David Hampl
30 května, 2019

Že jsou země, kde není zdravotnictví úplně dokonalé, není nic zvláštního. Málokdo by ale tušil, že se tento příběh odehraje tak blízko nás. Že se odehraje na Slovensku, tedy u našich sousedů. Mnoho lidí tvrdí, že místní zdravotnictví by opravdu mohlo být lepší. Jasně to potvrzuje i příběh této matky, tedy konkrétně příběh jejího dítěte. Co se mu stalo a proč se matka rozhodla promluvit? Když se vše dostalo na veřejnost, jenom málokdo nebyl z daného příběhu šokován. Nedivíme se.

Co se stalo? Dítě začalo mít problémy

Příběh matky začíná popisem běžného dne. Takového, kdy byl její syn, kterému byli 4 roky zcela v pořádku. Je třeba říci, že trpěl leukémií, ale daný den byl veselý a hravý, jako jakékoliv jiné dítě. Problémy nastaly až večer, kdy se její chlapeček začal dusit a měl velké problémy s dýcháním. Rodina na nic nečekala a rychle s chlapcem zamířila do nemocnice.

Doktor dítěti nepomohl

První šok nastal v nemocnici, když šokovaní rodiče zjistili, že zde nefunguje klasická pohotovost. Lékař sice byl přítomen, ale když se dozvěděl že chlapec trpí leukémií a probíhá u něho chemoterapie, odmítl jakoukoliv pomoc a léčbu. Prý z důvodu, že neví co mu konkrétně je a jaké léky by mohl nasadit. Rozhodl se alespoň pro to, že zavolal záchranku.

Doba dojezdu? Celých 45 minut

Jaký byl dojezdový čas záchranky? Podle rodičů to bylo 45 minut. Přitom šlo o život, jelikož jejich dítěti se dýchalo stále hůře. Rodiče mu věnovali maximální možnou péči a mezi tím se snažili dovolat do oddělení, na kterém se dítě léčí. Chtěli, aby byl potomek převezen tam, jelikož zde ho lékaři dobře znají a jsou s jejich péčí spokojeni.

Po příjezdu sanitky se nic nedělo

Lékaři ho napojili na několik přístrojů, ale nic nenašli. Chlapcův stav se začal z ničeho nic lepšit, i přesto, že mu nebyly podány žádné léky. To lékaři vyhodnotili jako zlepšení stavu a vše vyhodnotili tak, že dítěti vůbec nic není. Napsali zprávu, která to potvrzuje. Kromě toho, že zde ani neuvedli jeho předchozí příznaky dokonce zalhaly o jednotlivých časech, které souvisely s jejich dojezdem. I když rodiče chtěli některá nutná vyšetření, nedočkali se jich.

Rodiče trvali na hospitalizaci

Rodičům se nakonec povedlo přesvědčit lékaře o hospitalizaci. Nutno říci, že se to neobešlo bez hádek a toho, že je ve zprávě napsáno to, že rodiče byli hrubí a agresivní. Když došlo k tomu, že byl chlapec na lůžku na pozorování, vypadalo vše v pořádku. Další problém nastal, když lékaři nechtěli dovolit matce, aby byla u svého syna na pokoji. Chtěli nechat těžce nemocného 4 letého chlapce bez své mámy. I tady naštěstí důraz rodičů pomohl v tom, že matka mohla být se synem

Opět to vypadalo, že je vše v pořádku. A realita? Jiná. Co se stalo za pár minut, to rodiče opět šokovalo. Na stejný pokoj byl přijat další pacient se silnou horečkou. Rodiče protestovali, že to není možné, jelikož jejich syn má kvůli chemoterapii oslabenou imunitu. To nikoho z lékařů nezajímalo.

Raději odchod pryč

Rodiče nechtěli riskovat a raději podepsali revers a odešli zpět domů, a to i s dítětem. Zde je riziko nákazy nulové. Rodiče byli po celou dobu velmi vystresovaní a vystrašení, zda jejich potomek nebude mít opět záchvat. Nakonec vše dobře dopadlo. Přesto jsou se stavem slovenského zdravotnictví nespokojeni. A není se čemu divit.

Jaké jsou reakce?

Maminka se rozhodla celý případ zveřejnit na sociálních sítích, aby i ostatní lidé věděli, co se dnes děje ve zdravotnictví a k čemu dochází. Reakcí bylo mnoho. Většina lidí stála za rodiči a u řady z nich se objevil velmi podobný příběh, který museli také zažít. Opravdu je něco takového v současném světě normální?

Sdílejte článek