David Hampl
21 ledna, 2020

Máte malé dítě, které je vaší radostí? Určitě byste pro něj udělali cokoliv na světě a ochránili ho před veškerým nebezpečím. Do toho samozřejmě patří i péče o jeho zdraví, která mnohdy nemusí být vůbec snadná. Dnes vám ukážeme situaci, která může vašemu dítěti zachránit život, pokud včas odhalíte nebezpečné příznaky. Jedná se o dětské oči, které toho mohou hodně napovědět. Tak buďte pozorní a čtěte dále.

Rozmazaný obraz

Podle údajů z některých výzkumů, až 48 % rodičů si uvědomuje, že na fotografiích s jejich dětmi jsou hodně vidět jejich oči. To by nebylo nic zvláštního, oči máme všichni, zde jde o něco jiného. Oči dětí jsou totiž často velmi zvláštní, což může vzbudit velkou vlnu dotazů a obav. Většina rodičů si ovšem myslí, že se jedná jen o rozmazaný obraz, takže to posune do pozadí a víc se o to nestarají. To je ovšem chyba.

Rakovina sítnice

Jak už jsme se zmínili výše, tak se v tomto článku pokusíme odhalit život ohrožující signál, který se vyskytuje u malých dětí. Ve skutečnosti se jedná o velmi závažné onemocnění, tzv. retinoblastom (rakovina sítnice). Nebuďte tedy lhostejní a objeví-li se u vašich dětí něco podobného, je čas situaci začít řešit. V opačném případě by také mohlo dojít k velké tragédii.

Riziko pro celou rodinu

Rakovina sítnice je nejčastější onemocnění u dětí. Rakovina může být vrozená nebo se může projevit hned v raném dětství. Ze 30 až 40 % toto onemocnění postihuje obě oči, a z 60 až 70 % to může postihnout jen jedno oko. Vzhledem k tomu, že se může jednat o dědičnou chorobu, je potřeba vyšetřit i sourozence a rodiče. Výskyt je tak velmi široký a určitě není vhodné tuto nemoc podceňovat. Vyskytuje se obvykle mezi 1 až 2 roky věku dítěte a ve věku kolem 3 let se mohou projevit první příznaky: nažloutlé bělmo; černá část oka není černá; kmitající oči; rozmazané vidění; červené oči (fotografie). Buďte tedy opatrní, ať vám nic neuteče.

Sdílejte článek