David Hampl
25 ledna, 2019

Úkol policie je jasné. Mají pomáhat a chránit. Nejenom, že mají za úkol vyšetřovat trestné činy, které se již staly. Mají za úkol také myslet na prevenci a přecházet problémům, stejně jako mají hlídat určité přestupky a ty pokutovat. Policejní metody se stále inovují a tou aktuálně nejnovější je fakt, že začínají jezdit autobusem. Jaký je důvod, budete překvapeni, proč raději nesednou do auta.

Začalo to v Anglii

Místem, kde se tato nová policejní metoda začala uplatňovat, byla Anglie. Odtud se dostala do dalších zemí a nutno říci, že i v České republice byla již několikrát využita. A podle výsledků, které byly velmi úspěšné se dá očekávat, že tato metoda bude stále častější. Dost možná tak nebudeme potkávat policisty v autech, jelikož je budeme potkávat spíše v autobusech. Na dané výsledky to má lepší efekt, což potvrzují statistiky.

Důvodem je porušování dopravních předpisů

To, proč policisté sedají na sedadla autobusů je spojeno s tím, že tak chtějí bojovat proti porušování dopravních předpisů. Nikoliv tak, že dají pokutu řidiči autobusu, kterého mají pod kontrolou. Mnohdy jezdí spíše soukromými autobusy. Sledují totiž něco jiného. Sledují auta v běžném provozu. Následně dají echo klasické hlídce a ta hříšníka zastaví.

Sledují používání mobilních telefonů

Jízda policistů v autobuse je zaměřena na kontrolu řidičů, zda nepoužívají mobilní telefon během jízdy. To je samozřejmě v Anglii zakázané. Stejně jako u nás. Policista má možnost řidiče nejenom vidět, ale pohodlně ho také natočí. Následně dá vysílačkou vědět o hříšníkovi a toho již zastaví běžná policejní hlídka. Ten dostává ihned pokutu. Mnohdy tvrdí, že mobil nedržel. Zde však přichází na řadu druhá inovace. Záznamy se nahrávají na cloud a z něho ho může policejní hlídka ihned pustit tomu, kdo se přestupku dopustil. Ten pod tíhou důkazů přiznává.

Proč právě autobus?

Je to jednoduché. Když jste v běžném provozu a vidíte policejní auto, mobil schováte a děláte vše proto, abyste byli nenápadní. To stejné, když vidíte poblíž některý z vozů, kde by mohla být policie maskována civilním vozem. Když ale kolem vás jede autobus, nijak se nevzrušujete. Kdo by také čekal, že právě z něho hrozí riziko odhalení přestupku. A to je důvod, proč policie tato metodu volí. A ta má velký úspěch.

Policisté si to pochvalují

Ti, kteří mají tuto práci na starost, si novou metodu pochvalují. Přináší totiž výsledky. Sice jsou mnozí řidiči naštvaní, že jsou chyceni takto tajně, ale na druhou stranu nemají mít telefon vůbec v ruce. Právě ty jsou totiž hlavním terčem autobusové hlídky. Je třeba říci, že každý hříšník si to příště rozmyslí. A jelikož podíl telefonů na dopravních nehodách stoupá, je tato policejní aktivita cestou, jak zvýšit bezpečnost na silnicích.

Sdílejte článek