Tyto okrasné kulaté květy, které vyrůstají z cibulky obdivují všichni moji sousedé. Jedná se o ideální rostlinu pro naši zeměpisnou šířku!

Ať už máte zahradu velkou nebo malou, rozhodně byste si v ní měli najít místo pro česnek, odborně nazývaný allium. Fialový „míč“ obsypaný květy je totiž tou nejkrásnější ozdobou, vydrží nekonečně dlouho kvést a naroste i tam, kde nic jiného neroste.

[hana-code-insert name=’google‘ /]Allium nebo okrasný česnek, vypadá jakoby přišel z jiné planety. Nijak se nepodobá běžným květům. Jeho tvar připomíná míček nebo křehký balón. Jde o okrasnou cibuli, která nevyžaduje prakticky žádnou péči. Úplně jí postačí, pokud jí dopřejete místo na slunci a v běžné půdě.

Není česnek jako česnek

Allium se sází na jaře nebo na podzim. Ty dřívější kvetoucí odrůdy doporučují zahradníci sázet už v září, aby se cibule dobře zakořenila. V tomto případě Vám zaručeně vykvetou později na jaře nebo v létě. V případě, že máte pozdější kvetoucí odrůdu, klidně ji sázejte na jaře.

Čtěte také: Víte, co nejvíce ovlivňuje vaše chování, váš charakter a také vaši karmu? Není to místo vašeho života, okolí, nebo to co děláte. Je to rok narození! Podívejte se, jak ten váš ovlivnil vaši povahu. Poznáte se?

Při sázení byste měli dbát na správnou hloubku, jinak můžete cibuli takříkajíc udusit. V praxi to znamená, že pokud sázíte cibuli, neměli byste ji zakopat hlouběji než je dvojnásobek její velikosti. Pozornost je třeba věnovat i rozmístění. Cibule nikdy nesázejte vedle sebe. Minimální vzdálenost, jakou by měly od sebe mít, je půl metru. Bez přesazování Vám tato rostlinka poroste 4-5 let, někdy i více.

[hana-code-insert name=’google‘ /]Před kvetením můžete spatřit, že lístky začínají odumírat, schnou nebo žloutnou. Nemusíte mít strach, takto se rostlina připravuje na kvetení. Všechny své síly vkládá do květů. Lístkem můžete pomoci a jednoduše je odtrhnout. Do květu půjde více živin a nepěkné barvy nebudou špinit celkový dojem.

Dekorativní listy allia mají stejné využití jako ty, které sbíráte z konzumního česneku. Jediný rozdíl je v tom, že v lístcích okrasného česneku se nachází mnohem více užitečných mikroelementů než v běžném. Odteď si můžete lístky trhat a klidně je používat v kuchyni jako bylinku.

Bát se nemusíte ani zalévání rostlinky. Má raději sucho, protože zbytečně mnoho vlhkosti ji může rozmočit a shnije. Právě proto se okrasný česnek nedoporučuje sázet v níže položených oblastech, kde se voda drží déle a půda má vyšší vlhkost. Zalévejte rostlinu, když si na ni vzpomenete, ale ne často. Celkem jí postačí i dešťová voda.

Okrasný česnek umíte velmi jednoduše a rychle i namnožit. Dají se množit i celé cibule, ale vysadit si můžete i vlastní česnek. Květiny si usušte a pak z nich vytřeste semínka. Odložte je do suchého prostředí a v srpnu je zasejte. Na jaře Vám vyženou první lístky, ty se zazelenají, uschnou a na další rok už budete mít okrasného česneku plnou zahradu. Kompletně rozkvete na třetí rok.

[hana-code-insert name=’Dole‘ /]Allium nebo okrasný česnek, je úžasným doplňkem do Vaší zahrady. Vyjímat se bude všude, protože jeho fialové hlavičky upoutají pozornost i toho největšího odpůrce rostlinstva. Existuje několik odrůd Allia a rozdíly mezi nimi byste spatřili, kdybyste je viděli kvést vedle sebe. Jsou velmi podobné, ale přitom je každý jiný a osobitě krásný. Navíc záhony Allia jsou skvělou variantou, jak se alespoň na pohled připodobnit provensálským fialovým polím plným levandule. Na Slovensku máme okrasný česnek. S tím se nemůže pochlubit každá země, proto si ho važme a pěstujme, dokud se mu u nás líbí. Při změnách klimatu totiž člověk nikdy neví, kdy tu rostlinstvo, na jaké jsme zvyklí, vydrží.