David Hampl
15 února, 2019

Dítě a pes jsou tématem, které se stalo inspirací nejen pro mnoho článků, ale i fotografických soutěží. Můžeme si tak přečíst dojemné příběhy o psích hrdinech, kteří zachránili dítěti život, o psech, kteří svou přítomností dokázali vyléčit dětskou duši, protože pejskovi je často mnohem snazší se svěřit než člověku a v neposlední řadě se mu lze i vybrečet do kožichu, když je něco trápí. Známé jsou i případy takzvaných psích chův, které dítě přijaly jako vlastní štěně a podobně o něj i pečovaly. V  tomto případě se jako nejlepší chůvy osvědčila plemena středních a větších psů, například bearded kolie, americký stafordšírského teriéra či zlatého retrívra.

Pes a miminko

Mnoho zkušených chovatelů zastává názor, že nejlepší je pořídit štěně rovnou k miminku, aby si na sebe zvykli již od malička. Stanou se pak z nich totiž zcela určitě nerozluční kamarádi. Pokud již psa máte před příchodem miminka do rodiny, je naopak vhodné na tuto novou skutečnost psa určitým způsobem připravit.

Miminko je pro psa jakýmsi novým členem smečky, se kterým si ale zpočátku příliš legrace neužije. Naopak miminko stále brečí a páníčci mu najednou věnují všechnu pozornost, která ještě donedávna patřila jen pejskovi. Je dobré si uvědomit, že toto vše můře být pro vašeho psa určitým stresem, na který mohou různí psi reagovat různě, například i ničením nábytku, i když to nikdy předtím nedělali – chtějí si tím ale jen získat vaši pozornost zpátky.

Doporučuje se tedy psa seznámit se všemi těmi věcmi, které se najednou začínají objevovat ve vašem bytě, například kočárek, dětská deka či hračky a naučit ho v souvislosti s nimi slovu ne. Jestliže máte nějaké známé s malým dítětem, pozvěte ji několikrát za sebou na návštěvu. Můžete si i například nahrát zvuk plačícího miminka, který poté budete psovi pouštět třeba ve chvíli, kdy dělá něco zajímavého, lépe se tak totiž s novým zvukem sžije a následně pro něj nebude dětský pláč tak stresující.

Nerozlučná dvojka

Pokud poté, když se miminko narodí, a necháte psa, aby byl přítomen, když ho koupete, přebalujete či kojíte, také uděláte dobře. Při těchto činnostech na psa zároveň klidně a tiše mluvte. Čím více bude váš čtyřnohý mazlíček vtahován do každodenních činností a aktivit, tím méně bude mít důvodů k nějakým projevům nelibosti ve vztahu k novému členovi smečky. Časem můžete psa naučit i novým kouskům, například zvedat a přinášet dětské předměty.

Mezi dítětem a psem se velmi často vytvoří zcela výjimečné pouto a hluboký vzájemný vztah, na který poté děti vzpomínají celý život. Důkazem toho, jak může takové pouto mezi malým miminkem a jeho čtyřnohým kamarádem a ochráncem vypadat, jsou i následující fotografie, pořízené rodiči v nestřežených okamžicích. Dojemné jsou především ty, které ukazují malé děti a psy při jejich společném odpočinku.

Sdílejte článek