POZOR: Tento šroub na všech typech oknech musíte dvakrát ročně odšroubovat. My díky tomu ušetřili loni téměř 15.000 Kč

Stále více domácností, s největší pravděpodobností včetně vaší, investuje do moderních plastových oken s vynikajícími tepelně-izolačními vlastnostmi. Nová okna ušetří 25 až 40 procent tepla a výrazně tak sníží náklady na vytápění. 

Dalšími výhodami plastových oken je jejich nízká pořizovací cena, běžně o 30 – 40 % nižší než u oken dřevěných. Také se snadněji udržují v čistotě a nemusí se lakovat.

Víte ale, jak je obsluhovat? Průsvit světla pomocí nastavení žaluzií není jediná funkce, kterou tato moderní okna nabízí. Na okraji okna je šroub, který upravuje tlak mezi oběma okny. Ten bychom měli co půl roku korigovat, a tak přizpůsobit okno vnějším teplotám.

Čtěte také: Chutný paleo banánový chlebíček, který si zamilujete a nepřiberete po něm

Režim léto x zima

Věděli jste, že plastová okna znají dva režimy a vy je nastavujete? Jestli ne, pečlivě čtěte tento článek. Pomocí seřizovacího šroubu, který se nachází na obvodu křídla při otevřeném okně, nastavujete silnější utažení oken na zimu a slabší na léto.

Pro silnější přítlak: standardním válcovitým seřizovacím šroubem otočíme do vodorovné polohy, imbusovým klíčem otočíme směrem k těsnění. Pro slabší přítlak: šroubem otočíme do svislé polohy, imbusovým klíčem otočíme směrem od těsnění

V zimě musíte dotáhnout upínací šroub, který zvýší tlak na okno z pochopitelného důvodu: aby okno lépe těsnilo a vy tak neztráceli teplotu. Naopak v létě musí být tlak snížen i z důvodu rozpínání materiálů.

Jak se dále starat o okna?

  • Pakliže se vám okno orosí, utřete jej savým hadříkem. Jestliže naleznete plíseň na zdech či rámech oken, odstraňte ji pomocí desinfekce.
  • Jednou ročně se věnujte kování. Sežeňte si bílou vazelínu ve spreji nebo speciální olej a s jejich pomocí promažte kování oken.
  • Jednou za půl roku ošetřete těsnění. Nejprve ho umyjte běžným saponátem a poté vodou. Následně si obstarejte silikonový olej, se kterým těsnění oken namažte.
  • Pravidelně, dle potřeby, čistěte kanálky pro odvod vody.