Redakce ProSvět.cz
24 ledna, 2023

Zahradníci již dlouho vědí, že používání jedlé sody v péči o rostliny má úžasné účinky! Tuto všestrannou kuchyňskou přísadu lze použít k mnoha zahradnickým účelům, od čištění až po hnojení. Probuďte své rostliny a zahrady k životu pomocí jednoduchých, ale účinných nástrojů - jako je například síla jedlé sody.

Jedlá soda na rostliny proti plísním

Pokud jde o ochranu rostlin před chorobami, může být jedlá soda tou správnou ingrediencí. Tento běžný domácí prostředek, používaný jako přírodní fungicid, může mít silné účinky na květiny i zeleninu - dokonce i na růže! Pojďme dnes v tomto experimentu na vlastní oči zjistit, jaké zázraky dokáže. Kdo ví, o kolik zdravější zeleně uvidíme?

Jak používat jedlou sodu pro černé tečky plísně

Posypání rostlin jedlou sodou může být užitečným způsobem, jak zabránit růstu plísní na růžích, vinné révě a vinných hroznech. Roztok funguje tak, že změní pH listů právě natolik, aby vytvořil nepříznivé prostředí pro růst hub a zároveň udržel vaše milované růže zdravé - stačí čtyři čajové lžičky na čtyři litry!

thegardeningcook

Použijte jedlou sodu k léčbě plísní

Jedlá soda je přírodní a účinný způsob, jak se vypořádat s otravnou plísní na zahradě. Smíchejte 1 polévkovou lžíci jedlé sody se 4 litry vody, rostlinným olejem a prostředkem na mytí nádobí a získáte dokonalý odvar proti plísním! Tuto ekologickou směs můžete nastříkat na žinčicu, měsíček, dýně a okurky - ale pouze během zamračených dnů; ostré slunce může způsobit popálení listů, proto je třeba dbát při aplikaci zvýšené opatrnosti! Uchovávejte jej vlažný, aby zvědavé rostliny zůstaly v bezpečí před poškozením - pro nejlepší výsledky proti chlupatým nepřátelům vlhkosti jej používejte jednou týdně.

biologischebestrijding

Jedlá soda na čištění zahradního nábytku

Léto může být pro váš venkovní nábytek krutou silou, protože vlhkost a UV záření způsobují, že nábytek vypadá šedě a matně. Ale nebojte se - zářivé barvy svých zahradních kousků můžete rychle obnovit jednoduše smícháním jedlé sody, mýdla na nádobí a teplé vody! Jednoduché postříkání udělá zázraky při odstraňování jakýchkoli barev a zároveň setře nečistoty. Dokonce i terakotové květináče nebo kameny, které byly zasaženy letními povětrnostními podmínkami, lze zachránit tímto spolehlivým domácím řešením - řešení problémů ještě nikdy nebylo tak snadné!

Pinterest

Použití jedlé sody k výrobě hnojiva pro rostliny

Dopřejte své zahradě péči, kterou si zaslouží, pomocí domácího přírodního hnojiva. Smíchejte 1 polévkovou lžíci soli, jednu lžičku jedlé sody a půl lžičky čpavku pro domácnost do 5 litrů horké vody pro maximální sílu ozelenění! Po vychladnutí tuto speciální směs jednou měsíčně nalijte na rostliny, abyste jim poskytli životně důležité živiny pro úžasný růst.

daviddomoney

Přípravek na hubení plevele s jedlou sodou - (preventivně)

Zbavte se otravného plevele pomocí jednoduchého řešení pro domácnost: jedlé sody! Stačí použít trochu koncentrované jedlé sody na těžko přístupná místa, jako jsou praskliny na terase a chodníku, nebo odměřit lžičku na listy větších rostlin na trávníku. Po jediném použití budete mít vetřelce nadobro pryč - a navíc už se nemusíte bát, že vám vyrostou noví!

Zničí jedlá soda plevel bezpečně?

I když je jedlá soda účinným prostředkem k udržení plevele na uzdě, je důležité postupovat opatrně, aby se vaše milované rostliny nestaly obětí její silné síly. Vyvarujte se jakéhokoli špatně odhadnutého posypu a mějte na paměti, že při použití neředěného přípravku nebudou mít proti tomuto prostředku na likvidaci plevele šanci ani ty nejvytrvalejší květiny!

thegardeningcook

Jedlá soda proti škůdcům na zahradě

Udržujte nežádoucí hmyz na uzdě pomocí jednoduchého prostředku z jedlé sody! Posypte jí půdu na zahradě nebo si připravte směs na hubení mravenců z poloviny jedlé sody a vody - pak přidejte ocet, abyste otravné škůdce zničili. Na další odolnější potvůrky, jako jsou švábi a slimáci, smíchejte stejný díl cukru a jedlé sody a vytvořte návnadu, která je udrží dál od choulostivých rostlin.

Pinterest

Bonusový tip. Prodloužení životnosti řezaných květin

Přidáním jedlé sody do vody řezaným květinám prodloužíte životnost. Jednoduše smíchejte jednu polévkovou lžíci na dva litry, každých několik dní ji obnovte a pro dosažení nejlepších výsledků zastřihněte stonky pod úhlem - brzy se budete doma těšit z krásných květů, které vydrží mnohem déle, než jste očekávali!

thehouseshop
Sdílejte článek