Menu

Komarovskij: „Před rokem jsem svět varoval před spalničkami, ale nevěřili jste. Teď Vás chci varovat před… „

Různé epidemie nejsou po celém světě absolutně nic výjimečného. Pokud se podaří nějakou vymýtit, dojde k tomu, že se zase může objevit zcela nová a následně začíná boj nanovo. Pokud se podíváme na to, jak se lékaři i celé země snaží s epidemiemi bojovat, tak musíme říci, že hlavní roli zde má především prevence. Pokud se podíváme na to, jak může taková prevence vypadat, je to celkem jednoduché. Hlavní roli zde má očkování. Na jednu stranu dobrá volba, ale na stranu druhou je třeba říci, že má i svá rizika. S tímto sdělením přichází i lékař Jevgenij Komarovský.

Očkování může pomoci, ale pozor na záškrt

Jaká jsou fakta, se kterými tento odborník přichází? Je třeba říci, že chápe důležitost očkování, ale na druhou stranu uvádí, že se jím nedá řešit vše. Upozorňuje hlavně na to, že nadměrná očkování mohou vést i k tomu, že se vytvoří odolnější nemoci, které už klasické vakcíny nezvládnout. Problémem, před kterým varuje, je takzvaný záškrt.

Co je to záškrt?

Jedná se op bakteriální onemocnění člověka. Tomu se v jeho těle usídlí nebezpečná bakterie, která následně způsobuje velmi těžkou angínu. Rizikem této nemoci je i to, že se přenáší přímo. Takže stačí kontakt s nemocným a rázem se může záškrt až nezadržitelně blížit. To je pochopitelně velký problém pro celé země, jelikož se i tady může jednat o neřízenou epidemii. Mimo jiné i proto, že inkubační doba je až 5 dní. Nakažený člověk se tak bez problémů pohybuje mezi dalšími lidmi, aniž by věděl, že má tuto zákeřnou nemoc.

Prevence je důležitá

Doktor Jevgenij Komarovský uvádí, že je třeba, aby se lidé záškrtu začali obávat, jelikož ho mnoho lidí podceňuje. Jelikož s ním má z doby své praxe zkušenosti, tak jasně uvádí, že patří mezi velmi komplikované nemoci. Srovnává je často s jinými a říká, že řada jiných nemocí je proti záškrtu skutečně procházka růžovou zahradou. Z toho už poměrně jasně plyne to, že je na místě dávat si na něj pozor. Tedy že je na místě znát rizika a v souvislosti s tím myslet na skutečně správnou prevenci.

Mnoho lidí neví, zda jsou očkovaní

Že se záškrt aktuálně objevuje spíše méně, je způsobeno tím, že v minulých dobách byl systém očkování skutečně velmi účinný a lidé tak věděli, zda jsou nebo nejsou, a kdy musí nebo nemusí. Nyní mnoho lidí ani neví, kdy a proti čemu jsou lidé očkovaní. Může se tak stát, že mnoho z nich záškrt vůbec nezná a tak jsou potenciální hrozbou. A to nejenom pro sebe samotné, jelikož jsou pochopitelně velkou hrozbou i pro své okolí. I proti tomuto lékař Jevgenij Komarovský a snaží se o celkovou osvětu a hlavně o to, aby lidé mysleli na prevenci.

Záškrt jako to nejnutnější

Proč Jevgenij Komarovský vlastně doporučuje očkování, když ho u jiných problémů kritizuje? Je to jednoduché. Čím více se lidé očkují, tím lépe se mohou nemoci přizpůsobovat a tak vzniknou kmeny, na které očkování neplatí. Cílem by tedy mělo očkovat spíše méně, aby docházelo k tomu, že tato prevence bude moci být opravdu velmi účinná.

V souvislosti s tím Komarovský pochopitelně dodává, že záškrt je v porovnání s ostatními očkovanými nemocemi rozhodně to nejhorší. Je tedy pro, aby se některé vakcíny vynechaly a místo toho se raději intenzivněji očkoval právě záškrt. To proto, že mnoho jiných nemocí se dá zvládnout v pohodě. Když se objeví záškrt, vznikají velké problémy.

Riziko stále stoupá

Dodává také to, že riziko epidemie neustále stoupá. Že jeho argumenty nejsou liché, to potvrzuje i celou řadou dat. A ta jsou spojena s tím, že roste počet dospělých, kteří nejsou řádně přeočkováni. A tak logicky rok od roku stoupá jak počet lidí, kteří mohou onemocnět, tak i počet lidí, kteří budou nákazu dále přenášet.

