David Hampl
14 června, 2019

Játra za nás vykonávají těžkou práci, ale většinou o nich ani nevíme. To, že játra vlastně nebolí, neznamená, že jsou vždy v pořádku – jen se to většinou dozvíme pozdě. Existuje ale pár příznaků, při kterých byste měli zpozornět – můžou totiž znamenat něco mnohem vážnějšího.

O játrech

Zajímá vás, co je největší žláza v lidském těle? Ano, jsou to játra. Játra se nacházejí v jakési dvouvrstvé obálce a jejich váha je přes 1, 5 kilogramu a slouží nám k více než k 70 funkcím lidského těla. Mimo jiné:

 • Zajišťují látkovou výměnu
 • Přeměňují sacharidy, tuky i bílkoviny
 • Produkují žluč, ve které se tvoří hormony
 • mají velký podíl na detoxikaci organismu

Paradoxní je, že ačkoli játra vykonávají ohromné množství funkcí, neumí nás přímo varovat, když nejsou v pořádku. Chybí v nich nervová zakončení a tím pádem ani nemůžou přímo bolem. Na problém s játry tedy lidé přicházejí často až po dlouhé době – a to není dobře u žádné nemoci.

Jaterní nemoci

K jakým nemocem jsou játra nejvíce náchylné?

 • Žloutenka typu B, C a D
 • Tuberkulóza
 • Absces
 • Askarióza

Jde vlastně hlavně o virové infekce a o nemoci, které způsobují bakterie. Extrémně náchylná jsou játra i na nemoci, které jsou vyvolány parazity.

Další nemoci, které mohou naše játra přepadnou, můžou být způsobeny například tukovým onemocněním jater (jak alkoholickým, tak nealkoholickým), cystou, karcinomem nebo sarkomem, cévními potíže nebo dědičnými předpoklady. Samozřejmě se nikdy nelze zcela vyvarovat traumatickému poranění.

První příznaky, že je s játry něco špatně

Přestože játra přímo nebolí, jejich dysfunkci nám signalizuje velké množství jiných příznaků. Patří mezi ně i únava a obecná slabost. Naprostá většina pacientů s jaterní chorobou mezi prvními příznaky zaznamená zvýšenou únavu, která neodpovídá vynaložené energie. To se děje, když játra nestíhají pořádně čistit krev. Mezi další podobné příznaky patří:

 • Apatie
 • Slabost
 • Poruchy spánku

Velmi by měli zpozornět ti, kterým se objevil břišní otok – může jít totiž o ascites. Acites totiž vzniká hromaděním tekutiny v břiše a zpravidla doprovází jaterní cirhózu. Křeče, dušnost a bolest jsou klasické doprovodné příznaky hromadění tekutiny.

Dalším varovným příznakem je bolest žaludku. Žaludek sice může bolem z mnoha důvodů, ale pokud bolest lokalizujete spíše na pravé straně, může jít i o zanícená játra, která se nacházení nad žaludkem.

Hromadění tekutin a zažívací problémy

Jak bylo již zmíněno výše, hromadění tekutin není dobré znamení. Může ho způsobit zadržení sodíků v těle a vysoký krevní tlak. Nepříjemný otok obličeje a končetin pak přichází velice rychle. Kromě nemoci jater může otok signalizovat i onemocnění ledvin nebo lymfatickou dysfunkci.

Mezi stejně špatná znamení můžete zařadit i zažívací problémy. Zase je o problém, který není ojedinělý a může mít i zcela nevinné vysvětlení – jako například horší kvalita zkonzumované potraviny. Na druhou stranu, pokud tento stav trvá již delší dobu, může jít i o něco závažnějšího. Ideální je v tomto případě navštívit svého lékaře. Za dlouhodobou nevolností může totiž stát i cirhóza a selhání jater.

Problémy s trávením

I problémy s trávením můžou ukazovat na problémy s játry. Může dojít ke stavu, kterému se říká netěsný trávící trakt. Dále může dojít k nadměrnému růstu bakterií v tenkém střevě, a vstřebávání potravy se také celkově zpomalí. Hlavními faktory, které to mohou způsobit jsou především změny hladiny hormonů a tvorba žluči. Změny jaterních funkcí se mohou také projevovat změnou toaletních návyků, chronickým nadýmáním a sníženým gastrointestinálním pohodlím.

Nepříjemné svědění kůže

To, že nemocná játra mohou způsobit velké problémy je už jasné. Své o tom mlže vědět i největší lidský orgán, kůže. Může dojít k tzv. pruritu, neboli svědění kůže, které je spojeno se snížením nebo úplným zastavením sekrece žluči z jater. Tento stav se nazývá cholestáze. Doposud se ovšem pořádně nepřišlo na to, jak tento nepěkný vzhled kůže vzniká. Co se týče samotného svědění, to by teoreticky mohlo vznikat díky existujícím steroidním látkám. Ty vznikají v rámci procesu syntézy cholesterolu alternativním způsobem.

Existují ovšem možnosti, jak nepříjemnému svědění kůže zabránit nebo mu aspoň předejít. Lze na to použít různé esenciální oleje, jablečný ocet, kajenský pepř a mentol. Pomoci dokáže také konopný a ricinový olej, ovesné vločky, nebo listy z guavy. Záleží na Vás, čemu dáte přednost.

Další příznaky nemocných jater

Symptomů je opravdu moc. Mezi další příznaky, které mohou znamenat problémy s játry lze zařadit ředěnou žluč, ztrátu chuti k jídlu a s tím spojené zvláštní barvy výkalů, včetně neobvyklé barvy moči. V rámci problémů se žlučí, jde o únik žluči, která může znamenat také obstrukci žlučových cest. Problémy se žlučí poznáme například nažloutlým odstínem očí a kůže. To je způsobeno hromaděním bilirubinu v krvi.

Ztráta chuti k jídlu je dalším příznakem, neboť nemocná játra omezují chuť. Tento příznak způsobují aktivované cytokiny v trávícím traktu. Jde o proteiny, které působí jako mezibuněčné přenašeče. S jídlem samozřejmě souvisí i vylučování potravy, které je v tomto případě také narušeno. Projevuje se to především barevnými výkaly a neobvyklou brvou moči. Barevné výkaly mohou předznamenávat problémy známé jako cirhóza, žlučové kameny, hepatitida nebo nádory. Barvu zde způsobuje opět bilirubin. Zpozorujete-li u sebe neobvyklou barvu, mlže za to opět bilirubin, který je tímto způsobem z těla odstraňován spolu s močí.

Jak lze z výše uvedených slov zjistit, příznaků onemocnění jater je opravdu mnoho. Dá se jim samozřejmě předcházet dodržováním zásad zdravého životního stylu. Jde především o upravení stravování a zbavení se některých návyků (zlozvyků) jako třeba nadměrná konzumace alkoholu, přejídání, kouření. V případě, že se to týká i Vás, je potřeba vzít život a své zdraví pevně do svých rukou.

Sdílejte článek