Jíme opravdu jedy? Jak odhalit geneticky modifikovaná rajčata pouze ve dvou krocích!

Ovoce a zelenina by měly být pilířem každého stravování, protože obsahují množství živin, které jsou nezbytné pro naše zdraví. Odborníci však stále tvrdí, že ovoce a zeleniny jíme málo, a měli bychom je tak častěji zařazovat do našich každodenních jídel. Někdy se však dozvídáme informace, které nás znepokojují. Jaký je původ potravin? Jsou opravdu zdravé? Jak se vyhnout geneticky modifikovaným druhům ovoce a zeleniny?

[hana-code-insert name=’google‘ /]Náš trh je doslova přetížen geneticky modifikovanými (GMO) produkty, a tedy někdy opravdu nevíme, zda to, co jíme, je zdravé a plné vitamínů. Vezměme si například rajčata. Někteří rozdíly znají, jiní zase ne. V dnešním článku zjistíte dva jednoduché kroky, díky kterým budete vědět, zda je dané rajče geneticky modifikované, nebo ne. Možná si při dalším nákupu vyberete moudřeji. Nezapomínejte, že starat se o své zdraví, a také zdraví své rodiny, by měla být priorita číslo jedna a nejlépe uděláte, pokud si rajčata vypěstujete sami. Ne každý však má vlastní zahrádku, kde může pěstovat. Stále však můžete vyhledat lokální farmy, kde máte velmi vysokou pravděpodobnost, že ovoce a zelenina byly pěstovány běžným způsobem, je za nimi tvrdá práce a láska k matce přírodě.

Geneticky modifikované potraviny vypadají, jako by byly vyrobeny z umělé hmoty. To platí i o rajčatech. Jsou velké, dlouho vydrží, chuť není bůhvíco a hlavně, s těmi domácími se nedají porovnat. Zkušené hospodyňky jistě rozdíl znají na první pohled. Dokonalá hladká a tvrdá slupka, žádné fleky ani poškození a když rajče rozkrojíte, najdete tam tvrdou zelenou vrstvu. Vypadá to, jakoby mělo rajče ještě jeden obal. Jsou tedy krásné na pohled, ale jsou téměř bez chuti.

Čtěte také: Milujete koření a džemy, ale nikdy jste nevěděli, jak to správně zkombinovat? Pak právě pro Vás je tento recept na kořeněný jahodový džem!

Jsou GMO potraviny bezpečné?

[hana-code-insert name=’Dole‘ /]Když přijde řeč na GMO, existují dva zcela opačné názory. Na jedné straně jsou zde představitelé průmyslu a jejich vědci, kteří tvrdí, že geneticky upravené potraviny jsou zcela bezpečné pro lidskou konzumaci a neměly by být považovány za toxické. Ale na druhou stranu existují důkazy o tom, že takové potraviny způsobily u laboratorních zvířat toxické a alergické reakce. Většina vyspělých zemí má přísné předpisy a dokonce zákazy týkající se výroby a používání GMO. Patří sem například Austrálie, Japonsko a celá Evropská unie, což nás vede k závěru, že to zřejmě až tak bezpečné nebude.

Označování

Ovoce a zelenina, které jsou pěstovány běžným způsobem (také pomocí chemických látek), jsou označeny kódem, který se skládá ze čtyř číslic. Ekologicky pěstované ovoce a zelenina je označena štítkem a kódem sestávajícím z pěti číslic, počínaje 9. Geneticky modifikované ovoce a zelenina má cenovku s kódem sestávajícím z pěti číslic počínaje číslem 8, takže je třeba se vyhýbat těmto produktům. Vědět co nejvíce o tom, co kupujete, je opravdu důležité, protože v dnešní době více než 80 procent zpracovaných potravin ve státech je geneticky modifikovaných. V Evropě, v mnoha zemích, jako je Rakousko, Francie, Německo, Řecko, Maďarsko a Lucembursko, vláda zakázala výrobu a prodej geneticky modifikovaných potravin. U nás však na takové potraviny můžete narazit.

Informace o GMO naleznete na obalech potravin. Představte si, že geneticky modifikovaná kukuřice může být obsažena v tisících potravinách a rovněž například i sója. Nezapomeňte, že je důležité číst etikety. Jsou tam uvedeny všechny důležité informace o potravinách, a pokud to se svým zdravím myslíte opravdu vážně, určitě už nekupujete „jen tak“ cokoli.