Milujete nadýchané prádlo, které je příjemné na dotyk a voní neskutečně dlouhou dobu? V drogerii lze zakoupit celou řadu různých změkčovadel a aviváží, které jsou však nejen neskutečně drahé, ale hlavně obsahují množství chemikálií, které škodí pokožce i životnímu prostředí. Jak docílit, aby bylo prádlo hebké a vonělo i bez těchto agresivních prostředků? Vyzkoušejte přírodní činidla, díky kterým si vyrobíte vlastní aviváž během pouhé minuty!

Aviváž z běžně dostupných přípravků

Nejlepší věci jsou ty nejjednodušší, to platí také při praní, proto si můžete vytvořit nejen svůj vlastní prací prášek, ale také jedinečnou aviváž, která provoní vaše prané oblečení nebo ložní prádlo. Nadto je zcela šetrné vůči pokožce a životnímu prostředí, vhodné je použití na dětské oblečení nebo spodní prádlo, protože neobsahuje nadbytečné alergeny v podobě chemikálií. A jak si snadno vyrobit vlastní aviváž?

Příprava aviváže v domácích podmínkách

Existuje několik receptů na přípravu domácí aviváže pro změkčení a provonění prádla. Pro přípravu prvního receptu si připravte:

  • 500 ml vody,
  • 100 ml bílého octa,
  • 2 lžíce jedlé sody,
  • 5 kapek éterického oleje pro použití v kosmetice (ne do aromalampy).

Všechny tekuté ingredience smíchejte, poté pomalu vsypte jedlou sodu za stálého míchání a na závěr nakapejte éterický olej, který se používá pro biokosmetiku. Nalijte do uzavíratelné nádoby a používejte jako klasickou aviváž.

Aviváž se solí

Další recept používá pro změkčení sůl. Připravte si proto:

  • 2-3 lžíce soli,
  • 5-10 kapek éterického oleje dle preference.

Opět obě přísady dobře promíchejte a přidávejte do pračky při praní obdobně jako při použití konvenční aviváže. Sůl funguje jako změkčovadlo vody i praného prádla. Tuto aviváž si navíc můžete snadno připravit do zásoby a uložit do uzavíratelného boxu a používat dle potřeby.

Sdílejte článek