Jste poslední dobou ve stresu? Pak by Vám mohly pomoc tyto jednoduché a účinné triky!

Psychologové jsou odborníci, kteří nám pomáhají vyřešit problémy, překonat strachy a řešit naše pocity, abychom mohli být klidní a zdraví. Pokud se však chcete nejprve zkusit vyrovnat se stresem sami, zde Vám přinášíme některé metody, které i samotným psychologům pomáhají snížit stres.

1. Zapisujte si vše, co Vás napadne.

[hana-code-insert name=’google‘ /]John Duffy, klinický psycholog, a autorka knihy o výchově mládeže říká: „Pro snížení stresu si dělejte poznámky. Sepisujte vše, co Vás napadne. Tento tvůrčí proces je opravdu užitečný, protože zapomenete na problémy, které Vás během dne trápí.

Čtěte také: 6 znaků, které Vám prozradí, že jste potkali někoho z minulého života!

2. Buďte vybíraví při nákupu ingrediencí pro pokrm, který chcete vařit.

Psychoterapeut, spisovatel a učitel Jeffrey Sumber používá tuto metodu ke zvládnutí stresu:

„Když se cítím v depresích, rád jím. Ale mělo by to být zdravé jídlo nebo jídlo, které jsem nikdy předtím nepřipravoval. Strávím spoustu času procházkou po obchodem a vybírám kvalitní přísady. Poté si připravím dokonalý pokrm a často také zveřejním svůj výsledek na Instagram, abych přinutil své přátele závidět!“

3. Stáhněte a uvolněte všechny své svaly.

Americký psychoterapeut Kevin Chapman používá metodu postupné svalové relaxace, která byla vyvinuta v roce 1920.

Myšlenka je jednoduchá: po každém silném napětí dochází k silné relaxaci. To znamená, že musíte stáhnout všechny svaly na 10 sekund a pak se zaměřit na pocit uvolnění po dobu 20 sekund.

4. Reagujte správně, nebo vůbec.

[hana-code-insert name=’google‘ /]Psycholog Susan Krauss Whitbourne má zvláštní mantru, kterou opakuje, když se dostane do stresující situace. Říká: „Nemůžu změnit situaci, ale mohu změnit svou reakci.“

Pozitivní reakce na negativní situaci napomáhá předcházet stresu, a dokonce získávat nové kušenosti. Pokud problém dokážete brát jako výzvu, můžete se také poučit ze svých chyb.

5. Zastavte tok Vašich myšlenek.

Psycholog Martin Seligman doporučuje jednu jednoduchou a oblíbenou metodu, která pomáhá očistit hlavu.

Uchopte ruce a křičet „Stop! Přemýšlej o tom později! „Můžete také nosit náramek na zápěstí a stisknout jej, kdykoli začnete přemýšlet o něčem, co Vám v tu chvíli neprospívá. Použijte takové triky, které Vám pomohou zastavit tok myšlenek. Skvěle také pomáhá cvičení!

6. Alespoň hodinu denně dělejte to, co Vás baví.

Psychoterapeutka Amy Przeworskiová doporučuje vyčlenit si čas, kdy můžete dělat vše, co chcete. Čtěte, kreslete, vařte, cvičte – dělejte zkrátka cokoli, co Vás udělá šťastnými. Žádná práce, žádná zodpovědnost, žádné negativní myšlenky, nic, co by Vás rozčilovalo.

7. Stimulujte své nervy.

[hana-code-insert name=’Dole‘ /]Toni Bernhard navrhuje neobvyklou, ale účinnou metodu založenou na fyziologii.

Přesuňte rty ukazováčkem. Tímto pohybem stimulujete nervy umístěné na povrchu rtů, které stimulují parasympatický nervový systém a pomohou Vám uklidnit se.

8. Zkuste různé klasické metody.

Samozřejmě existují klasické způsoby, jak se zbavit stresu, které fungují stejně dobře.

Například klinický psycholog a autor knihy Život s depresí Deborah Serani se snaží dát tělu vše, co potřebuje. „Používám všechno, co se dotýká mých pocitů. Například můžu jen sedět v autě a poslouchat jazz v rádiu, kreslit, relaxovat ve vířivce nebo si vychutnat vynikající a chutný čaj.“

Pokud se Vám článek líbil, nezapomeňte ho sdílet se svými přáteli a rodinou :-)!