Používáte pravidelně antibakteriální produkty? Pokud ano, dost možná svému organismu škodíte více, než když byste je nevzali do ruky. Jak je to možné? -
Menu

Používáte pravidelně antibakteriální produkty? Pokud ano, dost možná svému organismu škodíte více, než když byste je nevzali do ruky. Jak je to možné?

Čistota je půl zdraví. To je pořekadlo, které platilo, platí a také platit bude. Nutno však dodat, že je vše brát s určitou rezervou a samozřejmě také s mírou. Jedině tak bude čistota opravdu prospívat tomu, abychom byli zdraví. Že je to pravda se dá ukázat na zemích, kde je velmi slabá hygiena, která jasně způsobuje doslova epidemie různých nemocí.

Přílišné hygiena začíná být velkým problémem

Nutno ale dodat, že když je na hygienu a čistotu kladen přílišný důraz, je to také na škodu. Vše tak může být spíše kontraproduktivní, než aby se jednalo o něco prospěšného. Máme na mysli především různé antibakteriální produkty, které dnes lze najít všude okolo. Jsou to různé čističe pro domácnost, ubrousky, jsou to mýdla, ale i gely na desinfekci. Čím více je používáme, tím více si škodíme. Jak je to možné, když mají spíše pomáhat?

Tělo ztrácí potřebu bránit se samo, svými mechanismy

Lidský organismus se velmi dlouho vyvíjel, a díky tomu dnes dokáže velmi snadno a v podstatě bez problémů odolávat mnoha bakteriím a virům, které ho napadají. Málokdo si to uvědomuje, ale dané útoky probíhají doslova neustále, na jakémkoliv místě. Nikdo to nikdy nepocítí, jelikož imunitní systém lidského těla tento útok ihned zastaví. A právě díky tomu, že je tělo neustále vystaveno bakteriím, imunitní systém nepřestává fungovat.

A nyní se dostáváme k tomu, jaké problémy přinášejí antibakteriální produkty a jejich neustálé používání. Právě jejich vlivem jsou likvidovány všechny bakterie v okolí lidského těla. Klesá tak rapidně jejich počet a tak klesá i počet jejich útoků. A jak na to reaguje naše tělo? Myslí si, že hrozby nákazy již pomíjejí a tak začne pomalu snižovat i funkci imunitního systému. Ten přirozeně slábne. Když se následně organismus dostává do kontaktu se silnější bakterií nebo virem, člověk onemocní.

Antibakteriální produkty jsou plné chemie

Dalším rizikem je složení daných antibakteriálních produktů. Rozhodně nečekejte to, že je přírodní. Právě naopak. Takové složení je založeno na řadě chemických látek, které se následně mohou skrz kůži, ale třeba i vdechnutím dostávat do lidského organismu. A zde mohou způsobovat ne příliš dobré věci.

Jasným příkladem jejich působení je třeba zvýšení hodnoty bisfenolu. Jedná se o chemickou látku, která ovlivňuje lidský endokrinní systém. Ovlivňuje tedy produkci hormonů a jejich množství. To následně může vést až k celkové hormonální nerovnováze, která bude způsobovat další problémy. Různé jiné chemické látky zase mohou způsobovat rakovinu, neplodnost, ale třeba i diabetes, nebo srdeční onemocnění.

Vliv mají i na stav vaší kůže

Mohou to být různý antibakteriální mýdla, mohou to být různé antibakteriální gely, nebo jiné ubrousky, které jsou plné silných chemických látek, které mají zabít všechny bakterie. Jelikož ale přicházejí do kontaktu s lidskou kůží, je nutné počítat i s tím, že ji mohou poškozovat. Velmi časté je například její vysoušení. Proto je nezbytné začít používat i různé krémy, které ji vrátí potřebnou krásu, ale hlavně její potřebné zdraví.

Myslete hlavou a používejte klasiku – mýdlo a vodu

Co doporučujeme, pokud chcete myslet na hygienu a zároveň nechcete, by vám způsobila zdravotní a jiné komplikace? Používejte obyčejnou vodu z kohoutku a běžné mýdlo. Obojí plně stačí k tomu, abyste zajistili, že pro své zdraví děláte opravdu maximum. Jsou to zásady, které se učí děti už v mateřské školce a když se jich budete držet i v dospělém věku, chybu neuděláte.

Líbil se vám článek?

Tisk
ZAJÍMAVOSTI

Máte na své ruce tuto unikátní čáru? Pokud ano, můžete…

Když se podíváte na svou ruku, tak na ní najdete celou řadu různých čar. Mnoho z nich v podstatě žádný význam nemá…
ZAJÍMAVOSTI

Máte na svém těle pihu nebo znaménko? Možná ho považujete…

Nikdo nemá zcela dokonalou kůži, která by měla jednotnou barvu a na které by se neobjevila piha, nebo znaménko. Když…
ZAJÍMAVOSTI

Máte před sebou celkem 6 dveří. Vybrat si a vstoupit…

Ty nejzajímavější osobnostní testy jsou velmi jednoduché. To proto, že se nejedná ani o komplikovaný systém otázek, ani se nejedná…
ZAJÍMAVOSTI

Podívejte se na strom a vyberte si jednu z postav,…

Tento test od známého psychologa Pipa Wilsona je jedním z nejznámějších na světě. Důvodů k tomu je hned několik. Ten hlavní je…
ZAJÍMAVOSTI

Který drahý kámen si vyberete? Vaše volba je spojena nejenom…

Drahé kameny jsou považovány nejenom za něco pěkného a zajímavého, ale jsou často považovány i za něco magického. Vždyť je…
ZAJÍMAVOSTI

Jaká je vaše osobnost? Určuje ji to, co se vám…

Různé osobnostní testy jsou zcela běžnou součástí našich životů. Můžeme jimi procházet ve škole, v zaměstnání, stejně jako si je můžete…