Používáte často sluchátka k poslechu hudby? Pak byste se měli zamyslet nad alternativou! Sluchátka jsou totiž vskutku nebezpečná pro Váš sluch!

Používáte sluchátka k poslechu hudby? Možná byste měli přemýšlet o alternativách, neboť dnes Vám řekneme vše o jejich nevýhodách!

V dnešní době pro poslech hudby prostřednictvím přehrávače mp3 nebo telefonu používáme sluchátka s mikrofonem, protože standardní jsou příliš velké a často velmi drahé. Ovšem sluchátka s jistotou nejsou naší nejlepší volbou. Navíc, pokud se rozhodnete je používat, měli byste se s nimi naučit zacházet.

[hana-code-insert name=’google‘ /]Jaké jsou nevýhody sluchátek?

Výzkumy ukázaly, že tyto sluchátka jsou hlavní příčinou slabšího sluchu u dětí a mladistvých. Všichni máme v našich uších malé vlásky, které se nazývají kochle a slouží k tomu, aby zvuk jemně procházel do Vašeho mozku. Příliš hlasný zvuk poškozuje tyto vlásky a časem je sluch slabší a slabší. Zejména pak kvůli chybám v mládí se tak můžete stát hluchými.

Čtěte také: Šestiletý hoch byl tvrdě šikanován kvůli velkým uším: Pak jeho rodiče učinili drastické rozhodnutí

Sluchátka snižují možnost „změkčení“ zvuku a zejména u sluchátek nižší kvality je těžší ovládat sílu zvuku. Takový přímý tok zvuku však může mít neblahé účinky na Váš sluch. Pokud po určitém čase dospíváte k hlasitosti kolem 75 % (kolem 85 decibelů), je Váš sluch pomalu ale jistě poškozován. I to je jeden z důvodů, proč mnozí tvrdí, že zvuk má lepší kvalitu při poslechu hudby na kvalitních sluchátkách.

Někteří lidé mají problémy s bolestmi uší a infekcemi. Mnozí lékaři říkají, že akumulace ušního mazu a infekce uší jsou ve skutečnosti vyvolávány častým používáním sluchátek.

[hana-code-insert name=’google‘ /]Na co byste měli dávat pozor?

Pokud slyšíte zvonění, nebo bzučení ve Vašich uších, nebo nějaký vzdálený zvuk, existuje možnost, že jste již částečně poškodili Váš sluch. Měli byste navštívit svého lékaře v případě, že dojde k zablokování ušního zvukovodu, nebo nahromadění ušního mazu.

Sluchátka nejsou samozřejmě nebezpečná, pokud se budete držet určitých pravidel. Měli byste vždy sledovat hlasitost zvuku a držet ji pod 60 %.  Po každé hodině poslouchání byste si měli udělat přestávku. Některá sluchátka mají zabudované limity, blokátory šumu.

Když se bavíme o sluchátkách, je opravdu důležité udržovat i jejich hygienu. Nedoporučuje se sdílet sluchátka s nikým jiným, protože tak můžete přenášet některé bakterie a infekce. Také je doporučeno pravidelné čištění, ke kterému použijte bavlnu s trochou alkoholu, nebo dezinfekčního přípravku.

[hana-code-insert name=’Dole‘ /]Jaká sluchátka používáte? Věděli jste, jak jsou nebezpečná?

Pokud se Vám článek líbil, nezapomeňte ho sdílet se svými přáteli a rodinou :-)!