Proč a jak si doma pěstovat řeřichu?

Na světě existuje mnoho rostlin, které dokáží posílit naše zdraví a vyléčit mnoho nemocí. Řeřicha rozhodně patří mezi ně. A navíc vědci dokázali, že prodlužuje život a ničí rakovinné buňky. Můžete ji proto využít také jako prevenci nebo podporu léčby u rakoviny. Co vám přinese tato nenápadná rostlina a jak si ji snadno vypěstovat doma na parapetu?

Reklama

Pěstování řeřichy je velmi snadné

Vypěstovat si ji můžete snadno v plastovém kelímku nebo si pořiďte speciální misku na klíčení semínek. Kelímek lehce vystříkejte čistou vodou a na dno rovnoměrně nasypte semínka řeřichy. Znovu misku jemně postříkejte vodou. Pevně ji zavřete víčkem a hned další den uvidíte první klíčky. Poté můžete kelímek otevřít a znovu semínka postříkat vodou.

Shutterstock

Každé dva dny je trochu postříkejte vodou a po pěti až deseti dnech budete mít plný kelímek zeleně. Speciální misky pracují podobně, jen do jejich spodní části nalijete vodu a na vrchní mřížku nasypete semínka. Ať se rozhodnete pro jakýkoli postup, nezapomeňte dát nádobu na parapet, protože řeřicha (stejně jako jiné rostliny) potřebuje světlo.

Zdravotní benefity řeřichy

Řeřicha obsahuje hodně vitamínu C (více než pomeranče), vápník, kyselinu listovou, vitamín A, B6, E, draslík, mangan, riboflavin, hořčík a fosfor. Jak vidíte, v této malé rostlince se skrývá obrovská síla, kterou můžete využít pro vlastní zdraví. A nejedná se o žádné stopové prvky, protože obsahuje více vápníku než mléko a více kyseliny listové než banány.

Reklama
dnevni.rs

Podle odborníků řeřicha bojuje proti rakovině tím, že snižuje poškození DNA červených krvinek. Zároveň podpoří vaše trávení, reguluje krevní tlak a pomáhá s léčbou štítné žlázy. Kromě toho vědci zjistili, že dokáže snížit hladinu karcinogenních látek u kuřáků. Proto je dobrá pro každého, ale nesmíte ji pochopitelně konzumovat ve velkém množství.

Reklama