezapomínejme na to, že jedna rostlina může dobře přitahovat hmyz a tak pomůže k opylování té druhé. Naopak druhá může lépe odpuzovat škůdce a tak dokáže ochránit tu první. Výsledkem je proto mnohem méně náročná péče, ale i dokonalejší výsledky při sklizni.

Ne všechny kombinace mohou být správné

Pozor ale na to, že jsou i kombinace, které jsou spíše kontraproduktivní. Příkladem je třeba mrkev, kopr, petržel a pastinák, jelikož to vše jsou druhy, které řadu škůdců spíše přitahují a ty mnoho okolní rostliny poškodit. Stejně tak pozor třeba na podzemní zeleninu, jako jsou brambory, kde se může objevovat plíseň, která se bude následně šířit dále.

Čtěte také: Jste zastáncem zdravé stravy? A rádi by jste si dopřáli i něco sladkého? Tak vyzkoušejte tuto fitness zmrzlinu.

Jak začít se správným pěstováním, abyste docílili toho, že kombinace rostlin přinesou velmi pozitivní výsledek? Podívejte se na zásady společného pěstování, které přinesou požadované úspěchy.

Okurky

Pokud je na své zahradě pěstujete, nezapomeňte k nim vysadit osvědčené možnosti, kam řadíme ředkvičky, hrách, celer, salát, ale i zelí, rajče, nebo měsíček. Co naopak eliminujte, to je šalvěj, kopr, máta a dále fenykl.

Rajčata

Další osvědčená a populární zelenina. Nebojte se kombinací s bazalkou, česnekem, cibulí, hráškem, ale také se zelím, špenátem nebo salátem. Co naopak doporučujeme vynechat, to jsou brambory, nebo také fenykl.

Lilek

Zkuste ho a uvidíte, jak je zajímavý a chutný. Zvláště, když k němu zasadíte fazole nebo hrách, nebo když k němu přidáte také bazalku, estragon, ale dále i tymián nebo hlávkový salát. Vyhněte se naopak bramborám, stejně jako rajčatům.

Hrách

Chcete mít lusků co nejvíce? Tak k němu zasaďte mrkev, lilek, salát, ale i okurky, ředkvičky, špenát, rajčata a dále brambory. Toto všechno mu dokáže prospět. Co mu naopak může uškodit, to je zelenina štiplavá v podobě cibule a česneku.

Cuketa

Další osvědčená a populární plodina. Více se jí bude dařit, když v její blízkosti najdete fazole, ale také kukuřici, mátu, nebo ředkvičky. Naopak k minimální úrodě a problémům vede situace, kdy jsou u cukety brambory.

Zelí

Co k němu vysadit, aby se mu dobře dařilo? Je to rozhodně řepa, dále také fazole, ale i heřmánek, kopr, máta, nebo oregano, cibule, brambory a také šalvěj. Co naopak se zelím příliš dohromady nejde, to jsou jahody, nebo také rajčata.

Brambory

Musí na vaší zahradě být? Pokud chcete zajistit dokonalou úrodu, nezapomínejte na to, že je dobré spojit je se zelím, fazolemi, hlávkovým salátem, cibulí, ale také ředkvičkami nebo koriandrem. Naopak je na místě nesázet k nim rajčata, okurky, slunečnici nebo také dýně.

Mrkev

Co k ní zasadit, aby rostla dobře? Určitě pórek, dále cibuli, rajčata, fazole, hrášek, ředkvičky, ale i šalvěj. Pokud jde o druhy, kterým se raději vyhnout, tak se rozhodně jedná jak o anýz, tak i aromatický kopr.

Ředkvičky

Máte je rádi? Pokud ano, a chcete mít velkou úrodu, tak k nim zasaďte okurky, fazole a hrášek, dále také zelí, květák nebo salát. Dobře se jim ale daří i v přítomnosti rajčat, mrkve, nebo cibule.

Dýně

Populární plodina hlavně pro svou velikost. Jestliže má být co možná největší, tak neuděláte chybu, pokud k dýni přidáte kukuřici, fazoli, slunečnici, hrášek nebo rajčata, ale i ředkvičky, řeřichu či voňavou mátu. Naopak příliš nepůjde ve spojení s bramborem.

Česnek

Mít domácí a silný česnek, to je sen. Aby se povedl, snažte se o to, aby v jeho přítomnosti byla rajčata, nebo také lilek, zelí i mrkev. Dále se snažte, aby co nejdéle od něho byly luštěniny v podobě fazolí a hrachu.