Pozor na tyto pravidelné příznaky, které signalizují krevní sraženinu. V zájmu vašeho zdraví je nedoporučujeme podceňovat. Věnujte jim pozornost! -
Menu

Pozor na tyto pravidelné příznaky, které signalizují krevní sraženinu. V zájmu vašeho zdraví je nedoporučujeme podceňovat. Věnujte jim pozornost!

Krevní sraženiny jsou velkým zdravotním problémem. To proto, že jejich výskyt může doslova ohrožovat lidský život. To z toho důvodu, že se krev nedostane tam, kam má. A je to právě krev, která po celém těle rozvádí živiny, kyslík a další důležité látky. Při výskyty krevní sraženiny je nutný okamžitý zásah lékaře. Pokud nepřijde, člověk umírá. Je proto na místě být na pozoru. Mnohdy se dá vypozorovat, zda krevní sraženina člověka ohrožuje, nebo nikoliv. Společně se podíváme na to, jak to poznat.

Jak vzniká krevní sraženina a co ji způsobuje?

Krevní sraženiny nemusí být nic výjimečného. Pokud v krvi nejsou všechny potřebné látky, nebo v ní jsou dokonce i různé nečistoty, může se stát, že se trocha krve srazí. Tento kousek sraženiny následně může putovat celým lidským tělem. Problém je, že se na něho mohou nabalovat i další. Rázem se krevní sraženina zvětšuje a vše vede až k tomu, že se někde zastaví. Když se tak stane, tak dané místo ucpe a problém je na světě. Krev přestává proudit a život je ohrožen. Proto je třeba být na pozoru, jsou signály, že u vás může malá sraženina být, která brání plnému průtoku krve. Jak to poznat?

Máte otoky jedné končetiny

Sledujte své končetiny. A to jak ruce, tak sledujte samozřejmě také nohy. Právě končetina vám může říci, zda máte nebo nemáte krevní sraženinu. Důležité je totiž jasně vidět, že se vám na vašem těle děje něco, co není standardní. Tedy to, že zbývající 3 končetiny jsou v pořádku, ale přitom vám jedna končetina stále otéká. To může signalizovat, že je v ní krevní sraženina a krev má problém dostat se tam, kam má.

Abnormálně silné bití srdce

Znáte ten pocit, kdy vám po sportovním výkonu začne bít srdce jako splašené? Pokud ano, tak si představte, že se něco takového děje i v klidovém režimu. Jasně to ukazuje na fakt, že s vaším tělem není něco v pořádku. Konkrétně mluvíme v této chvíli o tom, že se ve vašem těle může tvořit krevní sraženina. Ta brání distribuci kyslíku do potřebných orgánů. Ty ho mají málo a srdce reaguje tím způsobem, že se zrychlí, aby dodávalo kyslík v kratších intervalech.

Horší dýchání

Hůře se vám dýchá a někdy se mohou objevit dokonce i stavy dušnosti. Obojí jasně směřuje na to, že může být ve vašem tělo sraženina. Důvod je vcelku prostý a opět souvisí s nedostatkem kyslíku. Krev se v potřebném množství nedostane kam má a tak plíce nejsou tak okysličeny, jak mají být. Logicky to vede k problému s dýcháním, které se projevuje i krátkodobou dušností. Může to značit sraženinu přímo v plicích. Následně může lékař diagnostikovat poměrně známý problém, kterým je plicní embolie.

Fleky na končetinách

Mohou mít různou barvu. Objevit se mohou různé červené, někdy dokonce až fialové fleky na jedné končetině. I ty mohou značit, že je s vaším krevním oběhem něco v nepořádku. Podobně, jako tomu bylo u otoků, tak i tady bývá pravidlem, že se dané fleky mohou objevit jenom na jedné končetině. Pokud jedna vypadá zcela jinak než končetina druhá, je rozhodně na místě tomuto stavu věnovat pozornost a zamířit do ordinace lékaře. Zvláště, pokud jde o problém, který je dlouhodobý.

Horší prokrvování končetin

Je vám zima na nohy? Nebo se vám zdá, že jsou špatně prokrvovány prsty nejenom u nohou, ale i u rukou? I toto může znamenat, že se u vás objevuje problém se sraženinou. Ta ve vašem těle brání tomu, aby se krev na místo dostala jak v potřebném množství, tak hlavně v potřebném tlaku. A vlivem toho se objevují komplikace s nedostatečnou prokrveností. Zde však pozor na to, že s prokrvováním má problémy mnoho lidí a ne vždy se jedná jenom o sraženinu.

Líbil se vám článek?

Tisk
ZDRAVÍ

Tato lékařka už nemohla dále snášet to, jak rozsáhlá je…

Očkování je poslední roky opravdu velké téma. Jsou tu lidé, kteří říkají, že jedině tak se dají vymýtit různé nemoci.…
ZDRAVÍ

Rakovina prsu je pro ženy jednou z nejnebezpečnějších nemocí. Každá…

Každý jistě ví, že rakovina je dnes tou nejnebezpečnějších nemocí, která nás ohrožuje. Není divu, jelikož jde o nemoc opravdu…
ZDRAVÍ

Tohle je opravdový zázrak, který nikdo z oslovených lékařů nedokáže…

Někdy se stane, že se zázraky dějí a v životě přijdou se věci, kterým sotva můžeme sami uvěřit. Jako například u…
ZDRAVÍ

Máte obavy z klíšťat? Již nemusíte! Slováci přišli s naprosto…

Klíšťata jsou každoročním trápením, kterého není lehké se zbavit. Navíc jsou čím dál nebezpečnější a jedno jejich kousnutí může mít…
ZDRAVÍ

I když máte prázdnou peněženku, noste v ní jednu unikátní…

Měď byla prvním kovem, který kdy lidé používali. Středovýchodní řemeslníci přidávali tento lesklý, oranžovo-červený prvek do šperků, nástrojů, plavidel, nádobí…
ZDRAVÍ

Většina používá tento kořen jenom při nachlazení. To je dost…

Zázvor je rostlina s listnatými stonky a nažloutlé zelené květy. Zázvorové koření pochází z kořenů rostliny. Zázvor je původem z…