Ořechovka je likér, který se dá pít skutečně na zdraví

Ořechovku, tedy ořechový likér, možná vyráběla doma ještě vaše babička. Ta moje každý rok básnila o tom, že si uděláme domácí ořechovku, ale nakonec ji vždy koupila v místním lihovaru. A byla výborná.

Rovněž jsem přemýšlela, že si ořechovku zkusím vyrobit. Ale… Víte, že ty krásně ze stromu padající ořechy, nyní na začátku podzimu, už pro její výrobu vhodné nejsou? Ořechovka se totiž vyrábí z ořechů, které se mají podle tradice trhat již na svatého Jana Křtitele, tedy 24. června. A upřímně, kdo si tak brzy na ořechy vzpomene? Takže pokračuji v tradici své babičky a jdu si ořechovku koupit.

Kde koupit výjimečnou ořechovku?

Čtěte také: Vynikající slané placky, které budete milovat. Připravte se je doma už dnes a oslňte slanou novinkou celou svou rodinu!

Nejdříve si spíše řekněme, jaká to je výjimečná ořechovka. Základem by měl být prvotřídní líh, ve kterém se pak macerují nezralé plody ořešáku, tedy ořešáku vlašského (Juglans regia). Do macerátu se podle výrobce či značky ořechovky přidávají další ingredience: různé byliny, koření, med i cukr. Nejkvalitnější z českých ořechovek nabízí e-shop Pan Alfréd. Kterou ze třech nabízených značek ořechového likéru si vybrat?

Ořechovka Ullersdorf

Ořechovka Ullersdorf je výrobkem jesenické likérky a destilerie. Jde o nádherně balený smolně tmavý likér. Vyrábí se z plodů stoletého ořechu rostoucího přímo v zahradě výrobny likérky. Objem lahve je 0,5 l, obsah alkoholu 35 %.

Sudličkova ořechovka

Tradičním výrobcem likérů je Fonticulus – Sudličkova pálenice. Sudličkova ořechovka je 30% a nabízí se v půl a litrovém balení. Chuti dominuje nepřehlédnutelná kořeněná chuť likéru. Výrobce se nebojí nabídnout ji i jako skvělý lék na trávení.

Chvalešovický ořechový likér

Nejsilnější z trojice ořechovek je 38% Chvalešovický ořechový likér. Do likéru se přidává medovicový lesní med. Ten sedá na dno lahve a než začnete likér degustovat, nezapomeňte lahev promíchat. Výrobce se chlubí tím, že jeho ovocný destilát je zcela bez chemických přísad a konzervantů.

Ořechovka – na chuť, pro pečení i na zdraví

Juglon, látka obsažena v nezralých plodech ořešáku, má podle lidového léčitelství silné antibiotické účinky. Největší sílu našemu tělu dodají právě zelené ořechy sbírané o svatojánské noci. Kvalitní ořechovka dokáže pomáhat při poruchách trávení, odstraňovat nechutenství i zácpu. Pročišťuje krev, funguje prý proti akné a nadměrnému pocení.

Můžete sice užívat i čaj z listů ořešáku, ale příliš dobré pití to není. Dát si na zdraví štamprli ořechovky je určitě chutnější. Odvar či výluh z listů si nechte raději jen do koupele.