David Hampl
15 ledna, 2020

Pokud vlastníte psa, pravděpodobně pokaždé narazíte na procházce na tyto podivné a nepříjemné situace. Váš pes čuchající trávu, se otáčí v kruhu, pak si dřepne a pokusit se usadit. Pak se vám dívá přímo do očí a je nervózní, protože se nemůže vyrovnat. Místo toho se soustředí na výše uvedené aktivity, a přitom celou dobu hledí na vás. Ačkoli pohled jeho očí může být velmi roztomilý a okouzlující, je to stále velmi divné a měli byste si na to dát pozor. Přemýšleli jste někdy, čím by to mohlo být? Máme pro vás několik odpovědí.

Jako psí matka

V roce 2009 vědci provedli studii, aby pochopili, co znamená oční kontakt, který pes dělá na svého majitele, zatímco pes vykonává fyziologickou potřebu. Ukázalo se, že vzájemný pohled, vyvolává podobnou fyziologickou reakci v těle, jako je tomu v případě matek a dětí. Takže, pokud váš pes zůstane s vámi v očním kontaktu při vykonávání potřeby, je to proto, že si myslí, že jste jeho matka.

Touží po odměně

Existuje také mnoho dalších možných příčin. Obvykle, když náš pes je ještě štěně, chceme ho odměnit, když se mu podaří dostat ven výkaly. Úzce tak spojuje tyto dvě věci, a když je dospělý, má nadějí, že při pohledu ve vašem směru, mu dáte něco dobrého proto, že byl schopný vykonat jeho potřebu.

Jsem tu správně?

Také se říká, že pes si pamatuje, když v minulosti udělal hromadu na špatném místě, a byl za to nějakým způsobem potrestán. Nyní nechce opakovat stejnou chybu a dívá se na vás s dotazem, zda dělá hromadu na správném místě a vy mu dáte svolení, aby tak učinil. K dispozici je také teorie, která říká, že pes při dřepu se cítí bezmocný, má strach z ohrožení a jen se chce ujistit, že jste u něj a sledujete ho.

Myslíte si, že když vás pes pozoruje v koupelně nebo kdekoliv jinde doma, že myslí na to samé? Podělte se o příběhy vašich psích miláčků a sdílejte je na internetu, ať je na světě více radosti.

Sdílejte článek