Pár triků a rad, jak se zbavit plísně v domě

Občas se nám stane, že se nám domu nastěhuje host, o kterého zrovna nestojíme. Některého se lze zbavit celkem lehce, ale existují tací, kteří to s naším soužitím myslí vážně, a svou přítomností nám ztrpčují život. A některé nás mohou na životě i ohrožovat. Začne to celkem nenápadně, kdy nám slzí oči, máme ucpaný nos, u někoho se přidá dráždivý kašel, a to vše způsobují spory plísně, které nám poletují v bytě. A protože jsou velmi malé, nevidíme je, ale vdechujeme je se vzduchem. Pak je třeba jednat rychle a nekompromisně. Tím hostem je plíseň. Příčin, proč se nám v bytě usadila, může být více. O tom si povíme na závěr. Nyní pár rad a triků, jak se jí rychle a účinně zbavit.

Tea tree oil – olej z čajovníku

I když tento strom roste v Austrálii, olej z něho se k nám dováží dost dlouho. Už naši předkové věděli, že má protizánětlivé a antiseptické účinky, a používali ho k léčení různých tělesných neduhů. Postup zvládne každý, protože je velmi jednoduchý. Do rozprašovače nelijete vodu a do ní nakapete olej z čajovníku. Připravte si větší množství, to pro případ, kdybyste postup odstraňování museli opakovat. Pak důkladně protřepejte, a nastříkejte na postižené místo. Klidně i nejbližší okolí výskytu, protože pletivo pod povrchem může zasahovat mnohem dál. Až povrch zaschne, setřete suchým hadrem.

Kuchyňská sůl

Sůl nám přímo nepomůže plíseň ze zdi odstranit, ale když ji nasypete do mísy, a tu umístíte poblíž míst, kde hrozí, že vám plíseň zaútočí, tak sůl ze vzduchu absorbuje vlhkost. A tu plíseň potřebuje pro svůj růst. Nezapomeňte sůl měnit.

Čtěte také: Zácpa: jak řešit tento nepříjemný problém?

Ocet

Je to jeden z nejstarších zabijáků plísní. Málokdo ale ví, že dobře funguje na plísně pouze v koupelně, kolem vany, dále na obkladech a spárách. Tady opravdu pomáhá.

Šaty

Primárně nás chrání před zimou. Jenže plísni se nejvíce daří v zimním období. A protože často přijdeme domů a máme vlhké šaty, musíme je před dalším nošením usušit. Pověsíme je v bytě, a vlhkost, která se z šatů uvolňuje, zvyšuje vlhkost vzduchu v domě. Pak se lehce může stát, že připravíme plísni vhodné podmínky k růstu. Raději tedy sušte své oděvy v místech, kde je vyšší teplota a také se nechá dobře odvětrat.