Pozor na to, jak se staráte o své orchideje! Mnoho lidí dělá školácké chyby a tyto rostliny kvůli tomu uvadají. Přitom stačí pár jednoduchých kroků a budou dokonalé. Stačí správný postup a krásou vám bude přecházet zrak

Kdo by neměl rád orchideje? Vždyť jde o jedny z nejkrásnějších květin. Je až s podivem, jak dobře tahle květina z pralesů prospívá v našich domácnostech. Umí být ale trochu záludná – někomu kvete pořád, jiný se může rozkrájet a není odměněn ani květem. Co dělat, aby orchideje kvetly každému?

Jakou orchidej a kam ji umístit

Orchidej, od které očekáváte krásné květy, by měla být mladá a silná. Hlavním kritériem jsou samozřejmě květy. Orchidej, která je silná, by měla mít v ideálním případě 5-8 květů. Orchidej s tímto počtem květů je vitální a měla by prosperovat. Není to ale jediné měřítko, tak se nenechte nalákat jen na půvabné květy, ale věnujte pozornost i listům. Správně by měly mít sytě zelenou barvu a měly by být v neporušeném stavu.

Když už máte orchidej doma, najděte pro ni ideální místo. Vybírejte pečlivě, protože orchidej nemá stěhování příliš v lásce. Místo, kde se jí bude líbit, by mělo být:

Čtěte také: Vědecké studie prokázaly, že lidé s touto charakterovou vlastností jsou šťastnější! Máte ji i Vy?

  • Teplé
  • Slunné
  • U okna

Ještě je dobré se zaměřit na nádobu, v jaké orchidej máte. Je lepší volit průhledný obal, aby se zamezilo uhynutí kořenů, kterému často dochází v neprůhledných květináčích.

Sluníčko, sluníčko, sluníčko

Jako pro většinu květin, i pro orchideje je slunce a přístup k němu naprosto zásadní. To, jaký má květina přísun teplých slunečních paprsků dokonce přímo ovlivňuje, zda rozkvete a případně kdy. Snažte se své orchideji dopřát alespoň dvanáct hodin denního světla. Bez této dávky světla a paprsků květina bohužel s největší pravděpodobností nevykvete.

Ve studených zimních měsících, když slunce brzy zapadá a je tedy světla výrazně méně, orchidej strádá. V ideálním případě byste ji měli dosvěcovat. Dejte si ale pozor, abyste si na to vybrali vhodný přístroj. Mělo by jít o speciální lampu, která vyzařuje bílé světlo. Pokud ji nemáte, raději nechte květinu nedosvícenou – jiným, než bílým světlem byste jí spíše uškodili a možná i nenávratně poškodili její povrchovou strukturu. Úhyn takto poškozené rostliny není výjimkou.

Pozitivní je, že vás nemusí trápit teplotní rozdíly – alespoň ty malé. Orchideji nejen, že neškodí, ale dokonce jí prospívají. Rozdíl teplot mezi dnem a nocí (v rozmezí 5-6°) podporují růst orchideje. Díky tomu může být přes jarní a letní měsíce umístěná i venku. Na zimu ji ale přestěhujte dovnitř – dejte ale pozor, abyste místnost, ve které bude orchidej umístěná, nepřetápěli.

Jak je to se zaléváním?

S vodou je na orchidej potřeba jít poměrně opatrně. Nevyžaduje časté zalévání, to jí může spíše uškodit. Orchidej by se měla zalévat až ve chvíli, kdy je půda, ve které je zasazená, úplně suchá. Důležité je i to, jakou vodou orchidej zaléváte. Ideální by byla čistá dešťová voda (například nachytaná do sudu na zahrádce), ale ta není vždycky k dostání. Každopádně ale vodu, kterou rostlinu zalejete, nejdříve převařte. Uvidíte, že se vám za to odvděčí krásnými květy.

Máte nějaké své osvědčené triky na pěstování orchidejí?