Pokud zvládnete udělat rukama tyto pohyby, pak zřejmě trpíte vzácnou nemocí. Zkuste si to a pokud to pro vás není problém, neváhejte a navštivte lékaře. Může vám to ohrožovat život

Máte občas pocit, že jste jako z gumy? Dovedete provést rukama pohyby, které ostatní nesvedou nebo jim působí velké potíže? Pokud ano, měli byste zpozornět. Pravděpodobně se u vás vyskytuje velmi vzácný Marfanův syndrom, který vás může ohrozit. Rozhodně byste ho neměli podceňovat.

Máte nadměrně pohyblivé klouby?

Marfanův syndrom je poruchou pojivové tkáně, která způsobuje nadměrnou pohyblivost kloubů. Jedinec, který tímto onemocnění trpí, má oproti ostatním lidem flexibilnější a jemnější tkáně. Ve většině případech tento syndrom nezpůsobuje žádné vážné následky, nicméně je vhodné o přítomnosti syndromu vědět. Pokud si nejste jistí, určitě kontaktujte lékaře, který vám poví více. Jedním z hlavních příznaků tohoto vzácného onemocnění je tzv. značka ruky a zápěstí, resp. schopnost provádět pohyby, které ostatní jedinci nemohou.

Zkontrolujte si příznaky

Zkontrolujte si, zda netrpíte některým z níže uvedených příznaků syndromu. Mezi hlavní příznaky patří: arachnodactyly; jasná pohyblivost kloubů-schopnost činit pohyby, které by ostatní neudělali nebo by jim působily velké potíže; ztráta integrity některých tkání, které jsou lehčí než obvykle-tento problém může způsobit problémy na všech úrovních lidského těla, především na kardiovaskulární úrovni; vysoká výška těla-zde samozřejmě platí, že ne všichni vysocí lidé musí tímto syndromem trpět, nicméně je lepší v tomto případě zpozornět.

Mezi další příznaky patří měkké klouby a laxní vazy, ploché nohy, dislokace čoček, krátkozrakost, prolaps aneurysmy a problémy se srdeční chlopní, úzká patra a protáhlé tváře, skolióza, kyfóza, lordóza a v neposlední řadě také pneumotorax. Není pravidlem, že pacient trpící tímto syndromem musí mít všechny uvedené příznaky. Většinou se vyskytují jen některé, ale v každém případě je lepší nechat se otestovat, abyste měli jistotu správné diagnózy.

Srdce v ohrožení

Syndrom může někdy působit asymptomaticky. Největší nebezpečí hrozí na úrovni srdce, protože pokud není včas diagnostikován, může dojít k aneurysmu a prasknutí aorty. Cévní tkáně jsou křehké a následky vážné.

Dokonce některé slavné osobnosti tímto syndromem trpěli a nepůsobilo jim to žádné potíže. U některých jim to bylo spíše ku prospěchu, například slavný houslista Paganini měl díky tomuto syndromu obrovskou výhodu, která mu zajistila světový ohlas a slávu. Dalšími osobnostmi byli například Abraham Lincoln, Charles de Gaulle a vůdce teroristů Usama Bin Laden. Syndrom vyléčit nelze, ale lze s ním žít úplně normální život.