Pro mnohé je to jenom obyčejný strom. Vy byste na něho měli pohlížet zcela jinak. Jeho květy dokážou doslova zázraky s lidským zdravým. O jaký strom se jedná a jak jeho květy využívat? Podívejte se -
Menu

Pro mnohé je to jenom obyčejný strom. Vy byste na něho měli pohlížet zcela jinak. Jeho květy dokážou doslova zázraky s lidským zdravým. O jaký strom se jedná a jak jeho květy využívat? Podívejte se

Naši předci dobře věděli, proč si zvolit za národní strom zrovna lípu. Nejen, že vypadá krásně, ale její květy jsou hotový poklad. Jsou hotovým požehnáním pro naše zdraví. Možná jste už vyzkoušeli lipový čaj, ale s květy tohoto stromu se dá vyčarovat i mnoho dalších pochoutek.

Zdraví v lípě ukryté

Právě nastává krásné sluneční období. Také začínají kvést lípy – většinou to je od konce května, přes červen až do konce července. Vykvetlá lípa nejen, že něžně ozdobí své okolí, ale také nám dává příležitost ke sběru svých voňavých květů – ideální je vychytat chvíli předtím, než vykvetou úplně.

Proč byste je měli sbírat? Především proto, že jsou plné látek, které našemu zdraví prospívají. Můžete v nich najít:

  • Taniny a flavonoidy
  • Esenciální oleje
  • Vitamín C
  • Antioxidandy a aminokyseliny

Účinky lipových květů

Flavonoidy jsou známé také jako vitamín P. Tato látka pomáhá především regenerovat a posílit cévy, takže jsou lipové květy ocení i lidé se srdečně-cévními problémy. Taniny zase umí skvěle zabojovat se záněty. Obsažené Glykosidy jsou výborné při nachlazení a rýmě.

Lipové květy jsou i výborným pomocníkem při hubnutí – pomáhají totiž odvádět z těla přebytečnou vodu. Kromě toho, že díky odvodnění jde hmotnost dolů, výrazně se tak uleví i nemocným ledvinám.

Tato rostlina pomáhá ředit krev a je výborným antioxidantem. Lidem se zvýšeným cholesterolem pomáhá ve snižování hladiny cukru v krvi.

Pokud z těchto květů připravíte tinkturu, můžete s ní zvýšit vylučování žluči a žaludečních šťáv. A když už jsme u toho žaludku – tak samotná vůně lípy snižuje chuť k jídlu. Zároveň taky zklidňuje a pomáhá ulevit od stresu.

Lahodná limonáda z lipovému květu

Lípa je jemnou chuť, a ta nejlépe vynikne především v nealkoholických nápojích. S blížícím se teplým počasím se vyloženě samo nabízí nachystat si zdravou, osvěžující a výbornou lipovou limonádu. Nejen, že spolehlivě uhasíte žízeň, ale ještě tělo doplníte vitamíny a sladká vůně lípy vám pohladí rozdrásané nervy.

Co budete potřebovat? Budou vám stačit:

  • 4 lžíce lipového květu (zhruba 2 dlaně)
  • 1 citrón
  • 3 litry vody
  • 2 lžíce medu

Pokud budete chtít, můžete přidat i lístky máty. Nejen, že limonádu ozdobí, ale i ji příjemně dochutí. K dochucování slouží i med, takže záleží na vás, jak sladkou limonádu máte rádi. Med můžete nahradit i třtinovým cukrem nebo jej zcela vynechat.

Lípové květy je před použitím nutné alespoň trochu prosušit – raději je ale dejte na delší dobu do stínu než na přímé slunce. To z nich totiž dokáže rychle odpařit cenné esenciální oleje.

Limonáda krok za krokem

Nachystejte si ideálně třílitrovou nádobu, do které si osvěžující nápoj nachystáte. Do ní vsypte asi 4 lžíce nachystaných lipových květů. Pokud chcete, můžete přidat i mátu nebo i jinou bylinku podle své vlastní chuti (například meduňku nebo bazalku).

Přidejte i med. Nám se ověřily 2 lžíce, ale opravdu záleží na tom, na jak sladkou limonádu jste zvyklí. Pokud váháte, raději teď přidejte medu méně a doslaďte až později.

Citron nakrájejte na tenká kolečka. Dejte si záležet, abyste se zbavili kůry a měli nachystaný jen samotný citrus. Ty přidejte do sklenice s nachystanými lipovými květy.

Vše zalijte čistou studenou vodou a pečlivě zamíchejte. Nádobu zakryjte tak, aby limonáda mohla dýchat – ideálně třeba plátýnkem.

Limonádu umístěte na místo, kde svítí slunce a nechce nápoj uležet minimálně šest hodit – doporučuje ale počkat raději osm hodin. Pokud máte raději silnější chuť, ničemu neuškodí, když necháte lípu luhovat celý den.

Po vyluhování vyjměte citrón z nádoby – nezapomeňte jej ale před vyhozením vymačkat. Limonádu přeceďte buďto přes sítko, nebo přes plátno.

Dobrou chuť!

Tisk
Nezařazené

Chcete-li žít šťastně a spokojeně dlouhá léta, stačí jednou za…

Chtěli byste žít zdravě, ale nevíte, jak začít? Už vám někdy někdo řekl, že základem zdravého životního stylu je především…
Nezařazené

Tohle je důvod, proč dveře ve veřejných toaletách nejsou až…

Veřejné záchodky rozhodně nejsou příjemným místem na návštěvu, nicméně mnohdy nám nic jiného nezbývá. Když je potřeba, tak prostě musíme…
Nezařazené

Veterinář se zamkl v kleci s pitbulem. Když vzal do…

Představte si, že by vás někdo zamknul do klece s pitbulem? Zřejmě byste nebyli rádi že? Pitbul patří mezi velmi obávané…
Nezařazené

Jeden jednoduchý trik vám ušetří spoustu peněz za plyn. My…

Vaříte často a dlouho? Používáte plynový nebo elektrický sporák? Spousta domácností má v dnešní době už elektrický sporák, který má spoustu…
Nezařazené

Přemýšlel, co pes dělá poté, co odešel do práce a…

Říká vám něco film Tajný život mazlíčků? Pokud ano, pak už možná tušíte, kterým směrem bude tento článek směřovat. Pokud…
Nezařazené

Žil osamělý, jednoduchý život. Po jeho smrti si odhalili, co…

Znáte někoho v okolí, kdo žije poněkud zvláštní život? A máte o něm opravdu všechny informace? Někdy nás totiž takový člověk,…