POZOR: Roušky proti koronaviru si vyrobíte doma za dvě minuty!

Přes Babišovo ujišťování o brzké dodávce roušky stále nejsou. Koronavirus se šíří rychlostí blesku a na ulici ani do metra už bez ochrany obličeje nesmí nikdo ani vkročit. Ochranné roušky se staly vzácnou komoditou vyvažovanou zlatem, po vyhlášení karantény Česka a možná ještě dříve zmizely z pultů obchodů i z nabídky e-shopů rychleji, než si jejich potřebnost většina z nás plně uvědomila. Co ale dělat?

Vyrábět si masku z podprsenky, dětských plínek nebo spoléhat na pletenou šálu? Ani jedno není ideální. Naštěstí existuje snadné a rychlé domácí řešení, na které přišel jeden italský lékárník a dobyl s ním pandemií zasažený svět.

Co k výrobě roušky potřebujeme?

Je potřeba jen pár věcí, které má většina z nás doma. A když ne, i v současné situaci se dají pohodlně koupit, minimálně přes internet. Jedná se o:

Čtěte také: Máte doma malé děti? Pak byste neměli věřit všemu, co říkají v TV. Sirupy proti kašli totiž rozhodně nejsou to nejlepší řešení!

  • průhlednou svačinovou fólii
  • netkané vatové tampony nebo vatu
  • nůžky
  • sešívačku
  • gumu

A to je všechno. Nic víc, nic míň. Díky sešívačce máme dílo hotové dřív, než bys řekl „koronavirus“.

A jak nato?

Vezmeme vatu v požadované velikosti tak, aby pohodlně překryla nos a ústa, včetně jejich bezprostředního okolí. Překryjeme z jedné strany fólií a z obou stran v souvislém pruhu prošijeme sešívačkou. Na každou stranu pak přicvakneme gumové úchyty.

Autor návodu doporučuje ještě na několika místech masku prošít zpevňujícím pruhem, který zajistí lepší stabilitu masky na obličeji a také neprodyšnost.

A máme hotovo, můžeme vyrazit do koronavirem zamořených ulic, bezpečně a legálně.

Tvůrce tohoto návodu je zdravotník a potvrdil, že tato maska je lepší, než běžné roušky z tkané textilie, které jsou navíc pro mnoho lidí touto dobou prakticky nedostupné. A bude hůř. Takže běžte prohledat krabici s šitíčkem a lékárničku, najděte materiál a šup šup, pusťte se do vyrábění. Za pár minut máte masky pro celou rodinu.

Pamatujte, že každá rouška by měla být používána maximálně po dobu 24 hodin, v opačném případě riskujete její kontaminaci virem a nákazu svou i lidí ve vašem bezprostředním okolí. Nošení této ochranné pomůcky není jen otázkou vaší svobodné vůle, ale v zájmu obecného dobra a veřejné bezpečnosti je její používání vaší občanskou povinností.