Rádi nosíte džíny? Pokud ano, jistě jste si všimli zajímavé věci. Na pravé straně, tedy u vaší pravé klasické kapsy se nachází ještě jedna celkem malá kapsička. Jistě jste si říkali, k čemu slouží. Řada lidí do ní dává papírové peníze, nebo třeba mince. Stejně tak si do ní ukládají různé drobnosti, které nechtějí ztratit. K tomu ale tato kapsička neslouží, jelikož její účel má historický význam. A budete koukat, jaký to je.

Dnes už ji mnoho lidí nevyužívá

Je třeba říci, že dnes už ji mnoho lidí nevyužívá. Pár ano, ale jak jsme zmínili, je to k úplně jinému účelu, než by mělo být. Většina lidí bere tuto kapsičku spíše jako samozřejmost. Jako něco, co je zde na ozdobu, nebo něco, co zde například musí být kvůli různým patentovým zákonům toho, kdo si první džíny nechal zapsat a patentovat. Pokud však budete chtít, můžete tuto kapsičku opět začít využívat. A správně!. My vám řekneme, k čemu konkrétně.

Původ v 19. století

Pokud se chcete podívat na to, k čemu kapsička na kalhotách skutečně slouží, je třeba se vrátit do minulosti. Konkrétně potom do 19. století. Zatímco dnes v džínách mnoho lidí chodí i do společnosti a do divadla a jsou běžnou součástí volnočasového outfitu, dříve tomu bylo jinak. To byly tyto kalhoty ryze pracovní. Dělníci a řemeslníci na nich měli rádi to, že jsou z kvalitního materiálu, který se netrhal. A právě v této době se na nich začala objevovat i ona tajemná kapsa. Nutno říci, že nebyla žádným módním doplňkem, ani nebyla kapsou na peníze, nebo třeba na hřebíky nebo jiné drobné pomůcky na práci. Byla na něco, co měl v té době každý muž.

Do kapsy se ukládaly hodinky

Dost možná by vás ani nenapadlo, k čemu daná kapsa skutečně sloužila. Jednalo se o místo, do kterého si muži při své práci schovávali hodinky. V devatenáctém století ještě neexistovaly klasické řemínkové modely, jako používáme dnes. Hodinky byly na řetízku a muži si je dávali do kapsičky u své vesty. Při práci však vestu neměli a bylo potřeba vyřešit, kam hodinky dávat.

A tak vznikla na kalhotách tato praktická kapsička určená právě k uložení hodinek. Ty byly dokonale chráněny a přitom je měl muž stále při ruce, když se chtěl podívat kolik je hodin. Pokud chcete tento historický důvod napodobit i nyní, je třeba v první řadě vyrazit do hodinářství nebo antikvariátu. Dále je třeba počítat s tím, že s takovými hodinkami budete jistě budit pozornost. I když pravda je taková, že pokud jste hipster, nebude jejich nošení až tak zvláštní.

Sdílejte článek