David Hampl
7 března, 2019

Krční páteř je velmi důležitou součástí lidského těla a jeho pohybového aparátu. Zároveň se ale jedná také o část, která je poměrně výrazně namáhána. A to mnohdy špatnou polohou těla, přetěžováním a také dalšími negativy. Výsledkem toho je, že krční páteř člověka velmi bolí. Poslední statistiky ukazují, že problémem s páteří trpí až 90 procent lidí. A ti pravidelně míří do čekáren lékařů. Jsou ale možnosti, jak si mohou ulevit i doma. Tento špičkový rehabilitační lékař ukazuje, že k uvolnění může stačit pár správných pohybů.

Proč problémy vznikají?

Vždy je důležité hledět na prevenci a tak se společně podíváme na to, jaký je důvod, že problémy vznikají. Začneme místem, což jsou mezi obratlové plotýnky, kde se startuje postupná degenerace, která se následně šíří dále. Poklud jde o důvody vzniku, tak musíme říci, že hlavní vliv má současný životní styl. Je to nedostatek pohybu, je to špatné držení těla, stejně jako to může být také výrazní přetěžování, chybné sezení na nekvalitní židli a mnoho dalšího. Pokud se problémy objevují i u vás, poradíme vám, jak bolest eliminovat.

Propojení krční páteře s dalšími oblastmi

Velmi alarmující jsou zjištění, se kterými přišel rehabilitační lékař Alexander Shishonin. Ten uvádí, že poškození a problémy s krční páteří jsou spojeny i s dalšími oblastmi lidského těla. Pokud vás trápí právě krční páteř, je dobré mít na paměti, že se mohou objevit i četné další zdravotní problémy a komplikace. Mluvíme třeba o zvyšování krevního tlaku, špatně fungujících ledvinách i nadledvinkách, stejně jako můžeme hovořit o problémech s hormony, za což odpovídá štítná žláza v lidském těle.

Důvodem propojení daných problémů je hlavně to, že obratle krční páteře mohou být v nesprávné poloze, která následně omezuje žilní systém. Krev tak necirkuluje v dostatečném množství a potřebné živiny se nedostávají tam, kam by se také dostávat měly. A to je ten důvod, proč se problémy s krční páteří dotýkají i dalších míst v organismu, u kterých na první pohled nevypadá, že by spolu vše nějak souviselo. Realita je ale jiná.

Jak na správné cvičení?

Alexander Shishonin je lékař, který přišel nejenom s daným zjištěním, ale přišel i s metodou, která by měla ulevit všem, kteří mají s krční páteří problémy. Jedná se o metodu označenou jako cervikální mozková terapie. Na první pohled je cvičení velmi jednoduché, ale v konečném důsledku je zároveň také extrémně účinné. Díky němu dojde k tomu, že se uvolní krční obratel, stejně jako se zpevní svalstvo okolo nich.

Toto cvičení by měl provádět nejenom ten, kdo má s krční páteří problémy, ale v podstatě kdokoliv. To proto, že se týká jak vyřešení problémů, tak je spojeno také s tolik nezbytnou prevencí. Doporučeno je toto cvičení samozřejmě i všem těm, kteří mají sedavé zaměstnání, nebo kteří nežijí aktivním životním stylem. Tady se jedná o jasné rizikové skupiny jedinců.

Cvičte pravidelně

Samozřejmostí je také to, že dané cvičení by mělo být pravidelné. A to po dobu několika týdnů. I když problémy přestanou, není na místě s ním končit. Kdo pravidelně cvičí, ten se v budoucnu nebude muset bát toho, že ho potíže s páteří postihnou v takové míře, jako v případě jedinců, kteří na své zdraví za se až tak nehledí. Ideální je začít ihned a následně cvičit poctivě každý den. A aby bylo cvičení správné a také efektivní, je zde toto video, které vám s ním pomůže.

Sdílejte článek