Ořechovka je likér, který se dá pít skutečně na zdraví -
Menu

Ořechovka je likér, který se dá pít skutečně na zdraví

Ořechovku, tedy ořechový likér, možná vyráběla doma ještě vaše babička. Ta moje každý rok básnila o tom, že si uděláme domácí ořechovku, ale nakonec ji vždy koupila v místním lihovaru. A byla výborná.

Rovněž jsem přemýšlela, že si ořechovku zkusím vyrobit. Ale… Víte, že ty krásně ze stromu padající ořechy, nyní na začátku podzimu, už pro její výrobu vhodné nejsou? Ořechovka se totiž vyrábí z ořechů, které se mají podle tradice trhat již na svatého Jana Křtitele, tedy 24. června. A upřímně, kdo si tak brzy na ořechy vzpomene? Takže pokračuji v tradici své babičky a jdu si ořechovku koupit.

Kde koupit výjimečnou ořechovku?

Nejdříve si spíše řekněme, jaká to je výjimečná ořechovka. Základem by měl být prvotřídní líh, ve kterém se pak macerují nezralé plody ořešáku, tedy ořešáku vlašského (Juglans regia). Do macerátu se podle výrobce či značky ořechovky přidávají další ingredience: různé byliny, koření, med i cukr. Nejkvalitnější z českých ořechovek nabízí e-shop Pan Alfréd. Kterou ze třech nabízených značek ořechového likéru si vybrat?

Ořechovka Ullersdorf

Ořechovka Ullersdorf je výrobkem jesenické likérky a destilerie. Jde o nádherně balený smolně tmavý likér. Vyrábí se z plodů stoletého ořechu rostoucího přímo v zahradě výrobny likérky. Objem lahve je 0,5 l, obsah alkoholu 35 %.

Sudličkova ořechovka

Tradičním výrobcem likérů je Fonticulus – Sudličkova pálenice. Sudličkova ořechovka je 30% a nabízí se v půl a litrovém balení. Chuti dominuje nepřehlédnutelná kořeněná chuť likéru. Výrobce se nebojí nabídnout ji i jako skvělý lék na trávení.

Chvalešovický ořechový likér

Nejsilnější z trojice ořechovek je 38% Chvalešovický ořechový likér. Do likéru se přidává medovicový lesní med. Ten sedá na dno lahve a než začnete likér degustovat, nezapomeňte lahev promíchat. Výrobce se chlubí tím, že jeho ovocný destilát je zcela bez chemických přísad a konzervantů.

Ořechovka – na chuť, pro pečení i na zdraví

Juglon, látka obsažena v nezralých plodech ořešáku, má podle lidového léčitelství silné antibiotické účinky. Největší sílu našemu tělu dodají právě zelené ořechy sbírané o svatojánské noci. Kvalitní ořechovka dokáže pomáhat při poruchách trávení, odstraňovat nechutenství i zácpu. Pročišťuje krev, funguje prý proti akné a nadměrnému pocení.

Můžete sice užívat i čaj z listů ořešáku, ale příliš dobré pití to není. Dát si na zdraví štamprli ořechovky je určitě chutnější. Odvar či výluh z listů si nechte raději jen do koupele.

Líbil se vám článek?

Tisk

Potraviny, které pročišťují tepny a zabraňují vzniku srdečního infarktu

ZDRAVÍ
Mnohdy kolem sebe máme naprosto běžné potraviny, které považujeme za obyčejné a nezajímavé a zpravidla ani nevíme, že se mohou…

PRO VŠECHNY MAMINKY: Jak odhalit jakýkoliv zdravotní problém u dětí? Díky tomuto to zvládnete jednoduše

Pinterest.com
Děti jsou pro mnohé rodiče rozhodně tím nejcennějším, co ve svém životě mají. A tak k nim také přistupují. Nutno říci,…

Kdo ho nejí, měl by to změnit. Jaká pozitiva přinese této potravina, když ji jíte?

ZDRAVÍ
Každý ho zná a každý jistě ví, na co ho používat. Nutno říci, že je mnoho lidí, kteří proti této…

Léto je tady a s tím i malé potvůrky jménem klíště! Jak ho ale odstranit, přinesete-li si ho z procházky domů? Postačí Vám na to jen jedna věc!

TIPY A TRIKY
S jarem se nám probouzí spoustu malých potvůrek, jako jsou klíšťata, pro něž je léto a s tím spojené obnažené…

Máme pro Vás jedinečný a skvělý recept, který Vám pomůže od bolesti zad a klobů a to za pohých 7 dní.

ZDRAVÍ
  Ano v lékárně existuje mnoho přípravků, které mají pomoci při bolestech, ale ptáme se opravdu fungují? Pokud jste zastáncem…

Trápí vás vrásky na rukách? Zkuste tento trik, počkejte 15 minut a vrásky jsou pryč!

ZDRAVÍ
Obvykle se zaměřujeme na krásu našich vlasů a obličeje a zapomínáme na naše ruce. Pokud se ale nešetří, tak právě…

Svalová degenerace začíná 8 ranými příznaky, které byste nikdy neměli ignorovat!

TIPY A TRIKY
Svalová dystrofie je obvykle způsobena mutací genů a vede k progresivnímu poškození a ztrátě svalových buněk ve Vašem těle. Obsahuje…

Věděli jste, že jsou střeva považována za druhý mozek, přijde-li řeč na emocionální vyrovnanost? Proto bychom se o ně měli řádně starat. Podívejte se tedy, jak o ně správně pečovat!

TIPY A TRIKY
Péče o střevo je klíčem k zachování dobrého emočního zdraví, věděli jste to? Mnoho výzkumů již prokázalo, že drobné mikroby,…

3 dny po sobě si dejte toto jídlo. Budete překvapeni, co vše dokáže udělat s vaším tělem

ZDRAVÍ
Pokud vás samotný nadpis překvapil a máte obavy z toho, že snad mluvíme o něčem, co by vám mohlo uškodit, rozhodně…

Nejlepší nepečená pěnová rychlovka. Podívej se na recept!

DOMÁCNOST
Budeme potřebovat: čokoláda na ozdobu mléko na namočení sušenek bebe sušenky 500 ml – smetany ke šlehání 500 ml –…