David Hampl
15 února, 2019

Také rádi doma vyrábíte designové a praktické věci? Potom pro vás máme ideální návod, jak si zhotovit z příze a ruličky od toaletního papíru velice povedenou dekoraci – huňatý a měkký koberec. Ten využijete jako hezký doplněk i jako teplou podložku na zimu, kdy jde od podlahy chladno. Výroba je velice zajímavá, nikoliv však náročná – při troše trpělivosti ji zvládne každý. Pojďme se podívat, jak na to.

Co budeme potřebovat?

Ještě než se pustíme do samotné výroby, připravíme si všechny věci v dostatečném množství, abychom pak nemuseli při práci odbíhat do obchodu přikupovat nové. Množství vždy závisí na tom, jak velký koberec budete chtít a také na tom, jak hustý ho budete dělat. Vždy si raději pořiďte více materiálu, který můžete následně zužitkovat jinak, než aby vám chyběl. Pro koberec potřebujeme:

  • barevnou přízi
  • nůžky
  • roličky od toaletního papíru
  • síť (na koberec)

Barvu příze zvolte dle vašeho uvážení, můžete dokonce kombinovat různé k sobě se hodící odstíny nebo díky nim tvořit zajímavé efekty a obrázky. Síť pořídíte v obchodě s koberci, ale i v prodejnách potřeb pro dílnu a vlastnoruční výrobu. Roličky od toaletního papíru vám postačí dvě; ty souží jen k namotávání materiálu. Můžete je nahradit předměty podobných rozměrů nebo místo nich využít pomoc kamarádů a namotávat jim vlákna koberce na ruce.

Pusťme se do výroby koberce

Dejte dvě ruličky nebo věci podobného tvaru vedle sebe a omotejte je přízí, až na nich vytvoříte malé oválné klubko. Konec provázku ustřihněte a druhý provázek zavažte mezi ruličkami tak, aby se příze nerozmotávala. Následně opatrně vysuňte rolky a uzel ve středu utáhněte. Vznikne tvar podobný mašli nebo osmičce. Oba konce osmičky, kde se látky ohýbá a vrací zpět ke středu, rozstřihněte, čímž získáte střapec nebo bambuli. Tu můžete zastřihnutím upravit do ještě pravidelnějšího tvaru. Vytvořte velké množství takových chomáčků, jeden vedle druhého je pevně přivažte na kobercovou síť. Pokud budete pracovat s různě barvenými bambulemi, je dobré, když si předem načrtnete na papír, který ze střapců bude kde umístěný. Po navázání na síť a drobném urovnání máte hotovo. Krásný koberec je na světě.

Vlastnoruční práce, která vám bude dělat radost

Koberec velice dobře vypadá, je originální a zajisté vám ho bude každý chválit. Není lepšího pocitu, než mít doma povedený doplněk, který jste si navíc vlastnoručně vyrobili. Koberec využijete jako měkkou podložku k posteli, před televizi nebo do koupelny. Také je ideální pro domácí mazlíčky, kteří mají rádi teplo. Kromě praktické stránky udělá jistě radost jako hezký dekorační přehoz a hodí se i jako dárek pro někoho blízkého. Díky střídání barev můžete do koberce napsat nějaký vzkaz nebo nakreslit obrázek.

Sdílejte článek