Také projíždíte na oranžovou? Dejte si pozor, je to trestáno stejně, jako projetí na červenou! Od ledna se navíc zvedly pokuty!

Pro mnoho řidičů je oranžová barva na semaforu spíše ozdobou než důležitým signálem. Avšak není to správný přístup. Projíždění na oranžovou může mít vážné důsledky a je trestáno stejně, jako projetí na červenou. Od ledna se dokonce zpřísnil bodový systém, což zvyšuje riziko trestu. V tomto článku se podíváme na to, co přesně zákon o silničním provozu říká o projíždění semaforů na oranžovou a jaké jsou možné tresty.

Význam oranžové na semaforech

Oranžová (respektive žlutá podle zákona) barva na semaforu není signálem pro panické brzdění. Má sloužit jako upozornění pro řidiče, aby se připravil na rozjezd nebo zhodnotil, zda bezpečně stihne zastavit před křižovatkou. Pokud je řidič dva metry před hranicí křižovatky a jedoucí rychlostí 50 km/h, není nutné panikařit a okamžitě brzdit. Příliš prudké brzdění může způsobit nehodu nejen řidiči, ale i ostatním účastníkům silničního provozu. To však neznamená, že semafory s oranžovou mohou být libovolně ignorované. Projíždět semafor na oranžovou je porušením pravidel silničního provozu a může mít vážné následky.

Shutterstock

Zákon o silničním provozu a semafory na oranžovou

Zákon o silničním provozu v § 70 stanoví, že pro řidiče znamená signál se žlutým světlem „Pozor!“ povinnost zastavit vozidlo před dopravní značkou „Příčná čára souvislá“, „Příčná čára souvislá se symbolem Dej přednost v jízdě!“ a „Příčná čára souvislá s nápisem STOP“, a kde taková dopravní značka není, před světelným signalizačním zařízením; je-li však toto vozidlo při rozsvícení tohoto signálu již tak blízko, že by řidič nemohl vozidlo bezpečně zastavit, smí pokračovat v jízdě. Svítí-li světlo tohoto signálu přerušovaně, nejde o křižovatku s provozem řízeným světelnými signály.“

Čtěte také: Nevěsta před plným kostelem odhalí pravdu o svém snoubenci

Toto znění zákona může působí složitě, ale základní myšlenka je popsaná. Pokud je řidič příliš blízko semaforu a nemůže bezpečně zastavit, může pokračovat v jízdě. Pokud však má dostatek místa a času, je povinný zastavit. Ignorování tohoto pravidla může mít vážné právní důsledky, zejména od ledna, kdy byl zpřísněn bodový systém.

Tresty za projíždění semaforů na oranžovou

Od ledna je projetí na oranžovou považované za stejný přestupek jako projetí semaforu na červenou. Tato situace může být potrestaná okamžitou pokutou v rozmezí 4500 Kč až 5500 Kč. V rámci správního řízení se pak pokuta může vyšplhat až na 7000 Kč až 25 000 Kč. Kromě toho řidič získá také 6 trestných bodů, což je nejvyšší možný počet. Při úmyslném projetí červeného světla nebo místa, kde je povinnost zastavit, může být uložen až půlroční zákaz řízení.

Projíždění semaforů na oranžovou je tedy rizikové a může mít vážné následky jak z hlediska bezpečnosti na silnicích, tak z hlediska právního. Je důležité si uvědomit, že zákon o silničním provozu je v platnosti a dodržování jeho pravidel je povinností každého řidiče.

Shutterstock

Doporučení pro řidiče

Abychom minimalizovali riziko a dodržovali pravidla silničního provozu, je důležité dodržovat následující doporučení:

  1. Buďte připraveni na oranžovou: oranžová je signálem, že se blíží červená. Buďte připraveni na to, že se světlo změní a začněte se připravovat na zastavení.
  2. Vyhodnoťte situaci: Při přiblížení k semaforu na oranžovou vyhodnoťte situaci. Pokud je bezpečné zastavit, udělejte to. Pokud je však zastavení nebezpečné nebo nemožné, můžete pokračovat v jízdě.
  3. Nepanikařte: Pokud vám oranžová padne těsně před křižovatkou a nemáte možnost bezpečně zastavit, nezačínejte panikařit. Pokračujte v jízdě a dbejte na maximální bezpečnost.
  4. Dodržujte pravidla silničního provozu: Respektování pravidel silničního provozu je základní povinností každého řidiče. Projíždění na oranžovou je porušením těchto pravidel a může mít negativní následky.

Zdroj: Auto-mania.cz