Za posledních několik stovek tisíc let udělal člověk velké pokroky. V jeho těle došlo k mnoha změnám, ale některé jsou velmi malé a nevšimneme si jich. Všichni jsme vlastně produkty evoluce a přirozeného výběru. I když naši předkové malovali na jeskyně lidi odlišné od nás, fyzické a anatomické rysy odpovídají.

Některé části těla ztratily svou funkci, ale stále je máme

Primitivní struktury jsou ty části těla, které již ztratily buď část, nebo všechny své funkce. Přesto přežily celý proces evoluce. Namísto eliminace těchto malých detailů v našem těle zůstávají beze změny.

Je to jednou z velkých záhad, proč tyto části těla přežívají, i když už nemají žádnou funkci. Většina z nás nám nijak neubližuje, ale některé náš život mohou ovlivnit, například zub moudrosti. Některým lidem nadělává růst tohoto zubu velké těžkosti. Zub moudrosti se ale dá ale snadno odstranit, navíc v dnešní době bezbolestně.

Dalšími příklady takových struktur jsou například mužské bradavky nebo mandle. Můžete zde uvést také jednu ze šlach a svalů, kterou pokud nevidíte, znamená to, že se vaše tělo vyvíjí v pořádku.

Pomocí jednoduchého testu zjistíte, jak jste se vyvinuli

Pokud chcete vědět, jak jste se vyvinuli, položte ruku vzhůru nohama na rovný povrch. Poté stiskněte palec a malíček, zvedněte hlavu ruky z povrchu, ale předloktí držte pořád na místě. Jestliže vidíte, že šlacha vyčnívá ve středu vašeho zápěstí, je to znamení, že v předloktí je stále rudimentální sval, který se nazývá dlouhý dlaňový sval.

Ten se připojuje k zápěstí pomocí této šlachy. Pokud svaly chybí v obou rukou nebo jen v jedné, můžete se zařadit do skupiny jako dalších 10-15 % populace. Jestliže sval nevidíte, nemusíte se ničeho bát. Ve skutečnosti nemáte žádné vážnější problémy, na funkci těla to nemá žádný vliv, stejně jako na sílu rukou.

Sdílejte článek