Odhalte tajemství společného pěstování zeleniny. Proč patří k sobě do jednoho záhonu a jaké benefity to může přinést? Pojďte to zjistit -
Menu

Odhalte tajemství společného pěstování zeleniny. Proč patří k sobě do jednoho záhonu a jaké benefity to může přinést? Pojďte to zjistit

Jak dnes většina lidí pěstuje zeleninu? Tak, že si nachystá záhony a do každého konkrétního záhonu zaseje jeden konkrétní druh zeleniny. Nutno říci, že toto je špatně, protože výsledky nemusí být tak dokonalá, jako když se zkusí metoda společného pěstování zeleniny. Na čem je založena? Je to jednoduché. do jednoho záhonu přijdou různé druhy. Roli však hraje to, jaké to mají být. Jedině tak bude výsledek pozitivní.

Jaké výhody může společné pěstování zeleniny přinést?

Pojďme se detailně podívat na výčet hlavních pozitiv. V první řadě se může jednat o různé předávání vůně, které se následně podepíše i na chuti jednotlivých plodů. Typickou kombinací je třeba rajče a bazalka. Dále nezapomínejme na to, že jedna rostlina může dobře přitahovat hmyz a tak pomůže k opylování té druhé. Naopak druhá může lépe odpuzovat škůdce a tak dokáže ochránit tu první. Výsledkem je proto mnohem méně náročná péče, ale i dokonalejší výsledky při sklizni.

Ne všechny kombinace mohou být správné

Pozor ale na to, že jsou i kombinace, které jsou spíše kontraproduktivní. Příkladem je třeba mrkev, kopr, petržel a pastinák, jelikož to vše jsou druhy, které řadu škůdců spíše přitahují a ty mnoho okolní rostliny poškodit. Stejně tak pozor třeba na podzemní zeleninu, jako jsou brambory, kde se může objevovat plíseň, která se bude následně šířit dále.

Jak začít se správným pěstováním, abyste docílili toho, že kombinace rostlin přinesou velmi pozitivní výsledek? Podívejte se na zásady společného pěstování, které přinesou požadované úspěchy.

Okurky

Pokud je na své zahradě pěstujete, nezapomeňte k nim vysadit osvědčené možnosti, kam řadíme ředkvičky, hrách, celer, salát, ale i zelí, rajče, nebo měsíček. Co naopak eliminujte, to je šalvěj, kopr, máta a dále fenykl.

Rajčata

Další osvědčená a populární zelenina. Nebojte se kombinací s bazalkou, česnekem, cibulí, hráškem, ale také se zelím, špenátem nebo salátem. Co naopak doporučujeme vynechat, to jsou brambory, nebo také fenykl.

Lilek

Zkuste ho a uvidíte, jak je zajímavý a chutný. Zvláště, když k němu zasadíte fazole nebo hrách, nebo když k němu přidáte také bazalku, estragon, ale dále i tymián nebo hlávkový salát. Vyhněte se naopak bramborám, stejně jako rajčatům.

Hrách

Chcete mít lusků co nejvíce? Tak k němu zasaďte mrkev, lilek, salát, ale i okurky, ředkvičky, špenát, rajčata a dále brambory. Toto všechno mu dokáže prospět. Co mu naopak může uškodit, to je zelenina štiplavá v podobě cibule a česneku.

Pokračujte ve čtení článku na další stránce

1
2
Tisk
Nezařazené

Vzpomínáte si na malého Dennise z kultovní komedie? Je neuvěřitelné,…

To snad není ani možné, od natočení kultovní komedie Dennis – postrach okolí uplynulo již 27 let. Za tu dobu…
Nezařazené

Otec zveřejnil obrázek dítěte na Facebooku: Hned po pár prvních…

Náhody, které zachraňují životy, i tak by se dal popsat příběh, který skončil záchranou života. Když nahrál novopečený tatínek fotku…
Nezařazené

Všímavá babička zachránila vnučce život: Otrávit jí chtěla vlastní teta…

Členové rodiny by měli mít mezi sebou to nejčistší pouto. Měli by si vzájemně pomáhat a sdílet spolu to dobré…
ZE ŽIVOTA

Obrovská radost a oslava z dvojčat se proměnila v životní…

Ve chvílích, když uslyšíte slova „Je mi to líto“, automaticky očekáváte špatnou zprávu. Ta věta může znamenat, že váš život…
Nezařazené

MUDr. Martina Kopáčová upozorňuje všechny ženy i muže starší 30…

Pomerančový džus, croissant s máslem nebo kousek bábovky a káva. Klasická snídaně mnohých z nás. Přečtěte si, proč byste měli naopak vyměnit…
Nezařazené

Pavel (42): Vlastníma rukama jsem za pár tisíc postavil dokonalý…

Občas nemáme mnoho peněz na to, abychom si pořídili krásné vlastní bydlení někde na vesnici nebo ve městě. Máme tím…