Jakou podložku na cvičení koupit, a k čemu všemu se dá využít?

Posilování - podložka

Zejména při domácím cvičení je podložka nepostradatelná. Otlačit si kolena o tvrdou podlahu nebo cítit v pánvi každý sedleh dvakrát je prostě nepříjemné, a po pár cvicích to bolí tak, že musíte přestat. Někdy je to ale nesprávným výběrem podložky, kterých je několik druhů, a každá má využití při jiném cvičení. Víte, jakou podložku na cvičení vybrat, a na co všechno se dá použít?

Vybrat karimatku nebo podložku?

Hlavně začátečníkům se může jevit karimatka jako lepší řešení, které stojí pár korun, a když to s cvičením nevyjde, zůstane aspoň pod stan. Logicky tak zvolí řada lidí karimatku; ta je obvykle vyrobena z „plastové pěny“, která klouže a lepí se na tělo. Podložka na cvičení je oproti ní pevnější, tužší, a neujíždí vám pod rukama, ani neklouže po podlaze.

Podložka na cvičení

Čtěte také: Devítiletý chlapec se dozvěděl, že konečně překonal rakovinu. Jeho reakce vás dojme

Takže karimatce říkáme jasné „NE!“. Při dlouhodobém užívání se navíc karimatka rychle opotřebí, a po pár týdnech až měsících to bude stejné, jako byste cvičili na zemi. Nehledě na to, že vám ani nová karimatka nenabídne takové pohodlí, jako podložka na cvičení. Jejich název je opodstatněný, jsou vytvořeny přímo pro cvičení, takže vydrží, nekloužou, a i zatěžované místo se po chvíli vrátí do původního stavu.

Podložka na posilování

Jakou podložku na cvičení vybrat?

Takže už máme jasno v tom, že chceme podložku. Ale jakou? Když si rozkliknete webové stránky a dáte do vyhledávání podložku na cvičení, vyskočí na vás nepřeberné množství. Asi nejméně relevantní je v tomto případě barva; zaměřme se na kvalitu, tloušťku a cenu. Na jógu vám stačí tenčí, zatímco pro intenzivní cvičení (sedlehy, sklapovačky, kliky, běhání na místě apod.) je vhodnější tlustší. Rozměry bývají nejčastěji 180 x 60 cm, ale můžete si koupit i delší.

Podložka na cvičení

Není od věci se podívat i po kamenných obchodech, které se zaměřují na sportovní příslušenství. Pokud jste se nejdříve podívali na internet a zhruba máte představu, jaká podložka by byla ideální, poohlédněte se i ve sportovním středisku, kde si ji můžete vyzkoušet.

Různé typy podložek na cvičení

Jak už jsme zmínili, není to jenom o barvě. Každý, kdo s podložkou na cvičení teprve začíná pracovat, zřejmě sáhne po levnější verzi vyrobené z pěny. Je to opodstatněný výběr, protože neví, co od ní čekat, a jestli vůbec u cvičení na podložce zůstane. Ale jakou vybrat, když chcete cvičit dlouho a pravidelně? Na většinu cviků vybírejte silnou s paměťovou pěnou, na jógu potom tu ze syntetického kaučuku.

Podložka na aerobik

Takové podložky jsou sice cenově náročnější, ale investice se vyplatí. Tip máme i pro ekology: podložka z juty je tvořena ve spodní části z gumy, a ve vrchní části z přírodní gumy a juty. Pro trochu jiné posilování je na výběr i kluzná podložka, s níž si můžete v malém provedení můžete zkusit kliky, ve větším se postavte a zjistěte, jestli udržíte rovnováhu.

  • Podložka na jógu má tloušťku 0,3 – 0,6 cm, délku 120 – 190 cm, a šírku 55 – 80 cm
  • Podložka na pilates má tloušťku 1,5 – 1,9 cm, délku 140 – 215 cm, a šířku 58 – 100 cm
  • Podložka na aerobic jsou užší než na pilates, mají šířku max. 60 cm, délkou do 200 cm, a tloušťkou zhruba srovnatelné (ale můžou být i tenčí, jak vám to vyhovuje)
  • Spíše pro domácí posilovnu (nebo fitness koutek) je potom vhodná zátěžová podložka (často v provedení „puzzle“), která je poměrně tlustá a tvrdá. Slouží jako podložka pod posilovací náčiní a k utlumení pádu závaží nebo činek.

Podložka na cvičení pilates

Podložku využijete při mnoha aktivitách

S podložkami na cvičení se setkáte kdekoliv, kde to voní sportem. Aerobik, fitko, pilates, jóga …ale nejvíce asi domácí cvičení.

Podložka na cvičení venku

A kde podložku na cvičení koupit?

Jestliže chcete zboží nejdříve vidět, stačí do jakékoliv větší kamenné prodejny specializované na sport (Sportisimo, InterSport, Decathlon apod.), případně vybrat v internetovém obchodu jako Alza, Sportago, inSportLine atd. Občas můžete na podložky narazit v obchodech Lidl nebo Tesco, obvykle jsou levnější a nemusí být tak kvalitní, ale je to jistá alternativa.