Poslední rozloučení s legendárním Vlastimilem Harapesem! Pohřeb proběhl v Národním divadle.

Praha se rozloučila s legendárním tanečníkem a choreografem Vlastimilem Harapesem, který zesnul ve věku 77 let. Jako jedna z nejvýraznějších osobností českého baletu zanechal Harapes nesmazatelnou stopu v kulturním dědictví země. Jeho pohřeb, který se konal v Národním divadle, byl důstojnou oslavou života muže, jenž zasvětil svůj život umění.

Poslední sbohem v Národním divadle

Národní divadlo v pondělí 27. května doslova praskalo ve švech, když se do jeho prostor sjeli kolegové, přátelé a fanoušci, aby se naposledy rozloučili s Vlastimilem Harapesem. Rakev s jeho ostatky opustila brány divadla přesně podle plánu po 13. hodině, doprovázena tóny duetu „Jen pár dnů“, který Harapes nazpíval s Hanou Zagorovou, se kterou byl kdysi i ženatý.

Mezi zúčastněnými nechyběli tváře Národního divadla, ale také přátelé z rodných Droužkovic u Chomutova, včetně bývalého starosty Milana Živného, který měl s Harapesem velmi vřelý a přátelský vztah. Jak Živný uvedl, Harapes měl k rodné obci celoživotně blízko a pravidelně se sem vracel, zejména po smrti své matky, aby navštívil své neteře.

Cesta do strašnického krematoria

Po obřadu v Národním divadle se smuteční vůz s rakví Vlastimila Harapese vydal na svou poslední cestu do strašnického krematoria. Centrum Prahy při převozu rakve dočasně uzavřeli. Rodina si následně převzala urnu s ostatky zesnulého umělce a v následujících dnech rozhodnou o místě jeho posledního odpočinku.

Životní cesta legendy českého baletu

Vlastimil Harapes se narodil 24. července 1946 v Droužkovicích u Chomutova. Od vútlého dětství projevoval mimořádný talent pro tanec, který ho nakonec zavedl až na scénu Národního divadla. Zde se postupně vypracoval v jednu z nejvýraznějších osobností českého baletu, ztělesňující postavy jako Princ Siegfried v Labutím jezeře či Albrecht v Giselle.

Vedle působení na jevišti se Harapes věnoval také choreografii a pedagogické činnosti. Vytvořil řadu oceňovaných baletních inscenací a vychoval celé generace tanečníků, kteří dnes patří k elitě českého baletu. Jeho umělecký přínos byl oceněn řadou prestižních ocenění, včetně Ceny Thálie.

Odkaz Vlastimila Harapese

Vlastimil Harapes se nesmazatelně zapsal do dějin českého baletu jako jedna z jeho nejvýraznějších osobností. Svým uměleckým talentem, pedagogickou činností a nezapomenutelným scénickým projevem inspiroval generace tanečníků a diváků. I přes svůj odchod bude Harapes nadále žít v paměti všech, kteří měli tu čest poznat jeho umění a osobnost.

Zdroj: Blesk.cz