David Hampl
11 února, 2019

Ačkoli pojmem hemeroidy často chápeme již propuknuté problémy spojené s konečníkem, málokdo ví, že hemeroidy jsou přítomné u každého člověka. Jedná se o žilní pleteň v dolní části konečníku, kterou má opravdu každý. V okamžiku, kdy dojde ke zduření a rozšíření některé části žilek, vzniká problém, pod kterým už si představujeme klasické hemeroidy.

Co jsou hemeroidy?

V tomto článku se zaměříme na chápání hemeroidů jako onemocnění. Žilní pletenec, který se vyskytuje v dolní části konečníku a řitního otvoru se zduří. To má za následek zvětšení určité části žíly a bolestivost. Po určitém čase se může stát, že tato žíla praskne a hemeroidy se tak projeví svým nejčastějším příznakem – krvácením z konečníku. Dalšími příznaky může být svědění, pálení, ale i vyhřeznutí hemeroidu.

Vnitřní a vnější hemeroidy

Podle místa, kde se hemeroidy a problémy s nimi nacházejí, je dělíme na vnitřní a vnější. Vnější hemeroidy jsou obvykle ty méně závažné, které se vyskytují až u samotného řitního otvoru. Pacient si je může sám nahmatat – jedná se o takové drobné červené uzlíky, které nebolí a nekrvácejí. Vznikají v důsledku krevní sraženiny, která se časem může zahojit sama. Častokrát ale způsobí kožní výchlipku.

Vnitřní hemeroidu už jsou o něco vážnější, jejich nejčastějším příznakem je jasně červená krev, které si můžete všimnout například na toaletním papíru. Častokrát jsou doprovázeny hlenovitým sekretem. Pacient mívá problémy s vyprazdňováním – je pro něj bolestivé, nebo není schopen je udržet.

Jaká je léčba hemeroidů?

Pokračování článku na další stránce
Sdílejte článek