David Hampl
19 února, 2019

Znáte emoce? Určitě ano! Každý je prožívá. V podstatě je máme skoro pořád. Je o to, že ve svém životě prožíváte nějaké subjektivní věci, které se vám buď líbí, nebo nelíbí. Tělem probíhají svévolně a jedinec tak prožívá určité situace, reaguje na podněty z vnějšího okolí. Emoce velmi úzce souvisí s naším tělem, které na naše emoce reaguje. Znáte přeci pocit, když se například při stresu nadměrně potíte. Je to reakce těla na naše emoce. Důležité je, si přiznat, že nějaký problém v našem těle existuje.

Jak emoce ovlivňují náš život?

Emoce zůstávaly v pozadí věd, které se zabývaly člověkem. Emoce můžeme vyvolat prožitkem nebo se vynoří sami. Nejstaršími emocemi je strach a vztek. Signál vyvolá emoční odpověď a úzkostný člověk například dokáže nakazit celý kolektiv. Kromě nich v dnešní době známe další čtyři základní emoce:

  • Radost

  • Smutek

  • Údiv

  • Odpor

Jak číst emoce? Abyste mohli emoce číst, tak je musíte alespoň nějak přijímat. Nesmíte je tedy vytěsnit a zavírat před nimi oči a musí vás zajímat. Největší problém je to, že emoce nemají logickou strukturu. Pokud chcete vnímat, jak emoce ovlivňují váš život a vaše zdraví, je potřeba si uvědomit, jak se cítíte a jaké emoce prožíváte.

A jak emoce ovlivňují naše zdraví

Naše mysl je spojena s orgány těla. Negativní myšlenky tak způsobují negativní pocity v těle e a orgány na tyto projevy reagují například stažením buněk. Stres je původcem mnoha nemocí. Pokud zažíváte stres, cítíte, že prožíváte nepříjemné pocity a dotýká se to i orgánů. Orgány tuto činnost nelze řídit, a pohyb například svalstva je automatický. Emoce ale ovlivnit můžeme. Stresové reakce těla oslabují imunitní systém. Hněv například oslabuje játra, šok oslabuje srdce a ledviny, strach oslabuje ledviny, obavy a strach také oslabuje žaludek, některé emoce se tak mohou projevit například zažívacími problémy. Smutek ovlivňuje plíce, často se tak může stát, že lapáte po dechu a jste dušní a unavení. To abychom se uzdravili, zaleží na tom, zda si přiznáme, že máme nějaký problém a naučit se s danou emocí a situací pracovat. Důležité je, emoce si uvědomit, a nějakým způsobem se jich zbavit. Naše tělo pracuje na emocionální úrovni. Vždy je nejdříve emoce a poté následuje fyzický projev. Proto, aby váš život neovlivňovaly negativní emoce, a vy jste je nemuseli prožívat na fyziologické projevy, je důležité prožívat také pozitivní emoce. Snaže se proto, abyste svému tělu dopřáli také lásku, spokojenost, štěstí a radost, tak abyste dostali vaše tělo do rovnováhy. Pokud již trpíte nějakým projevem nemoci, zkuste si vzpomenout, co by váš problém, například bolest hlavy, mohlo způsobit. Pokud tedy vnímáte svoji negativní emoci, to je to důležité. Vnímat, neodmítat je a pracovat s ní. Jaké máte názor na prožívání emocí? Znáte fyziologické projevy emocí?

Sdílejte článek