David Hampl
27 března, 2019

Kostku ledu si nejčastěji dáváme do pití, stejně jako na tělo, pokud se spálíme, nebo nás bodne hmyz. Nejde ale o jedinou možnost využité kostky ledu. Zapomínat bychom neměli ani na to, že se dá využít také při pěstování jedné populární rostliny, kterou je orchidej. Zde přitom stačí jenom to, že kostku ledu vložíte do květináče k dané rostlině. A dále už nemusíte dělat vůbec nic. Zdá se to sice jako něco zcela zbytečného, ale jak se sami přesvědčíte, opak je pravdou. Je hned několik věcí, na které bude mít kostka ledu v květináči vliv. A tady se podíváte, jaké věci to jsou.

Zrychlíte samotné kvetení

Pokud pěstujete orchidej hlavně proto, abyste se mohli těšit z toho, že bude mít dokonalé květy, je kostka ledu v podstatě nutností. Důvodem je to, že právě díky ní dojde k tomu, že bude květina kvést mnohem rychleji a také mnohem lépe. Mimo jiné proto, že si díky kostce ledu bude brát sama tolik vláhy, kolik potřebuje. Ta jí bude dodávána postupně, což je pro tyto rostliny ideální. Tedy lepší, než když ji zalijete naráz velkým množstvím vody.

Zvlhčíte okolí květiny

Kostka ledu v květináči má vliv také na to, že díky ní dokážete výrazně zvlhčit okolí samotné rostliny. I to má vliv na to, jak bude krásná a také na to, jak bude zdravá. Jak je to vůbec možné? Odpověď je celkem jednoduchá a je spojena s tím, že orchidej je ze svých domovin zvyklá právě na to, že je kolem ní prostředí s vyšší vzdušnou vlhkostí. Když jí ho takto vytvoříte pomocí ledu, který bude zvlhčovat okolní vzduch, výrazně se to podepíše na zdraví i kráse rostliny.

Vytvoříte chladnější místo

I když se to nezdá, tak orchideje potřebují určité teplotní výkyvy. A to z důvodu, že jsou na ně zvyklé z míst, kde klasicky rostou. Přes den potřebují teplo, ale v noci potřebují zase chlad. A i tady může být pomocníkem právě led. A to v tom smyslu, že dokáže dobře ochladit okolí samotné květiny. A to celkem výrazně. Je samozřejmě vhodné myslet na využití ledu a sypat ho ke květině každý večer.

Co dále pomůže v tom, aby se orchidejím dařilo?

Není to jenom kostka ledu, která je dobrým tipem. Nezapomínejte také na několik dalších zajímavých věcí, které mohou pomoci. Jedná se například o to, jaké bude hnojivo, které budete používat. Pokud je něco, co orchideje nemají příliš rádi, tak je to rozhodně dusík. Čím ho v hnojivu bude méně, tím lépe. Naopak mají rády látku, kterou je fosfor. Díky němu se rostlině daří o poznání lépe. Zde tedy naopak doporučíme mít ho v zemině dostatek.

Další typ se týká toho, jak moc světla rostlina potřebuje. Zde určitě musíme říci, že světlé místo je základ. A to v době, když už má květy. Pokud je ještě nemá a vy chcete jejich výskyt stimulovat, je na místě naopak vyhledat místo tmavé. Tedy vyhledat doslova tmu. Konkrétně je vhodné dát rostlinu přímo na to nejtmavší místo u vás doma a nechat jí zde po dobu 5 dní. Uvidíte, že to na výskyt květenství vliv mít bude. A ne nijak malý.

 

 

Máte na něco chuť? Co takhle tvarohový dort, který zaujme rychlou přípravou, skvělou náplní a dokonalou chutí, kterou si musíte zamilovat? Zkuste ho a uvidíte sami

Sdílejte článek