Upozorňuje také na to, že se není nutné dostat jenom do osobního kontaktu. V některých případech může být záškrt přenášen z osoby na osobu třeba i z desítek metrů. Pamatujte si to, až půjdete třeba po obchodním centru, stejně jako kdekoliv jinde.

Co doporučuje?

Je to jasné. pokud jste dospělá osoba, je doporučení spojeno s tím, že byste měli v nejbližší době navštívit lékaře. Bude to právě on, kdo může z dokumentace zjistit, kdy byl záškrt naposledy očkován. A jeho doporučení bude stejném, jako uvádí pan Jevgenij Komarovský. Bude spojeno se snahou začít očkovat ihned.

Tisk

Ateroskleróza jako strašák současné doby. Jak zajistit průchodnost cév?

ZDRAVÍ
Žijeme v domě, která je velmi rychlá a také velmi nebezpečná. To jasně potvrzují různé civilizační choroby a zdravotní problémy, které…

Indikátory krevního tlaku v různých věkových kategoriích! Hlídejte si zejména tyto znamení

ZDRAVÍ
Je celá řada různých indikátorů, které mohou upozorňovat na to, jaké je lidské zdraví. Mezi jeden takový konkrétní rozhodně patří…

Dobrá a rychlá paměť: 4 vědecké způsoby, jak prodloužit mládí mozku

ZDRAVÍ
Jasným faktem poslední doby je to, že pokud mozek pravidelně necvičíte, tak dochází k tomu, že dříve nebo později začnete také…

Chcete důkladně zrelaxovat Vaše tělo? Pak doporučujeme tuto speciální detoxikační koupel!

TIPY A TRIKY
Už jste někdy slyšeli o Empsomské soli? Ačkoliv to může být pro mnohé zcela nový objev, tato sůl a zejména…

Trápí Vás lupy a nevíte si už rady? Zde je 7 přírodních způsobů, jak se jich nadobro zbavit!

KRÁSA A MÓDA
Více než 50 % populace jen v USA je postiženo lupami. Lupy se mohou objevit v jakémkoli věku; nicméně zpravidla…

Z čeho máte hrb a jak ho odstranit? Není to jen o Vašem držení těla!

TIPY A TRIKY
Hrb nebo-li posturální kyfóza je stav, který se obvykle vyskytuje v důsledku klouzání. Pokud nebudete řádně ošetřeni, může to mít…

Znáte pravdu skrývající se za malou jizvou na horní levé paži, a její skutečný význam?

ZAJÍMAVOSTI
Víte, proč někteří lidé mají na levé ruce malou kruhovou jizvu? Tato jizva je způsobena očkováním proti neštovicím. Tato vakcína…

Lékaři varují, že zápach Vašeho těla může signalizovat více než jen vynechání jedné sprchy!

TIPY A TRIKY
Nepříjemné tělesné pachy jsou trapné, ale mnoho z nás se s tímto problém už někdy setkalo. Údaje naznačují, že asi…

Mnoho potravin má titul tichý zabiják. O jaké se jedná? Toto jsou ony!

ZDRAVÍ
Bez jídla se nikdo z nás neobejde. Zároveň je ale jídlo i něco, co má vliv také na naši kondici, ale…

Buďte ke svému tělu všímaví! Zde je 10 znamení, že jste pod velkým stresem!

TIPY A TRIKY
Každý se občas cítí pod psa. Ale pokud je něco, co Vás po nějakou dobu neustále obtěžuje, měli byste být…

Zbavte se břišního tuku s pomocí rady od špičkového dietologa

ZDRAVÍ
Někteří lidé jsou ochotní v boji za vysněnou postavou vynaložit velké množství peněžních prostředků i úsilí. Dietolog Lukas Nikolova z prestižní Hill…

11 fitness mýtů, které jsou škodlivé pro Vaše tělo! Toto by měl vědět každý!

CVIČENÍ
Existuje tolik doporučení, co dělat a co ne, pokud jde o cvičení, a někdy je téměř nemožné zjistit, kterou radu…

Největší karcinogen na světě vás šokuje. Znáte ho totiž velice dobře

ZDRAVÍ
Kdo chce žít zdravě, ten by si měl celkem pochopitelně hlídat to, co do svého těla dostane. Je třeba říci,…

Ve Švýcarsku navrhli vědci způsob diagnostiky raných příznaků nebezpečných onemocnění. I Vám to může jednou zachránit život!

ZAJÍMAVOSTI
Mnoho životů by bylo zachráněno, kdyby bylo možné se dozvědět o vážných onemocněních dříve. Ale brzy budou právě takové objevy…