David Hampl
4 ledna, 2019

Že se v noci probudíte, to není nic výjimečného. Obvykle vás například vyruší hluk, světlo, nebo něco jiného. Když jste vzhůru, jdete třeba na toaletu, nebo se jdete také napít. Jsou ale i případy, kdy se probudíte a nemůžete se pohnout. Nejsou nic výjimečného. Proč se tak děje a jaké jsou příčiny? Zde je vysvětlení. A nutno dodat, že dané stavy postihují celkem mnoho lidí. Ti jsou následně překvapeni tím, co se jim během spánku děje.

Mohou se objevit i horší věci

Nejenom, že se lidé nemohou při probuzení v noci pohnout. Jsou i tací, kteří popisují stavy, že jsou doslova sevřeni, jako by je měl někdo ve své moci. Stejně tak se objevují i případy, kdy se daný člověk dostal do stavu, jako by mu někdo stál na jeho těle a hrudníku. Objevují se ale i případy, kdy člověk pociťoval stavy podobné, jako při dušení.

Tento stav je označován jako spánková paralýza

Co se vám vlastně stalo ve chvíli, kdy jste se v noci probudili a neměli jste kontrolu nad svým tělem? Kdy jste se nemohli pohnout? Tento stav je označován jako spánková paralýza. Takto se o problému často mluví. Mnoho lidí říká, že je to poměrně děsivá zkušenost. I proto mají z daného stavu obavy a tak se často bojí i usnout. Nebo je jejich spánek neklidný. Jste na tom stejně? Máme pro vás informaci, že spánková paralýza je sice na první pohled děsivá, ale důvod proč se tak děje není zase až tak hrozný a není spojený s důvodem mít velké obavy.

Jsou to skutečně démoni?

Když se podíváte na různé diskuze, ale i blogy nebo jiné zdroje, velmi často můžete narazit na informace o tom, že spánková paralýza je způsobována démony. Ty na každého útočí právě, když je člověk nejvíce zranitelný. Tedy logicky v noční době. To ale pravda není, jelikož jde o pověry. Démoni neexistují a tak je jasné, že ve spánku nikdo neútočí. Vysvětlení je zcela jiné a rozhodně není nutné mít strach z toho, že by vám v noci někdo ubližoval.

Rozdíl mezi stavem těla a mozku

Proč se tedy spánková paralýza objevuje? To správné a samozřejmě také pravé vysvětlení daného stavu mají vědci. A ti říkají, že důvodem je rozdíl ve stavu těla a rozdíl ve stavu mozku. Pod tím si lze představit to, že mozek již vnímá a je vzhůru, zatímco vaše tělo je stále ještě ve stavu spánku. Mozek tak chce, aby tělo fungovalo, ale to ještě toto nedokáže, jelikož je v REM fázi spánku. To je důvod, proč se nemůžete pohnout. Mozek totiž ještě nedokáže ovládat všechny vaše údy.

Máte i představy?

Mnoho lidí tomuto vysvětlení nechce věřit, jelikož namítá to, že při spánkové paralýze mají i různé negativní představy. I to se může stát. nejde ale o žádné démony, ani o jakýkoliv nadpřirozený jev. Tím důvodem je jenom to, že když vaše tělo ještě spí, mohou tento stav doprovázet sny. A jelikož mozek a tělo nespolupracují, objevují se různé negativní reakce, které mohou způsobit i sny daného charakteru. I tady je tedy vysvětlení odborníků zcela logické. A samozřejmě pravdivé.

Jak spánkovou paralýzu přerušit?

Máte z ní obavy a je vám nepříjemná? Možnost, jak se zbavit spánkové paralýzy, samozřejmě existuje. Není to však jednoduché. Pokud se vám zdá, že se nemůžete pohnout, nesmíte propadat panice a beznaději. Je třeba začít ihned realisticky myslet. Eliminovat zlé sny a očistit svou mysl. Díky tomu se během chvíle již klasicky probudíte a zjistíte, že se vám nic špatného neděje.

Eliminovat spánkovou paralýzu jde i tak, že se budete snažit spát správně. Základem je dostatek spánku, příjemné prostředí ložnice, stejně jako klid. Eliminovat je třeba psychické problémy, stejně jako byste neměli sledovat strašidelné filmy před spaním, či číst hororové knihy. Stav spánku mohou ovlivňovat ale i léky, stejně jako toxiny či alkohol. Pozor i na přejídání a zatěžování organismu trávením. Cesta, jak paralýzu eliminovat je spojena hlavně s klidem a pohodou. Snažte se tento stav navodit a docílíte toho, že se v noci neprobudíte.

Sdílejte článek