Přírodní metody, pomocí nichž zabráníte podráždění pokožky po holení. Vyzkoušejte je, zaručeně fungují!

Podle řady studií 58 % žen preferuje holení jako metodu odstraňování chloupků a až 75 % mužů si denně holí obličej. To znamená, že miliony lidí se musí vypořádat s problémy souvisejícími s holením, jako je podráždění a zarůstání chloupků na denní bázi.

Dnes jsme se proto rozhodli, že Vám pomůžeme získat hladkou a hedvábnou pleť jako součást Vaší holicí rutiny. Zde je náš seznam užitečných tipů, jak se zbavit podráždění a vyrážky po použití holicího strojku.

1. Kukuřičný škrob, nebo dětský pudr

Čtěte také: Muž zachránil novorozence – po 22 letech se k němu dostal dopis, který jej dohnal k slzám. Kdo mu ho poslal a co v něm bylo napsáno? Tento pravdivý příběh ukazuje, jací lidé ve skutečnosti jsou

Věděli jste, že čistý kukuřičný škrob se používá v některých kosmetických výrobcích, včetně dětského pudru? Věří se, že jde o skvělý upokojující složku při léčbě dětských opruzenin od plenek. Aplikace kukuřičného škrobu přináší okamžitou úlevu na svědivou pleť.

Jak na to?

Můžete skutečně použít jeden z dětských pudrů, které jste si koupili, ale pokud ho nemáte, zkuste smíchat kukuřičný škrob s vodou a výslednou pastu aplikujte na postižené oblasti, kde ji nechte působit po dobu 10 minut. Poté důkladně omyjte vodou. Pokud se rozhodnete zkusit tuto metodu, ujistěte se, že nemáte žádné kožní infekce.

2. Med

Po celá staletí byl med používán k léčbě ran a kožních onemocnění. Jeho vědecky uznávaný protizánětlivý a antimikrobiální účinek může působit jako kouzlo na podrážděnou oblast kůže. Vám tak nic nebrání v tom skončit s hladkou a dobře hydratovanou pokožkou.

Jak na to?

Použijte surový (organický) med na postižené místo a nechte 10-15 minut působit. Poté opláchněte teplou vodou.

3. Oleje (olivový olej, čajovníkový olej, olej z vitamínu E)

Přírodní esenciální oleje jsou známé díky svým uklidňujícím a protizánětlivým vlastnostem.

  • Olivový olej je skvělý prostředek k opravě přirozené funkce bariéry kůže.
  • Olej z čajovníku má antibakteriální účinky na podrážděnou pokožku.
  • Olej z vitamínu E je známý svými antioxidačními vlastnostmi, což z něj činí jedno z nejoblíbenějších léčiv pro různé druhy kožních problémů.

Jak na to?

Vyberte typ oleje, který se Vám líbí (vůně, konzistence apod.) A aplikujte na postiženou oblast dvakrát denně pomocí bavlněných tampónků.

Všimněte si, že přírodní rostlinné oleje (např. olivový olej) lze použít přímo na podrážděnou pokožku, zatímco esenciální oleje (levandulový, čajovníkový, atd.) je třeba smísit s vodou: 4-5 kapek esenciálního oleje + 2 lžíce vody.

4. Chladné komprese

Použití chladných kompresí patří mezi ty jednoduché, ale velmi účinné metody řešení problému podráždění pokožky. Studie z University of Rochester dokazuje, že studená terapie snižuje teplotu pokožky a snižuje nervovou aktivitu. Takže studená komprese je Vaše první volba pro okamžitou úlevu od zarudnutí a svědění.

Jak na to?

Zabalte do pytlíčku pár kostek ledu a použijte je na pár minut na postižené místo. Pokud jste zapomněli naplnit zásobníky na led, skvěle poslouží i mokrý ručník.

5. Ropná vazelína

Bez ohledu na oblast, holení obecně způsobuje vysušení a následné svědění kůže. Pokud často používáte holicí strojek, pokuste se obnovit důležitou přírodní rovnováhu vlhkosti na pokožce bezprostředně po skončení procedury. Jedním z nejjednodušších způsobů, jak to udělat, je použít zvlhčovače, jako je vazelína.

Jak na to?

Na postiženou oblast použijte nějakou vazelínu a nechte ji působit po dobu nejméně 10-15 minut. Poté ji odstraňte pomocí mokrého ručníku.

