Komarovskij: "Před rokem jsem svět varoval před spalničkami, ale nevěřili jste. Teď Vás chci varovat před... " -
Menu

Komarovskij: „Před rokem jsem svět varoval před spalničkami, ale nevěřili jste. Teď Vás chci varovat před… „

Různé epidemie nejsou po celém světě absolutně nic výjimečného. Pokud se podaří nějakou vymýtit, dojde k tomu, že se zase může objevit zcela nová a následně začíná boj nanovo. Pokud se podíváme na to, jak se lékaři i celé země snaží s epidemiemi bojovat, tak musíme říci, že hlavní roli zde má především prevence. Pokud se podíváme na to, jak může taková prevence vypadat, je to celkem jednoduché. Hlavní roli zde má očkování. Na jednu stranu dobrá volba, ale na stranu druhou je třeba říci, že má i svá rizika. S tímto sdělením přichází i lékař Jevgenij Komarovský.

Očkování může pomoci, ale pozor na záškrt

Jaká jsou fakta, se kterými tento odborník přichází? Je třeba říci, že chápe důležitost očkování, ale na druhou stranu uvádí, že se jím nedá řešit vše. Upozorňuje hlavně na to, že nadměrná očkování mohou vést i k tomu, že se vytvoří odolnější nemoci, které už klasické vakcíny nezvládnout. Problémem, před kterým varuje, je takzvaný záškrt.

Co je to záškrt?

Jedná se op bakteriální onemocnění člověka. Tomu se v jeho těle usídlí nebezpečná bakterie, která následně způsobuje velmi těžkou angínu. Rizikem této nemoci je i to, že se přenáší přímo. Takže stačí kontakt s nemocným a rázem se může záškrt až nezadržitelně blížit. To je pochopitelně velký problém pro celé země, jelikož se i tady může jednat o neřízenou epidemii. Mimo jiné i proto, že inkubační doba je až 5 dní. Nakažený člověk se tak bez problémů pohybuje mezi dalšími lidmi, aniž by věděl, že má tuto zákeřnou nemoc.

Prevence je důležitá

Doktor Jevgenij Komarovský uvádí, že je třeba, aby se lidé záškrtu začali obávat, jelikož ho mnoho lidí podceňuje. Jelikož s ním má z doby své praxe zkušenosti, tak jasně uvádí, že patří mezi velmi komplikované nemoci. Srovnává je často s jinými a říká, že řada jiných nemocí je proti záškrtu skutečně procházka růžovou zahradou. Z toho už poměrně jasně plyne to, že je na místě dávat si na něj pozor. Tedy že je na místě znát rizika a v souvislosti s tím myslet na skutečně správnou prevenci.

Mnoho lidí neví, zda jsou očkovaní

Že se záškrt aktuálně objevuje spíše méně, je způsobeno tím, že v minulých dobách byl systém očkování skutečně velmi účinný a lidé tak věděli, zda jsou nebo nejsou, a kdy musí nebo nemusí. Nyní mnoho lidí ani neví, kdy a proti čemu jsou lidé očkovaní. Může se tak stát, že mnoho z nich záškrt vůbec nezná a tak jsou potenciální hrozbou. A to nejenom pro sebe samotné, jelikož jsou pochopitelně velkou hrozbou i pro své okolí. I proti tomuto lékař Jevgenij Komarovský a snaží se o celkovou osvětu a hlavně o to, aby lidé mysleli na prevenci.

Záškrt jako to nejnutnější

Proč Jevgenij Komarovský vlastně doporučuje očkování, když ho u jiných problémů kritizuje? Je to jednoduché. Čím více se lidé očkují, tím lépe se mohou nemoci přizpůsobovat a tak vzniknou kmeny, na které očkování neplatí. Cílem by tedy mělo očkovat spíše méně, aby docházelo k tomu, že tato prevence bude moci být opravdu velmi účinná.

V souvislosti s tím Komarovský pochopitelně dodává, že záškrt je v porovnání s ostatními očkovanými nemocemi rozhodně to nejhorší. Je tedy pro, aby se některé vakcíny vynechaly a místo toho se raději intenzivněji očkoval právě záškrt. To proto, že mnoho jiných nemocí se dá zvládnout v pohodě. Když se objeví záškrt, vznikají velké problémy.

