Podívej se na tyto nejjednodušší zdravotní testy, které si můžete udělat právě teď doma

Chcete zjistit, jak na tom zdravotně jste? Bojíte se, že vám hrozí nějaké vážné onemocnění nebo, že trpíte nějakou chorobou? Lékař je jistota, nicméně ne vždy musíte hned při prvních příznacích k lékaři spěchat. Pokud se chcete ujistit, že jste zdraví, můžete vyzkoušet několik jednoduchých, odzkoušených a nezávislých metod v pohodlí vašeho domova. Snadno tak zjistíte, zda vám něco hrozí a měli byste určitě k lékaři zajít. Možná také zjistíte, že vaše obavy jsou předčasné a zbytečné, a uklidníte se tak. Pojďte si vyzkoušet několik snadných testů a zjistěte, jak na tom v této náročné době jste.

Nemocné srdce a plíce

První oblastí, u které si můžete prověřit zdraví, je srdce a plíce. Oba tyto orgány jsou nezbytné k tomu, abychom mohli plnohodnotně žít, a proto je nutné se o ně dobře starat. Vyzkoušejte si tento test.

Složte prsty do tvaru obráceného J a zatlačte nehty k sobě. Následně se podívejte na skulinku, která mezi nimi vznikla. Pokud tam vznikla, pak jsou vaše plíce a srdce v pořádku. Pokud tam mezera není, pak vám může hrozit nějaké onemocnění srdce, plic nebo gastrointestinálního traktu.

Čtěte také: Jde vcelku o běžné reakce našeho těla, ale spousta lidí se jich děsí, neboť neví, že jde jen o obranné mechanismy!

Příznak demence a anémie

Další test prověří riziko demence. K testu budete potřebovat stopky a chvíli vašeho času. Zvedněte nohu do úrovně, aby vaše stehno bylo v rovnoběžné poloze s podlahou. Jakmile bude stehno v této pozici, zapněte stopky a změřte, jak dlouho, tak vydržíte. Pokud déle jak 20 vteřin a více, jste na tom dobře. Pokud méně, může být váš mozek v ohrožení.

Pro otestování anémie si stoupněte před zrcadlo a stáhněte si spodní víčko. Brava by měla být jasně růžová, nicméně bude-li tmavá nebo nažloutlá, může se jednat o známky anémie.

Ztráta vlasů a karpální syndrom

Podle lékařů každý den ztratíme 50 až 100 vlasů, což je přirozený proces, nicméně nadměrná ztráta vlasů může znamenat potíže. Proveďte si jednoduchý test. Vlasy musí být čisté a suché, následně si chyťte jeden pramen vlasů a zatáhněte. Vytáhnete-li 2 až 3 vlasy, pak je to v pořádku. Vytáhnete-li vlasů více, měli byste navštívit lékaře.

Nemoc karpálního tunelu se týk hlavně lidí z kancelářského prostředí. Zvedněte ruce do polohy, aby horní část paží byla rovnoběžná se zemí a dolní část paže byla rovnoběžná s vaší tváří. Prsty se dotkněte začátku dlaní a vydržte tak až 2 minuty. Ucítíte-li při tom brnění, necitlivost nebo nějakou bolest, může se jednat o syndrom karpálního tunelu.

Cukrovka a tepny

Na prověření cukrovky si zavolejte pomoc a vezměte si tužku s gumou. Pomocník se vás postupně bude na nohách dotýkat tupým a ostrým koncem. Vaším úkolem je poznat, kterou stranou se vás dotýká. Poznáte-li to, jste v pořádku. Pokud nepoznáte rozdíl, navštivte lékaře.

Na problémy s tepnami můžete použít tento test. Lehněte si na záda nohama ke zdi. Nohy zvedněte pod úhlem 45° a dotkněte se jimi zdi. Budou-li nohy bledé, máte špatný průtok krve a měli byste k lékaři.

Sluch a srdce

Na prověření sluchu se uchylte do tiché místnosti. Přitáhněte ruku k uchu a třete prsty. Měli byste slyšet zvuk tření. Poté prsty odtáhněte do 15 cm a třete znovu. Pokud slyšíte i teď, je váš sluch v pořádku.

Na zdravé srdce pomáhá tento test. Jděte do schodů a zpívejte si nebo si něco recitujte. Pokud se nezadýcháte, pak jste v pořádku. V opačném případě vám mohou hrozit nějaké potíže.