Použijte tuto přírodní věc a klíšťata zmizí z vaší zahrady jednou provždy: Rada nad zlato mého známého, kterou by měl letos v době virů znát každý

Klíšťata jsou nebezpečnými parazity přenášejícími řadu nebezpečných chorob. Pokud jsou tuhé zimy, většinou jich přežije omezený počet a obvykle je nacházíme jen ve volné přírodě v nekosené trávě. Pokud jsou však zimy mírné, daří se klíšťatům velmi dobře a můžete na ně narazit také doma na zahradě i přesto, že trávník pravidelně kosíte. Co tedy dělat, pokud si z vaší zahrady udělala klíšťata své letní sídlo?

Proč jsou klíšťata nebezpečná

Zjistíte-li, že se na vaší zahradě usadila klíšťata, stojíte před komplikovaným problémem. Klíšťata jsou nositeli vážných onemocnění, která se přenáší krví a mohou mít vážné a nevratné zdravotní důsledky, mezi něž patří především:

  • lymská borelióza
  • klíšťová encefalitida

Obě tyto nemoci jsou nebezpečné zejména proto, že napadají nervovou soustavu a při těžkém průběhu, přestože jsou léčeny, mohou zanechat na člověku trvalé následky. Kromě těchto mohou klíšťata přenášet také další nemoci, které mimo lidí mohou ublížit také zvířatům.

Čtěte také: Na Velkou noc jsem chtěla rodině připravit majonézový salát. Když jsem ho připravila na zkoušku, okamžitě bylo rozhodnuto, že je nejlepší!

Jak odstranit klíšťata ze zahrady

Existuje několik způsobů, jak ze zahrady klíšťata odstranit a zabránit jejich návratu. Velmi účinné je využití chemických přípravků, jedná se však o jedy, které hubí nejen klíšťata, ale i další (potřebný) hmyz a jejich rezidua se dostávají do půdy nebo kůží do organismu zvířat a člověka. Necháte-li na zahradě působit insekticid, budete jej sklízet ve své bio-zelenině. Na zahradě si také obvykle hrají děti a domácí zvířata, pro které jsou tyto látky škodlivé. Z tohoto důvodu je také lepší hledat přírodní cesty, které pomohou klíšťata ze zahrady vyhnat. Velmi dobře se v tomto směru osvědčila křemelina.

Použití křemeliny k vypuzení klíšťat ze zahrady

Křemelina je hrubě mletý oxid křemičitý. Má bílou až žlutou barvu a používá se především ve stavebnictví a průmyslu, jako dobré filtrační médium s vysokou nasákavostí. Dalším výhodou křemeliny je schopnost odpuzovat škůdce, především hmyz jako jsou mšice, klíšťata či mravenci. Rozšíří-li se vám na zahradě, posypte místa, kde trávíte čas, několika hrstmi křemeliny a rozhrabejte ji po ploše hráběmi. Výsledek bude patrný velmi rychle. Abyste zajistili, že se klíšťata už nevrátí, opakujte uvedený postup jednou měsíčně.