Riziko stále stoupá

Dodává také to, že riziko epidemie neustále stoupá. Že jeho argumenty nejsou liché, to potvrzuje i celou řadou dat. A ta jsou spojena s tím, že roste počet dospělých, kteří nejsou řádně přeočkováni. A tak logicky rok od roku stoupá jak počet lidí, kteří mohou onemocnět, tak i počet lidí, kteří budou nákazu dále přenášet.

Upozorňuje také na to, že se není nutné dostat jenom do osobního kontaktu. V některých případech může být záškrt přenášen z osoby na osobu třeba i z desítek metrů. Pamatujte si to, až půjdete třeba po obchodním centru, stejně jako kdekoliv jinde.

Co doporučuje?

Je to jasné. pokud jste dospělá osoba, je doporučení spojeno s tím, že byste měli v nejbližší době navštívit lékaře. Bude to právě on, kdo může z dokumentace zjistit, kdy byl záškrt naposledy očkován. A jeho doporučení bude stejném, jako uvádí pan Jevgenij Komarovský. Bude spojeno se snahou začít očkovat ihned.

Líbil se vám článek?

Tisk

5 zázračný rostlin, které vám jednoduše pomohou proti nespavosti. Mějte je v ložnici a budete spát jako miminko

ZDRAVÍ
Kvůli rychlému životnímu stylu a velkému stresu i neustálé přítomnosti zářících displejů dnes mnozí trpí nespavostí. Podle Amerického centra pro…

Předcházejte nemocem a uveďte pH vašeho organismu do normálu – víme jak na to. Co vám v tom pomůže?

ZDRAVÍ
Vyváženost je v životě důležitá – platí to o jídle, platí to o odpočinku, ale platí to i o našem vnitřním…

Nebudete věřit tomu, jak skončil lékař, který bojoval proti očkování. Proč se nehodilo, co chtěl zveřejnit?

ZDRAVÍ
Očkování je jedno z témat, kterým se zabývá spousta rodičů malých dětí. Často řeší až hamletovskou otázku, tedy očkovat či neočkovat?…

Relugují cholesterol, předchází mrtvici a podporují srdce – jaké jsou další důvody, proč si zamilovat datle?

ZDRAVÍ
Datle patří mezi nejstarší potraviny vůbec, zároveň je můžeme zařadit i na seznam těch nejzdravějších. Věděli jste, že se jim…

Každé ráno jsem nalačno jedla lžíci tohoto oleje. Po pár dnech se mi normalizoval krevní tlak a snížil cholesterol!

TIPY A TRIKY
Jistě jste už slyšeli o výhodách lněného oleje, ale jen zřídka mu věnujete pozornost. Důrazně ho doporučují lékaři, výživoví poradci,…

Hubnete a přemýšlíte nad tím, jaká je vlastně Vaše ideální váha? S tím Vám pomůže tato šikovná tabulka!

TIPY A TRIKY
Pokud jste osoba, která je 160 cm vysoká a máte 65 kg - a stále si myslíte, že je to…

Protože alergická reakce může být až smrtelná, měli byste si být vědomi 3 klíčových příznaků, které svědčí o alergii!

TIPY A TRIKY
Nejčastějším stavem u mnoha lidí po celém světě je alergie. Její příznaky často připomínají příznaky jiných onemocnění, které nám zabraňují…

Co jsou papilomaviry a proč jsou pro nás škodlivé? Zkušenosti s nimi má více než 80% osob!

ZDRAVÍ
Papilomaviry známe také pod zkratkou HPV (Human papillomavirus – lidský papillomavirus). Jedná se o viry, které jsou nejčastější příčinou vzniku…

Pokud máte v zahrádce tuto rostlinu, v žádném případě ji nevyhazujte, ale začněte ji sbírat a sušit. Může Vám dokonce zachránit život!

TIPY A TRIKY
Ve středověku ji spojovali s nesmrtelností člověka a zřejmě na tom něco bylo. Také v Persii a v Číně ji…

Díky této metodě se zbavíte bolesti hlavy bez jediného léku! Zvládnete to z pohodlí domova

TIPY A TRIKY
Léky nemusí být jediným řešením bolesti hlavy. Je to paradoxně to nejhorší řešení. Léky škodí vašim ledvinám, játrům a také…