David Hampl
15 února, 2019

Lidé si odjakživa rádi dávají hádanky, prostřednictvím kterých ostatním lidem ukazují, jak jsou chytří či naopak testují druhé lidi, zda na danou hádanku přijdou. Mezi velmi oblíbené patří nejrůznější hádanky a triky s čísly. Proč? Množná proto, že matematika obecně patří mezi nejméně oblíbené školní předměty a většina lidí s ní má špatné zkušenosti. Matematika a tedy čísla obecně v nás vzbuzují jakýsi respekt a obavu. Chcete tedy zapůsobit na své okolí a ukázat, že pro vás toto rozhodně neplatí a že vy a čísla jste víc než kamarádi? Naučte se následující matematický trik, je to opravdu snadné, zvlášť v dnešní době, kdy na každém mobilním telefonu naleznete aplikaci kalkulačka. Ta vám trik v mnohém usnadní.

Staňte se hvězdou večírku

Tento trik můžete skvěle využít ve větší společnosti, například na firemním večírku, narozeninové party či svatbě, kam jste byli pozváni a nikoho příliš neznáte. Mezi první informace, o kterých s lidmi, se kterými se teprve seznamujeme, hovoříme, patří věk. O věku se ale většina lidí, především žen, z mnoha různých důvodu bavit příliš nechce. A to je právě skvělý okamžik pro následující matematický trik. Nevěříte? Zkuste to a budete překvapeni, jak jednoduše trik „prolomí ledy“ a rázem se kolem vás shlukne skupinka lidí, která bude chtít ověřit, zda jste opravdu tak skvělí matematici, či zda to byla jen náhoda. A o zábavu je postaráno! Můžete začít třeba okřídleným rčením, že věk je jen číslo, tak proč třeba s jedním číslem nezačít.

Jak na to?

Řekněte dotyčné osobě, jejíž věk chcete určit, ať si vybere číslo od jedné do devíti. Z jakého důvodu se pro dané číslo rozhodne, nechte zcela na ní. Někdo si vybere své nejoblíbenější číslo, jiný například číslo, které označuje, kolik má dětí apod.

Číslo, které vám následně sdělí, vynásobte dvěma. K výsledku, který tímto násobením získáte, přičtěte číslo pět. Tento výsledek následně opět vynásobte, tentokráte padesáti.

V následujícím kroku se dané osoby zeptejte, zda už v daném roce měla narozeniny. Nemusí vám říkat přesný datum, stačí pouze odpověď ano, nebo ne. Pokud dotyčný odpoví kladně, k předchozímu výsledku, který jste získali, když jste násobili padesáti, přičtěte číslo 1768. V opačném případě, tedy pokud osoba odpověděla, že v letošním roce ještě narozeniny neměla, k předchozímu výsledku přičtěte číslo 1767.

100% úspěšnost

Poslední informace, kterou po dotyčné osobě žádejte, je rok jejího narození. Pokud jste postup provedli správně, měli byste po poslední matematické operaci získat třímístné číslo. První číslo v něm je číslem, které si dotyčný vybral na začátku triku. A druhé dvě číslice? Ty právě ukazují, kolik je dané osobě let. Nemusíte se ničeho obávat, postup byl mnohokrát prověřen, výsledek tak bude stoprocentně správný.

Sdílejte článek