Pozor na šikanu! Může mít několik podob. Naučte své děti, jak se stoprocentně bránit!

Někdy jsou situace, kdy se vaše dítě stane terčem šikany. Jedná se o psychicky a fyzicky nepříjemné situace, které děti opravdu těžce nesou. Šikana probíhá tak, že dítěti je jiným dítětem nebo dětmi ubližováno a dítě, které je terčem šikany není schopné těmto útokům
čelit nebo jim zabránit.

Šikana nikdy nepřijde jen tak sama od sebe. Má své důvody a příčiny. Občas stačí, aby dítě bylo jen maličko odlišné, než jeho vrstevníci ( spolužáci ). Nezáleží na tom, zda je jiné svým temperamentem, nebo svými zájmy, vzhledem ( například nosí brýle), dovednostmi nebo nějakou disfunkcí. Bohužel v dnešní době můžou být důvodem šikany i majetkové a finanční nepoměry.

Dnešní děti umí být opravdu kruté a to zejména, pokud ten, kdo šikanuje má blízko k agresi a krutosti. Tyto jedinci dokážou přinutit občas k šikaně i děti, které jsou jinak hodné, prostě se jen nechají strhnout ke špatné věci ( nejčastěji z důvodu, aby sami nebyli obětí ).
Oběť si najdou snadno, stačí jim, aby dítě mělo starý penál, bundu nebo nemoderní mobilní telefón. Někdy jde o prospěch ve škole, kdy se oběť například učí lépe a šikanátoři ho mají za šprta a konflikt začne. Dalším důvodem může být i fakt,
že vaše dítě nevyniká ve sportu a zkazí prostě nějakou kolektivní hru svou chybou.[hana-code-insert name=’google‘ /]

Kolektiv jako ovce

Ostatní se za veškeré tyto důvody pro šikanu posmívají, pomlouvají nebo ho naopak ignorují a ze svého kolektivu tak vylučují. Někdy to přeroste až k ničení věcí, ke kráděži nebo nucení k něčemu, co je až ohavné. Samozřejmě pod podmínkou, že pokud oběť úkol nesplní, tak „dostane“.

Šikana a svěření se s ní osobě blízké

Šikana má dvě velké formy. Na šikanu se dlouho nemusí vůbec přijít, pokud dítě samo neřekne svůj problém například rodičům nebo učitelům.
Pozor na tyto problémy. Pokud za vámi dítě přijde i se sebemenším problémem, vyslechněteho a snažte se to řešit, protože i takovéto mohou být začátky šikany.

Rodiče někdy svým dětem nevěří

Spousta rodičů tyto problémy řeší až moc dospěle a to frází jako „Jsi kluk ne? Tak něco vydrž“ nebo pokud se jedná o dívky „Dívky takové jsou,
s tím nic neuděláš“. To je velký problém ze strany rodičů a ti by se nad tím měli zamyslet. Jejich dítě je pro ně přeci to nejcenější a oni sami
nechtějí, aby jejim dětem bylo ubližováno.

Nezlehčujte problémy svých dětí!!!

To je pravidlo číslo jedna! Nikdy nezlehčujte problémy, se kterými za vámi vaše děti přijoud. I kdyby vám jako dospělému člověku připadalo, že se jedná o prkotinu, pro dítě to může být někdy fyzicky či psychicky dost náročné. Přeci jen jsou děti více zlomitelné, než dospělí jedinci.
Šikana je totiž věc, se kterou si dítě málo kdy dokáže poradit samo. Od toho má vás rodiče, abyste jim s těmito problémy pomohli.[hana-code-insert name=’Dole‘ /]

Jak se šikaně vyhnout?

Naučte se se svými dětmi mluvit o všem, dokážete je pak více pochopit a snadněji přijdete na to, pokud se jedná o začínající šikanu. Pozor na jejich „kamarády“, sledujte, zda se dětem neztrácejí věci, nemají modřiny, nemají nějaké věci zničené.

Hlavně buďte tací rodiče, za kterými děti budou se svými problémy chodit a vy jim za to, že se s vámi o svůj problém podělí zkuste porozumět a pomoci!