David Hampl
6 září, 2019

Pokud máte doma kočičku nebo pejska, jistě jste již napozorovali jejich typické chování. Každé zvířátko má své zvyky, které mohou být někdy vtipné a komické. Problém však nastane tehdy, když mnozí majitelé nerozeznají projevy nebezpečných nemocí nebo zdravotních problémů a považují je za další roztomilý zvyk jejich zvířátka. V některých případech, jako je právě tento, totiž nemusí být hned každému jasné, že chování značí nějakou komplikaci.

Tlačení hlavy ke stěně

Ačkoliv některým lidem může připadat vtipné nebo roztomilé, když jejich mazlíček začne tlačit hlavu ke stěně či k jakémukoliv jinému pevnému objektu, může se jednat o příznak vážného zdravotního problému, který je třeba řešit a to pokud možno co nejdříve. Toto chování se může vyskytovat u psů i u koček. Zvíře při něm může stát nebo sedět. Tlačení hlavy o stěnu může značit obvykle problém s nervovou soustavou, jako je například:

  • Infekce nervového systému
  • Nádor na mozku
  • Otrava
  • A další zdravotní komplikace

Ani jeden z těchto případů není radno podceňovat. Pokud takové chování u svého mazlíčka zpozorujete, s návštěvou veterináře rozhodně neotálejte – v některých případech rozhodují i minuty. Veterinární lékař dokáže přesněji v ordinaci určit, co je příčinnou tohoto nezvyklého chování a nasadit dle toho potřebnou léčbu.

Pozorujte chování svých mazlíčků

Pes a kočka neumějí říci, že je něco trápí nebo bolí, a proto je třeba bedlivě pozorovat jejich chování a případné nezvyklé reakce nebo změny v pravidelném režimu. Každý nezvyklý a nevysvětlitelný projev může sice být jen obyčejným zlozvykem, ale také příznakem nemoci či jiného problému. Rozhodně se tyto věci nevyplatí podceňovat a brát je na lehkou váhu. V případě, že budete jednat včas, můžete vašemu pejskovi nebo vaší kočičce zachránit život. I za malými a nenápadnými potížemi jako je náhlá apatie nebo nevolnost se mnou skrývat někdy závažnější zdravotní problémy.

Sdílejte článek