Přátelé nechápali, proč muž i po rozvodu nosí bývalé ženě k narozeninám květiny. Jeho důvod vám však může otevřít oči

Když lidé vstupují do vztahu, obvykle doufají, že se jim ho podaří udržet, že spolu stráví život, budou šťastní a společně úspěšně překonají všechny problémy, kterým se samozřejmě nikdo zcela nevyhne. Nejvíce k tomu bývají samozřejmě motivovány páry, do jejichž života vstoupí děti.

Dvojice, kterým se toto povede, ve svém okolí rádi potkáváme, protože nám to dává naději, že takový vztah může být opravdu reálný, i když je za ním mnoho úsilí a často také obětavosti.

Když vztah nevyjde

Bohužel se však stává a v okolí to každý vidíme na každém kroku, že řada vztahů nevydrží a jeden z partnerů ho ukončí nebo ke konci dojde po vzájemné dohodě obou partnerů. Pokud jde o loučení a emoce s ním spojené, záleží vždy na tom, co bylo příčinou rozchodu, na čí straně je vina a jak jsou spolu partneři schopni nadále komunikovat. V ideálním případě proběhne rozchod klidně, civilizovaně, ale jsou samozřejmě dvojice, u nichž vybuchnou negativní emoce.

Čtěte také: Rodiče se narodilo opravdu malinké miminko

Nejsložitější situace nastává, když jsou ve vztahu děti a partneři mají snahu fungovat sice odděleně, ale ve vztahu k dětem nadále jako táta a máma. Obecně lze snad s trochou opatrnosti říct, že situace bývá těžší v případě, kdy jsou děti ještě malé, ale rozhodně zde není místo pro žádnou paušalizaci, protože i na starší děti může mít rozpad rodiny obrovský dopad.

Billyho inspirativní příběh

Na internetu se objevil článek, v němž otec rodiny popisuje svůj příběh. S ohledem na jeho poselství není divu, že se šíří jako lavina.

Otec, říkejme mu třeba Billy, je přesně v té situaci, kdy došlo k rozvodu jeho manželství a on má velkou starost o to, jak rozvod a rodinnou situaci a atmosféru po něm vnímají jeho děti. Trápí ho obavy, aby děti nenesly rozpad jejich rodiny příliš těžce.

Billy to má tak, že jeho bývalá žena sice už jeho ženou není, ale stále zůstává mámou jeho dětí. Dbá tedy o to, aby jeho malí synové viděli, že se k ní stále chová s úctou. V den jejích narozenin jí koupí květiny a dárek a dále dodržuje zavedenou tradici, že jí spolu s dětmi připraví snídani.

Když se mu kolegové smějí a vyjadřují nepochopení pro jeho chování, vysvětluje jim, že jde přece především o to, že má na starost výchovu dvou chlapců, kteří za chvíli vyrostou v muže. Věří tomu, že svým příkladem jim ukáže, jak by se v budoucnu i oni měli chovat jak ke své mámě, tak také k partnerce. Ve svém vyprávění Billy apeluje na muže i ženy, aby se zamysleli nad svým chováním po rozvodu, a kvůli svým dětem ho změnili k lepšímu. To je totiž mnohem, mnohem důležitější než jejich vzájemné problémy, které stály za rozchodem nebo rozvodem.

Pokud Billyho příběh bude inspirovat třeba jen několik lidí k tomu, aby se zaměřili na své děti a jejich štěstí a uhladili ostré hrany sporů se svým bývalým partnerem nebo partnerkou, má Billyho výzva smysl.