Pokaždé v obchodě kupovala několik kilogramů citronů a všichni si mysleli, že tím dbá na své zdraví. Ale byl to velký omyl. Tyto citrusy pomůžou s péčí o pleť i o domácnost

Citrony jsou uznávaným zdrojem vitaminu C, který slouží k posílení imunity. To ale není jediný způsob využití, které tyto žluté kyselé kouličky mají. Ukázaly se být totiž velice praktickým pomocníkem do domácnosti i přípravkem pro péči o pleť. Nejenže vám všestranně pomůže, ale díky tomu také ušetříte spoustu peněz za předražené chemické čističe i kosmetické přípravky.

Univerzální čistič

O tom, že kyselina citrónová umí rozpouštět i vodní kámen přirozeně víme a mnoho z nás ji také používají k vyvařování konvice. Že se ale tato vlastnost citrónů dá využít i na jiné čištění a péči o domácnost, to už většinu z nás nenapadlo. Přitom bývá citrón podobně účinný jako ocet, ale na rozdíl od něj zanechává příjemnou nakyslou a svěží vůni.

Citrónový čistič snadno připravíte tak, že 150 ml citronové šťávy smícháme se stejným dílem vody a výslednou tekutinou naplníme rozprašovač. Tímto čističem snadno uklidíte celý byt i umyjete auto. V silnější koncentraci pomůže rozpustit i vodní kámen z vodovodní baterie nebo rezivé usazeniny na vaně. Pokud navíc místo vody použijete ocet, do něhož celé citrony na dva týdny naložíte, získáte nedostižný a navíc voňavý čistič, který nahradí i ty nejsilnější přípravky z obchodu.

Čtěte také: Celý život jste skládali své oblečení špatně! Tyto triky Vás naučí poskládat cokoliv od plavek až po kalhoty!

Čištění kuchyňských prkének

Umýt krájecí prkénko a odstranit z něj pachy často bývá nadlidský až nesplnitelný úkol. Ale to jen pro ty, kteří zapomněli na vlastnosti citronů. Stačí půlku citrónu namočit do soli a prkénko řádně vydrhnout. Za deset minut bude jako nové. Voňavé a bez bakterií.

Citronové bělidlo na prádlo

Pomocí citronu lze také snadno a přírodně vybělit prádlo. Stačí smíchat trochu citronové šťávy s jedlou sodou a přidat směs do vody, do níž na půl hodiny prádlo namočte. Po uplynutí doby dejte vyprat do pračky a uvidíte, že bude bílá zase zářit jako nová.

Pleťová voda i péče o nehty

Citronovou šťávu smíchanou s teplou vodou můžete použít pro změkčení nehtů před prováděním manikúry. Kromě změkčení také šťáva nehty krásně vyživí a vydezinfikuje případné záděrky okolo nich. Šťávu z citrónu také tradičně používaly dámy z lepší společnosti pro bělení pleti. Odstraňovala dokonce i vrozený tmavší pigment. Proto je dobrá pro použití na odstranění pigmentových skvrn i k celkovému očištění pleti, z níž snadno odstraní nečistoty a nadbytečný maz a zároveň vydezinfikuje a zklidní zanícení a pupínky.