David Hampl
5 června, 2019

Orchidej, rostlinka, která si získává stále větší oblibu u našich zahradníků a domácích pěstitelů. Orchideje byly odjakživa považovány za skvost mezi rostlinami. No, aby ne, vždyť se jedná o chráněné rostliny, které jen tak ve volné přírodě neobjevíte. A když už, tak jsou chráněné a je zakázáno je trhat. Pro ty, kteří jejich kráse a půvabu neodolají, se nabízí řešení. Koupit si určité druhy orchidejí v květinářství a doma o ně s láskou pečovat. Nicméně cena není zrovna nejnižší, a proto je vhodné si orchideje sami rozmnožit. Jak? Na to Vám ukážeme geniální způsob.

Chráněný skvost

Orchidej je nádherná květina, která v mnohých směrech představuje symbol ženskosti. V naší krajině je ovšem chráněná a dostat se k nim nemusí být tak snadné. Ve volné přírodě se vyskytují převážně jen na místech, které jsou označené jako chráněná území. Například v naší zemi se orchideje hojně vyskytují v chráněné krajinné oblasti Bílé Karpaty. Jejich trhání, sběr a jakékoliv poškozování je tím pádem přísně zakázáno. Navzdory tomu se v dnešní době čím dál častěji vyskytují v českých domácnostech a působí opravdu radost.

Touha po dalších a dalších

Ať už jste vášnivým zahradníkem, botanikem nebo jen máte rádi kolem sebe stále něco zeleného a pěkného, krása a vůně orchidejí Vás jednoznačně ohromí. Na první pohled se totiž od klasických domácích a jiných rostlinek liší především:

  • stavbou těla
  • tvarem a typem listů
  • barevným květem
  • druhem zeminy a způsobem pěstování

Jakmile začnete pečovat o jednu rostlinku, budete okamžitě toužit po dalších. Jenže jak to udělat, a přitom nemuset sahat na úspory? Chcete-li tedy mít doma orchidejí více a naplnit jejich krásou celý dům či byt, nabízí se řešení, sami si je rozmnožit.

Kdy a jak rozmnožit

Jak už bylo zmíněno výše, v tomto článku objevíte užitečné tipy, které Vám s péčí o orchideje pomohou a zajistí jejich permanentní růst a kvetení. Hlavní zásadou pro všechny pěstitele je, že pro množení orchidejí je nejvhodnějším obdobím brzké jaro. Na podzim s tím nezačínejte, mohli byste rostlince spíše ublížit.

Vyjdeme z předpokladu, že už s orchidejemi a jejich pěstováním nějaké zkušenosti máte. Venku je krásný duben a vy se chystáte rostlinku rozmnožit. Postup je následující a skládá se z pouhých 3 kroků:

  • zkrácení stonu orchideje
  • použití přípravků (přírodní vosk, pasta)
  • zasazení do samostatného květináče

Postup množení

V první řade navštivte specializovanou prodejnu (lepší květinářství) a pořiďte si zde pastu, která podporuje kvetení orchidejí. Následně doma zkraťte stonek orchideje na 4-5 článků (1 článek představuje 2 květy nebo pupeny. Místo po řezu potřete přírodním voskem a zbylou část orchideje potřete zakoupenou pastou v místě řezu a kloubu. Jakmile se objeví 2-3 kořeny, potřenou část odřízněte a kořínky zasaďte do samostatného květináče.

Povede-li se Vám to, můžete tímto způsobem orchideje opakovaně množit, a působit tak radost sobě a třeba i svým blízkým.

Sdílejte článek