David Hampl
29 ledna, 2021

Žádný rodič by nikdy neměl projít projít bolestí a zármutkem ze ztráty dítěte, taková životní zkušenost může být pro lidskou psychiku skutečně zdrcující. O to větší je tragédie, které bylo možné předejít, jaké v případě rodiny Hughesových z Austrálie a úmrtí jejich syna Rileyho. Ten zemřel na černý kašel. Hughesovi se před touto nemocí snaží ostatní rodiče varovat v otevřeném dopise, jehož nejsilnější pasáže vám přinášíme.

Riley dostal černý kašel ve věku pouhých dvou týdnů. V té době Austrálie nenabízela vakcíny proti této nemoci těhotným ženám, které by chránily matku i plod. A novorozenec byl na očkování příliš mladý, takže černý kašel chytil ještě předtím, než by mu mohla být aplikována dětská verze vakcíny proti této nemoci.

Otevřený dopis

„Píšu tento dopis, protože vidím, že mnoho zdravotnických pracovníků se potýká s negativními reakcemi, když matkám a mladým lidem doporučují očkování.“ stojí v dopise. „I když někdy dělají chyby, nesmíme zapomenout, jak obtížná je práce lékařů a zdravotních sester při záchraně našich dětí.

Děkuji lékařům a sestrám na JIP, kteří nás uklidňovali a utěšovali, když jsme byli smutní, zoufalí a vyděšení. Díky doktorovi, který mi otevřeně přiznal, že existuje šance, že Riley zemře. V té době mi to připadalo jako rána pod pás, ale bylo důležité, abychom si tuhle alternativu připustili. Díky sestřičkám, které se staraly, abychom správně jedli, pili a odpočívali, i když nám bylo nejhůř.“

Černý kašel v České republice

Černý kašel je smrtelně nebezpečné bakteriální onemocnění, které bylo v České republice téměř vymýcené díky celoplošnému očkování. Ale protože roste počet rodičů, kteří dětské očkování odmítají, černý kašel se k nám v posledních letech vrací. Incidence černého kašle u nás tak tok od roku roste, aktuálně se pohybuje lehce nad hranicí tisíce případů ročně.

Sdílejte článek