Přírodní léčivo, na které se zapomnělo. Vyzkoušejte ořechové listí

Listy z ořešáku (stromu, jehož plody jsou vlašské ořechy) se vyznačují velmi pozitivním vlivem na lidský organismus a v tradičním bylinkářství byly často užívány jako prostředek pro odstranění nebo úlevu od řady neduhů ve formě čaje či výluhu pro lázně. V dnešní době jsou sice listy k dostání v bio-obchodech, řada lidí však již na jejich účinky zapomněla a uchyluje se především k chemickým farmakům. Pojďme se podívat co a jak lze léčit listy z ořešáku.

Nemoci a neduhy, při nichž jsou listy ořešáku účinné

Listy ořešáku lze zpracovat do formy výluhu, který se aplikuje buď jako čaj nebo vodní lázeň. Obsahuje řadu výživných látek, které jsou prospěšné především pro pleť a vlasy, působí však velmi pozitivním účinkem také na vnitřní orgány. Zde je 7 nejčastějších aplikací.

Kůže na končetinách a nehty

Pokud vás trápí plísně nebo svědění na chodidlech či nehtech, máčejte je ve výluhu z listů ořešáku několikrát denně. Problémy by měly do několika dnů vymizet.

Čtěte také: Vyrobte si vlastní zavlažovací systém na záhony

Mastné vlasy a lupy

Zlepšení pokožky hlavy dosáhnete pravidelným oplachováním vlasů 2-3 dcl výluhu z listů ořešáku. Při nanášení nechte výluh několik minut působit a poté jej smyjte vodou. Výluh vyživuje vlasové folikuly a růst.

Ucpané dutiny

Na ucpané dutiny pomůže inhalace výluhu nebo proplach pomocí konvičky. Výluh působí antibakteriálně v při vnitřním i vnějším použitím na všechny dutiny – můžete jej využít k proplachu nosu a dutin na čele, ke kloktání při bolesti v krku nebo jím můžete nechat nasáknout ručník, který si na bolestivá místa přiložíte.

Záněty ústní dutiny

Potýkáte-li se se zánětlivými místy (dásně, vnitřní strana úst a tváří) nebo boláky v ústech, aplikujte výluh k výplachu úst po každém čištění.

Průjem

V případě průjmu vypijte šálek připraveného čaje, pomáhá obnovovat střevní mikroflóru a uleví od případných křečí.

Problémy s játry

Pravidelné pití čaje z listů ořešáku napomáhá detoxikaci organismu, podporuje funkci jater a stimuluje trávení. Pomáhá také při výskytu cyst jater, zmírňuje jejich velikost i bolestivé projevy. Pokud máte problémy s cystami, konzumujte čaj denně po dobu 6 týdnů a na noc si je obvazujte obkladem z čaje.

Myomy a cysty vaječníků

Pro podporu léčby myomů a cist na vaječnících je nutné kombinovat pravidelné pití čaje s lázněmi pro vaginální proplach a noční obklady břišní oblasti.

Další použití

Kromě uvedených aplikací je možné listy ořešáku využívat také na další problémy, jako je akné nebo jiné problémy s pletí, velmi dobře čistí krev a působí dobře i při střevních nebo žaludečních potížích. Přidáním do vodní lázně můžete navíc díky jejich účinku odbourávat stres a usnadnit celkovou relaxaci.

Jak si přípravky nachystat doma

Listy ořešáku můžete pořídit buď v bio kvalitě v příslušných obchodů, nebo si je můžete natrhat přímo ze stromu, je však nutné vybírat stromy v odlehlých a čistých místech – ideální je sbírat je od poloviny června do konce července. Listy se používají sušené, pokud se rozhodnete je sbírat, pro sušení je opláchněte a pak rozprostřete na jemné plátýnko a nechte zcela vysušit. Pro přípravu čaje budete potřebovat přibližně 2 g na 2 litry, zalévají se horkou vodou a nechávají luhovat minimálně 10 minut.