Podívejte se na seznam těchto příznaků, které značí poškození jednoho z nejdůležitějších orgánů ve vašem těle. O jaký se jedná a co může hrozit, pokud nepůjdete rychle k lékaři? Dejte na naše varování! -
Menu

Podívejte se na seznam těchto příznaků, které značí poškození jednoho z nejdůležitějších orgánů ve vašem těle. O jaký se jedná a co může hrozit, pokud nepůjdete rychle k lékaři? Dejte na naše varování!

Játra za nás vykonávají těžkou práci, ale většinou o nich ani nevíme. To, že játra vlastně nebolí, neznamená, že jsou vždy v pořádku – jen se to většinou dozvíme pozdě. Existuje ale pár příznaků, při kterých byste měli zpozornět – můžou totiž znamenat něco mnohem vážnějšího.

O játrech

Zajímá vás, co je největší žláza v lidském těle? Ano, jsou to játra. Játra se nacházejí v jakési dvouvrstvé obálce a jejich váha je přes 1, 5 kilogramu a slouží nám k více než k 70 funkcím lidského těla. Mimo jiné:

 • Zajišťují látkovou výměnu
 • Přeměňují sacharidy, tuky i bílkoviny
 • Produkují žluč, ve které se tvoří hormony
 • mají velký podíl na detoxikaci organismu

Paradoxní je, že ačkoli játra vykonávají ohromné množství funkcí, neumí nás přímo varovat, když nejsou v pořádku. Chybí v nich nervová zakončení a tím pádem ani nemůžou přímo bolem. Na problém s játry tedy lidé přicházejí často až po dlouhé době – a to není dobře u žádné nemoci.

Jaterní nemoci

K jakým nemocem jsou játra nejvíce náchylné?

 • Žloutenka typu B, C a D
 • Tuberkulóza
 • Absces
 • Askarióza

Jde vlastně hlavně o virové infekce a o nemoci, které způsobují bakterie. Extrémně náchylná jsou játra i na nemoci, které jsou vyvolány parazity.

Další nemoci, které mohou naše játra přepadnou, můžou být způsobeny například tukovým onemocněním jater (jak alkoholickým, tak nealkoholickým), cystou, karcinomem nebo sarkomem, cévními potíže nebo dědičnými předpoklady. Samozřejmě se nikdy nelze zcela vyvarovat traumatickému poranění.

První příznaky, že je s játry něco špatně

Přestože játra přímo nebolí, jejich dysfunkci nám signalizuje velké množství jiných příznaků. Patří mezi ně i únava a obecná slabost. Naprostá většina pacientů s jaterní chorobou mezi prvními příznaky zaznamená zvýšenou únavu, která neodpovídá vynaložené energie. To se děje, když játra nestíhají pořádně čistit krev. Mezi další podobné příznaky patří:

  Pokračujte ve čtení článku na další stránce

  1
  2
Tisk
Nezařazené

Šílenství začíná! Češi začínají vykupovat potraviny ve velkém. O jaké…

Koronavirus je celosvětové téma a v České republice tomu není jinak. Oběti ve světě stále přibývají a virse už dostal…
Nezařazené

KORONAVIRUS: obávané téma Čechů, oběti ve světě přibývají. Mají se…

Obávaný Koronavirus je nejen ve světě, ale i v České republice opravdu aktuálním tématem. Vir, který se přenáší z…
Nezařazené

Vymyslela jak to udělat, aby byla její matka s rakovinou…

Rakovina není nic, po čem bychom toužili. Obrátí život vzhůru nohama a nic už není stejné jako dřív. Život se…
Nezařazené

Máte po holení tyto pupínky? Tohle je důvod jejich vzniku…

Holení částí těla je každodenní součást mnoha lidí. Když se řekne holení, většina z vás si jistě představí muže, kteří si…
Nezařazené

Kamera zaznamenala to, co můj táta dělal se čtyřletým dítětem,…

Žijeme v moderní době, ve které si nemůžeme být nikdy jistí, zda nás někdo sleduje pomocí skryté kamery. Používání skryté kamery…
Nezařazené

Vezměte bobkový list, zapalte ho a nechte ho čtvrt hodiny…

Každý dům má vlastní nejen atmosféru, ale také svou chuť. V nejednom domě voní domácí jídlo, u někoho káva, zatímco u…