David Hampl
30 května, 2019

Polsko musí řešit velký problém spojený s přírodními živly. Není to ani povodeň, ani klasický silný vítr, ale jde o něco, co pro tuto zemí není až tak typické. V podstatě to není ani nijak typické pro Evropu. O čem je řeč? Jsou to tornáda, která se zde v posledních dnech v celkem hojné míře vyskytují. Konkrétně se už objevily tři a meteorologové očekávají, že tomu nemusí být konec.

Skutečně šlo o tornádo?

Abychom byli přesní, nejsou to přímo tornáda jako taková, ale jde o takzvané supercely. Jedná se o speciální typ bouřek, který však má s tornády mnoho společného. Jsou jejich jakýmsi zárodkem a právě z nich následně vznikají. Je samozřejmě těžké říci, kdy je to stále ještě supercela a kdy už se jedná o tornádo. Každopádně faktem je to, že se jedná o jev, který je poměrně ničivý.

Kde se tornáda objevila?

Podívejme se také na místa výskytu. Tím prvním bylo městečko Grodzisk Mazowiecki, které se nachází nedaleko Varšavy. Ještě štěstí, že se tornádo nepřehnalo touto metropolí, jinak by byly škody ještě horší. Když se podíváme na výskyt druhého, tak to se objevilo nedaleko města Kielce. To třetí se následně vyskytlo u obce Wojciechów. Právě zde se objevilo nejničivější z celé trojice a tak místní obyvatelé musí sčítat opravdu nemalé škody.

Tornáda ničila vše, co se jim dostalo do cesty

Skutečně se nejednalo jenom o malé vzdušné víry, jelikož škody, které napáchaly, nejsou nijak malé. Podle odborníků to nejničivější dosahovalo hodnoty F2, což ukazuje na poměrně velkou sílu. To následně potvrdili i záchranáři, kteří pomáhají s ošetřením lidí a likvidací škod. Celkem mělo být zdemolováno na 120 různých staveb a celkem 40 obytných domů.

Kromě těchto materiálních škod nelze zapomínat ani na škody na infrastruktuře, které spočívají v tom, že mnoho oblastí je stále ještě odříznuto od elektřiny. K tomu všemu musíme připočíst také lokální záplavy, nebo škody způsobené doprovodným větrem.

Tornádo bylo rychlé a přišlo znenadání

Svědci uvádějí, že dané tornádo přišlo opravdu z čista jasna. Nikdo neměl čas cokoliv chránit a lidé byli rádi, že se mohli schovat. Shodně popisují i to, že jeho řádění nebylo rozhodně nijak dlouhé. Vše trvalo zhruba 2 minuty. I to stačilo k tomu, aby se objevilo takové množství škod, které je nyní třeba likvidovat. Poláci se obávají, že to rozhodně nebylo poslední tornádo, které je v posledních dnech postihlo. Doufají však, že ta příští budou slabší a postihnou méně obydlení oblasti.

Sdílejte článek