6. Aspirin

Vedle lékařské sféry lidé objevili velké množství domácích/DIY použití aspirinu, včetně triku po holení, díky kterému se zbavíte vyrážky a podráždění. Při aplikaci na postiženou oblast působí aspirin jako protizánětlivý prostředek, díky čemuž nejsou pocity po holení tak bolestivé a dráždivé.

Jak na to?

Rozpusťte 2-3 tablety aspirinu ve vodě a připravte si pastu. Výslednou pastu poté aplikujte na oblast podrážděné pokožky a nechte cca 10 minut působit. Poté omyjte teplou vodou. Vyhněte se použití, pokud máte citlivou pokožku.

7. Jablečný ocet

Jablečný ocet působí jako antimikrobiální látka, která zabíjí zárodky a bakterie a pomáhá omezovat záněty. Jeho kyselý obsah rovněž snižuje hladinu pH Vaší pokožky, čímž je hladší a méně červená.

Jak na to?

Zřeďte jablečný ocet vodou ve stejném poměru před aplikací na postiženou oblast. Aplikujte pomocí bavlněného tampónku, nechte několik minut působit a poté danou oblast omyjte. Mějte na paměti, že kyselina octová může způsobit podráždění, takže pokud je Vaše kůže náchylná k alergii, zvažte nejprve místní testování, např. v oblasti zápěstí, či předloktí.

8. Ovesná mouka

Oves je bohatá na avenanthramidy, fenolické sloučeniny známé pro své protizánětlivé vlastnosti. Studie ukázaly, že oves také vykazuje antiproliferační a anti-svědivé vlastnosti, které Vám mohou pomoci s podrážděním kůže.

Jak na to?

Použijte mleté ovesné vločky a čistý jogurt, abyste vytvořili pastu, kterou poté aplikujte na oblast podrážděné pokožky. Nechte 30 minut působit a poté opláchněte teplou vodou.

9. Aloe Vera

Jeden z nejoblíbenějších a nejspolehlivějších domácích prostředků k léčení různých druhů kožních stavů má řadu výhod. Je to skvělá hydratační a antibakteriální látka, která poskytuje uklidňující úlevu od podrážděné a poškozené pokožky.

Jak na to?

Extrahujte látku podobnou gelu z listu Aloe Vera a jemně ji aplikujte na kůži. Nechte ji uschnout a následně omyjte teplou vodou.

10. Okurka

Kromě toho, že jsou okurky nabité vitamíny a minerály, jsou téměř celé tvořeny z vody, což z nich dělá jeden z nejlepších přírodních zvlhčovačů pro poškozenou a podrážděnou pokožku. Studie naznačují, že mají i protizánětlivý účinek, pokud se aplikují přímo na postiženou oblast.

Jak na to?

Na kůži aplikujte čerstvě nakrájenou okurku a nechte ji asi 15 minut působit. Chcete-li snížit pocit vyrážky a pálení rychleji, použijte studenou okurku z ledničky.

Bonus

Podráždění po holení je jedním z nejčastějších problémů jak pro ženy, tak pro muže. Tvář, nohy, intimní místa … Všichni jsme se setkali s problémem zarůstajících chloupků. A protože pro některé lidi není možné, aby vyzkoušeli jiný přístup k holení než skrze holící strojek, myslíme si, že je vhodné vytvořit seznam jednoduchých, ale užitečných tipů, jak se s případný podrážděním pokožky po holení vyrovnat.

Nezapomeňte na tato jednoduchá pravidla!

  • Dávejte pozor na čepele strojku. Jejich ostrost je klíčovým faktorem pro získání hladké pokožky bez problému zarůstání chloupků.
  • Vždy si před holením dopřejte teplou sprchu, abyste připravili pokožku na holení a změkčili chloupky.
  • Vždy používejte gel na holení, případně hydratační sprchový gel.
  • Nikdy neholte směrem nahoru. Jděte stejným směrem, jak roste chloupek.
  • Aplikujte zvlhčující krém, nebo pleťový krém po dokončení procedury.

Vyzkoušeli jste už některý z těchto triků, abyste snížili svědění a podráždění po holení?

Který trik byste vyzkoušeli na vlastní kůži? Podělte se o své myšlenky a zkušenosti níže do komentářů.