David Hampl
11 října, 2021

Předtím, než vyrazíte na dovolenou, musíte doma udělat řadu opatření, abyste se vyhnuli nepříjemným překvapením po návratu. Možná si to ani neuvědomujete, ale i během pár dní pryč se může přihodit mnoho nepříjemností. Abyste se s nimi nemuseli dlouho potýkat, až přijedete zpět, musíte znát pár dobrých tipů a triků, které vám s tím pomohou. Nejde přitom o nic složitého. Pokud ale odjíždíte na více než týden, měli byste je znát.

Základním procesem před odjezdem je vypnutí elektrických spotřebičů, vynesení odpadkových košů, umytí nádobí, vypnutí plynu, kontrola kohoutků a správné zavření všech oken a dveří. To je naprosto nezbytné. Důležitá je také pečlivá organizace, díky které na nic nezapomenete. Napadlo vás ale někdy, že během vaší dovolené může dojít k výpadku proudu a vaše lednice a mrazák nemusí po mnoho hodin fungovat? Co když se zkazilo jídlo, které jste měli v mrazáku? Ověřit si to můžete jednoduchým trikem, na který potřebujete jen hrnek, vodu a minci.

Jednoduchý trik, jak zjistit výpadku proudu

Po návratu z krásné dovolené přijedete domů a vůbec netušíte, jestli došlo k výpadku proudu nebo ne. V lednici a mrazáku máte jídlo, ale můžete si být jisti, jestli se nezkazilo. Samozřejmě se nechcete otrávit zkaženým jídlem, ale zároveň netušíte, jak poznat, že se vaše lednice vypnula a jak dlouho byla vypnutá? Existuje velmi jednoduchý trik, který by měl znát každý, kdo si rád vyjede na zaslouženou dovolenou mimo svůj domov. Podívejme se, jak můžete během pár vteřin zjistit, co se u vás doma dělo, i když jste tam nebyli.

Jednoduchý postup

Vezměte hrnek a naplňte ho vodou. Přes noc ho dejte do mrazáku, aby se voda nerozlila. Jakmile se voda změní v led, položte na led minci, hrnek nechte v mrazáku a v klidu odjeďte na dovolenou nebo pracovní cestu. Po návratu domů nezapomeňte zkontrolovat, jestli je mince stále na stejném místě nebo se potopila, když jste byli pryč. Pokud se nepohnula, znamená to, že během vaší nepřítomnosti nedošlo k výpadku proudu. Pokud klesla na dno hrnku, voda musela roztát a znovu ztuhnout. To znamená, že došlo k velkému výpadku proudu a vaše potraviny jsou pravděpodobně zkažené.

Další způsoby, jak zjistit, jestli nedošlo k výpadku proudu

Existují také další tipy, které můžete použít ke zjištění, zda došlo k výpadku proudu nebo ne. Použít můžete kostky ledu, které již máte v mrazáku. Stačí, když je dáte do vzduchotěsného sáčku nebo plastové nádoby. Nechte je v mrazáku. Pokud budou mít po vašem návratu stejný tvar, k ničemu nedošlo. Pokud ho změní, tak během vaší nepřítomnosti povolily a poté zmrzly v jiném tvaru. Stejný postup můžete použít také v případě nanuků, u kterých to poznáte velmi snadno. Jakmile změní svůj tvar nebo z nich vyteče náplň, mrazák rozhodně nebyl celou dobu zapnutý.

Podobně lze využít i obyčejnou plastovou láhev. Naplňte ji zčásti vodou a postavte do mrazáku. V této poloze nechte vodu zmrznout. Před odjezdem ji položte na bok a po návratu uvidíte, jestli je voda stále na dně lahve, anebo se přesunula na bok. Pokud máte spotřebiče nebo elektřinu, která často vypadává, můžete zvolit ještě jeden trik. Vezměte pytel na odpadky, vložte do něj jídlo a dejte jej zpět do mrazáku. Když po návratu zjistíte, že vypadl proud, můžete vzít rovnou odpadkový koš a vše vyhodit do popelnice. Okamžitě vše zlikvidujete a nebudete se muset ničím trápit.

Hloupé triky? Ani náhodou!

Někomu se může zdát, že je hloupé dělat něco podobného před dovolenou. Možná si říkáte, že to nemáte zapotřebí, ale opak je pravdou. Pamatujte, že není nic horšího, než otrava jídlem. Ve chvíli, kdy se maso v mrazáku rozmrazí a opět zmrazí, ho již nemůžete konzumovat. V takovém případě riskujete vážné zdravotní problémy, které vás mohou dostat i do nemocnice. Mnohem jednodušší je použití jednoho z výše uvedených triků.

Sdílejte článek