Proč nevyhazovat skořápky od vajíček? Rozdrcené dodají živiny půdě i odpudí slimáky!

Co dělat se skořápkami od vajíček? U babiček na parapetu se sušily, aby je poté nadrtily pro slepice, kterým se tím dodávaly potřebné živiny. Proč schovávat skořápky dnes, když nechováte slepice? Budete se divit, skořápky napomohou navrátit do půdy živiny, provzdušní zeminu a fungují jako přirozená drenáž, ale také zamezí vnikání slimáků a hlemýžďů na zahradu. A jak odradit srnky od okusování právě vysazených ovocných stromků? I zde pomohou skořápky!

Čas změnit zvyky

Vajíčko na pánvičku a skořápky do koše? Změňte tento zvyk, protože návratem skořápek do přírody pomůžete zvířatům i půdě. Rozhodně odkládání zbytků skořápek v misce v kuchyni není trapné, ani se nejedná o přežilý zvyk starých lidí. Vápenitý obal obsahuje uhličitan vápenatý a hořečnatý, oxidy křemičitý, hlinitý a fosforečný, minerály jako jsou jód, železo, měď, zinek, kobalt, mangan nebo fosfor. Všechny tyto významné živiny lze vrátit přirozeně zpátky do přírody. Neházejte je proto do smetí, najdou celou řadu uplatnění!

1.     Skořápky jako hnojivo

Vaječný obal se rychle rozkládá, proto se všechny živiny dostanou rychle do půdy, kde je potřeba nejen cenný vápník, ale také ostatní minerály. Rozdrcené skořápky proto pravidelně vysypávejte do záhonů, použít je lze i do květináčů k pokojovým rostlinám.

Čtěte také: Tento zázračný čaj vás zbaví celulitidy i přebytečných kil

2.     Do kompostu

Skořápky se hodí také do kompostu, vhodnější je přidávat drcené, aby se z nich látky dostaly co nejrychleji do zeminy.  

3.     K rajčatům, paprikám nebo lilkům

Řada pěstované zeleniny trpí nedostatkem vápníku, v důsledku toho hnije. Potíže s hnilobou rajčat, paprik nebo lilků lze snadno vyřešit pomocí rozdrcených skořápek, které rozprostřete kolem rostlin.

4.     Zahrada bez slimáků a hlemýžďů

Jak se zbavit suchozemských plžů ze záhonů a trávníku? Rozdrcené skořápky na cestičkách mezi rostlinami nebo rozeseté v trávníku zamezí vnikání zahradních škůdců. Navíc nebudete muset použít žádnou chemii, především pesticidy.

5.     Ani srnkám skořápky nevoní

Doslova! Po vysazení nových ovocných nebo jehličnatých okrasných stromků je vhodné okolo kmínku vysypat rozdrcené zbytky vaječných skořápek. Srnky a jeleny totiž vůně skořápek odpuzuje, proto se zaměří na jiné rostliny.

6.     Mini květníky na sazeničky

Kam zasadit semínka na předpěstování sazeniček? Jednoznačně do skořápek od vajíček, do kterých dejte substrát a vypěstujte malé sazenice. Při přesazování do půdy na zahradě je zasaďte včetně skořápky, do půdy se tak uvolní vápník a další minerály. Před samotnou sadbou nezapomeňte v dolní části skořápku prasknout, aby mohly kořeny prorůst.

7.     Krmivo nejen pro slepice

Nejen slepičky milují zobání drcených vaječných skořápek, ze stejného důvodu je mají rádi také ptáci, kteří na oplátku pomohou na zahrádce s redukcí hmyzu.

8.     Reguluje hladinu pH

Acidobazická rovnováha ovlivňuje barvu květů, nejznámější je hortenzie, která má při vyšší kyselosti modré květy, naopak v zásadité půdě růžové. Hladinu pH kyselé půdy lze však ovlivnit právě za pomoci drcených skořápek.

9.     Přírodní provzdušnění a drenáž

Drcené skořápky v půdě napomáhají cirkulaci vzduchu, jsou také přírodní drenáží, rostlinám se pak lépe daří.