Pokojové i zahradní rostliny, které jsou pro kočky jedovaté

Kočky jsou známé pro svou zvídavou a dobrodružnou povahu, která se jim bohužel může stát osudnou. Některé rostliny jsou pro kočky toxické a mohou jim způsobit vážné potíže i smrt. Kočky jsou masožravci, kteří ke svému zdraví nepotřebují rostlinnou stravu. Přesto někdy neodolají a ochutnávají rostliny, které běžně najdeme v zahradách. Na co si dát pozor?

Lilie

Veterináři varují, že požití některých rostlin může vážně ohrozit život kočky. Míra nebezpečí závisí na typu rostliny a na množství, jaké pozřela. Nebezpečí představuje i pyl a míza, které mohou podráždit kočičí kůži a vystavit je riziku vážného onemocnění, pokud si začnou olizovat srst. Nejlepším způsobem, jak kočky ochránit, je nesázet na zahradě tyto toxické rostliny.

https://www.express.co.uk/

Lilie jsou považované za jedny z nejtoxičtějších rostlin pro kočky. Jedovaté jsou všechny jejich části, při požití nebo jen dotyku může dojít k selhání ledvin. Pokud otrava není podchycená včas, může být smrtelná. Typickými příznaky jsou zvracení, apatie, žíznivost a nevysvětlitelné záchvaty. Pokud si těchto příznaků všimnete, okamžitě kontaktujte veterináře.

Čtěte také: Bolesti hlavy? Zbavte se jí pomocí starodávné japonské metody!

Toulcovky a konvalinky

Toulcovka je rostlina, která se pěstuje především v interiérech. Pro kočky je ale skoro stejně nebezpečná jako klasická venkovní lilie. Zároveň patří k velmi oblíbeným rostlinám, protože čistí vzduch od toxických látek. Pokud ji doma máte, snažte se ji umístit tak, aby k ní kočky neměly vůbec přístup.

https://www.express.co.uk/

Konvalinky jsou nebezpečné jak pro kočky, tak pro psy. Ačkoliv jim mohou způsobit vážné potíže, jejich silná a výrazná vůně je velmi přitahuje. Tato jemná a působivá rostlinka se vyskytuje na vlhkých a zastíněných stanovištích, proto byste měli důkladně a pravidelně prozkoumávat všechny kouty vaší zahrady a případně ji přesadit mimo dosah mazlíčků.

Tulipány a vánoční hvězda

S otravou tulipány se setkáme nejčastěji na podzim nebo v pozdním létu, kdy jsou tyto rostliny vytažené ze země a jejich cibulky volně leží na zemi. Právě tyto cibulky patří k nejnebezpečnějším částem, avšak pro kočky může být toxická jakákoliv část tulipánů. Rostlina po požití způsobuje zvracení, průjem a apatii. Z tohoto samého důvodu by se na zahradě, kde se pohybuje kočka, neměly vyskytovat hyacinty a narcisy.

https://www.express.co.uk/

Vánoční hvězdu najdeme v zimním období v nejedné domácnosti. Ačkoliv se nejedná o prudce jedovatou rostlinu, vytékající mlíčí obsahuje saponiny, které mohou za trávicí obtíže. Zvracení, nadměrné sliněné a ve vzácnějších případech průjem mohou poukazovat na otravu touto oblíbenou rostlinou.

Brambořík

Brambořík je další rostlina, která může ublížit jak kočkám, tak psům. Nejnebezpečnější je kořen této okrasné rostliny. Obsahuje totiž agresivní saponiny, které při požití vyvolávají zvracení, nadměrné slinění a průjem. Pokud u své kočky zpozorujete některý nebo více z uvedených příznaků, neváhejte a obraťte se na veterináře.

Zdroj: express.co.uk